Pudra.com 19.10.2012

Bayramda çocukla rahat seyahat için ipuçları

Yolculuk, değişen iklim şartları ve yemek düzeni herkes için bazı riskleri taşısa da bundan en çok çocuklar etkileniyor. Bayramın tadının kaçmaması için anne babaların tatil boyunca dikkat etmesi gerekenler Pudra.com'da.

Kurban Bayramı'na az kaldı. Siz de bayramı ailece şehir ya da yurt dışında geçirecek olanlardan mısınız? Çocuklarla yapılacak seyahatlerde biraz daha dikkatli olmak gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, anne babalara şu önerilerde bulunuyor:

Bayramda çocukla rahat seyahat için ipuçları

Gitmeden grip aşısını yaptırabilirsiniz
“Çocuklar tehlikelere karşı yetişkinlere göre daha hassastır. O yüzden çocuklar için daha dikkatli davranmak gerekir. Mesela, hazır mevsimiyken tatile çıkmadan önce grip aşılarını yaptırmak çok önemli bir tedbir olabilir. Çünkü çocuklar, gidecekleri yerlerde kalabalık ortamlara girecekler. Aslında aynı şey yetişkinler için de geçerli.

Çocuklar çok daha kolay zehirlenirler

Çocuklar besinlerden çok daha kolay zehirlenebilir, yetişkinlere göre daha kolay ishal olur. Bu nednele çocukların yedikleri ve içtiklerinin hijyenine ayrıca dikkat etmek gerekir.

Bayram tatilinde sıcak bölgeleri tercih eden aileler, havuzdan bulaşabilecek enfeksiyonlara karşı havuz suyunun temizliğinden emin olmalaılar. Çünkü göz iltihaplanması ya da mantar enfeksiyonları gibi havuzlardan da bulaşan birtakım hastalıklar var.

Ayrıca çocuklar güneşten de daha fazla etkilenirler. Çocuklu ailelerin bayram tatillerinde doğru yerleri ve doğru otelleri tercih etmeleri gerekir."

Ailece dikkat edilecek noktalar:

• Gideceğiniz ülkenin hastalık risklerine göre hekime danışarak uygun ilaçları alın, hastalıklara karşı gerekli aşılarınızı önceden yaptırın.

• Kalacağınız süre boyunca sağlığınızla ilgili ihtiyacınız olacak şeyleri yanınıza alın. Örneğin, bir şeker hastasıysanız ve gideceğiniz yerde beş gün kalacaksanız o süre için gerekli ilaçları yanınızda bulundurun.

• Yapılacak aktiviteyle ilgili meydana gelebilecek kazalar için önceden birtakım önlemler alın. Örneğin, dağcılık gibi riskli bir spor yapılacaksa öncesinde tetanoz aşısı yaptırın.

• Tatil demek aslında yemek demek. Bu yüzden özellikle daha önce hiç ziyaret etmediğiniz farklı bölgelere gidiyorsanız midenizin hiç alışık olmadığı yemeklerle karşılaşırsınız ve muhtemelen bu yemekleri denemek istersiniz. Bu durumda bağırsak sisteminizin alışık olmadığı birtakım mikroplarla karşılaşabilirsiniz. Bu da ishallere neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için yemek seçiminde dikkatli davranmak ve hijyeninden emin olunan yiyecekleri seçmekte fayda var. Kapalı kutulardaki yiyecek ve içecekler tercih edin.

• El hijyeni çok dikkat edin. Özellikle tuvalet sonrası ellerinizi mutlaka yıkayın.

• Soğuk bir şehre gidiyorsanız, vücudunuzun alışkın olduğu hava sıcaklığının çok altında bir sıcaklıkla karşılaşırsınız. Bu nedenle vücudu o ülkenin sıcaklığına adapte edecek şekilde giyinmek ve beslenmek gerekir. Ya da tatilinizi sıcak bir bölgeye geçirecekseniz o bölgenin şartlarına uygun şekilde vücudu hazırlamakta fayda var. Özellikle de giysi konusunda tedbirli olmak gerekir.

• Ayrıca güneşe karşı korunmak da çok önemli. Cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için cilt koruyucular ve güneş gözlüklerimizi yanımızda götürmeyi unutmamalıyız.

• Uçakla ya da otobüsle uzun yolculuk edenlerin, özellikle de hamileler, şeker hastaları ve aşırı kilolu kişilerde pıhtılaşma ve akciğer pıhtı atması açısından riskleri var. Bu yüzden uzun yolculuğa çıkan kişilerin uçaktaysa, arada kalkıp bir süre yürümeleri, otobüsteyse molalarda kısa bir yürüyüş yapmaları gerekir. Ayrıca mümkünse bacaklarını uzatmaları önerilir. Bunların dışında yol süresince bol su tüketilmeli. Eğer ciddi bir risk taşıyorlarsa, hekim tarafından gerekli görülürse yolculuk öncesi birtakım kan sulandırıcı ilaçlar da alabilirler.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER