Habertürk 22.04.2013

Bakanlıktan çocuklar için beslenme çantası menüsü

Obeziteyle mücadele için kantinlerde düzenlemeye giden Sağlık Bakanlığı, okula gönderilen beslenme çantalarının menüsüne el attı.

Okullarda obezitenin önlenmesi için yapılan projelere rağmen her yıl 1700 çocuğun obez olması Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Kantinlerde satılacak yiyecekler konusunda düzenlemeye giden Sağlık Bakanlığı, okullara gönderilmek üzere öğrenciler için beslenme çantası menüsü hazırladı. Çantada 5 gün için çocukların yiyeceği ürünleri tek tek tespit eden bakanlık, annelerin dikkat etmesi gereken kuralları da belirledi.

Bakanlıktan çocuklar için beslenme çantası menüsü

İşte 5 günlük menü:

Pazartesi: Börek veya poğaça, ayran, meyve.
Salı: Haşlanmış yumurtalı sandviç, 5 adet zeytin, meyve suyu.
Çarşamba: Peynirli tost veya sandviç, ayran, çiğ sebze.
Perşembe: Peynirli tost veya sandviç, ayran, çiğ sebze.
Cuma: 1 kibrit kutusu peynir, 5 adet zeytin, ekmek, süt, çiğ sebze.

Bakanlığın hazırladığı beslenme çantası menüsünde annelere önerilerde de bulunuldu. Her güne ayrı hazırlanan menülerde yiyecekler arasında uyum olması konusunda uyarılar yapıldı. Özellikle sulu yemeklerin hepsinin kırmızı renkte olmaması gerektiği belirtilirken, annelere sık sık meyveli kek yapmaları tavsiye edildi.

Hazırlanan beslenme çantasında yeterli ve dengeli beslenme için dört temel besin grubunun hazır olması istendi. Bu dört temel besin grubu ise süt ve ürünleri, et yumurta, kurubaklagiller, sebze meyve ve ekmek tahıl grubu olarak belirlendi. Kuru gıdalar ve içecek seçimi konusunda tavsiyelere yer verildi.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayan bir sandviçte haşlanmış yumurta, peynir, ızgara köfte, haşlanmış et-tavuk grubu besinlerinden seçilen herhangi bir besin yanında mevsime uygun, iyi yıkanmış taze sebze ve meyveler bulunması gerektiği ifade edildi. Bunların yanında beslenme çantasında fındık veya ceviz bulunmasının da çocuğun beslenmesini enerji, protein ve mineraller açısından destekleyeceği anlatıldı.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER