Gazeteport 09.05.2013

Anne sütü antibiyotik direncini kırıyor

Araştırmacılar, anne sütünde rastlanan bir proteinin, antibiyotiğe direnç gösteren tehlikeli bakterilerle savaşabilecek güçte olduğunu ortaya koydu.

Anne sütünün yararlarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bilimadamları, son olarak, anne sütünde rastladıkları bir protein türünün antibiyotiğe direnç gösteren tehlikeli bakterilere karşı etkili bir silah olduğunu keşfetti.

Anne sütü antibiyotik direncini kırıyor

Araştırmacılar kısaca Hamlet adını verdikleri bu proteinin, sayıları giderek artan antibiyotiğe dayanıklı bakterilerin gücünü kırmada önemli bir rol oynayabileceği sonucuna vardı.

İnsan sütü ve protein bileşiğinin, kanserle mücadelede etkin bir silah olduğu biliniyor. Bu bileşik, kanser hücrelerinin can damarı olan mitokondrileri imha ediyor. Hücrelerde enerji üretim merkezleri olarak işlev yapan mitokondrilerin imhası da hücrenin ölümü anlamına geliyor. Araştırmacılar, Hamlet’in de aynı şekilde ilaca dayanıklı bakterilerdeki mitokondrileri imha edebileceği sonucuna vardı.

New York Üniversitesi’nde bağışıklık sistemi ve mikrobiyoloji uzmanı olan Anders Hakansson, anne sütünde, yeni doğan bebekleri üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyacak maddeler ararken Hamlet proteinini keşfetmiş. Hakansson’a göre Hamlet de, antibiyotikler de tek başına ilaca dirençli bakterileri öldüremiyor. Ancak ikisi bir araya geldiğinde bu bakterilere karşı güçlü bir silah haline geliyor.

Kar oranının azalması yüzünden ilaç firmalarının yeni antibiyotik geliştirmeye ilgisinin azaldığını vurgulayan Hakansson, Hamlet’in mevcut antibiyotiklere eklenebileceğini söylüyor.


Etiket: anne, bebek, anne sütü
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER