@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 01.04.2014

Çocuğa televizyonu nasıl izletmeli?

Çocuklarınızı televizyonun ve bilgisayarın karşısından alın ya da bu işi denetiminiz altında tutun. Araştırmalar, daha çok televizyon izleyen çocuklar hakkında uyarı sinyalleri veriyor!

Televizyon ve bilgisayar karşısında daha az zaman geçiren çocukların daha fazla uyku uydukları, daha zayıf oldukları, okul başarılarının daha yüksek olduğu ve daha iyi davranışlar sergiledikleri tespit edildi.

Çocuğa televizyonu nasıl izletmeli?

Araştırmacılar, çocukların, anne baba kontrolünde televizyon izleme, video oyunu oynama ve internet kullanma zamanları ile daha fazla uyuma, okul performansında gelişme ve daha iyi davranış sergileme arasında ilişki olduğunu tespit etti.


ABD'de 1300 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, çocukların anne baba kontrollü olarak ekran karşısında geçirdikleri zamanın artması, ekran karşısında totalde daha az zaman geçirmeleri anlamına geliyor. Dolayısıyla bu da daha fazla uyku, okulda başarı ve daha az öfkeli davranış sergileme olarak sonuç veriyor.

Yapılan araştırmada, daha fazla uykunun daha düşük vücut kütle indeksiyle ilişkili olduğu ortaya çıktı. Ekran karşısında anne baba kontrollü zaman geçirme, televizyon ve video oyunlarında daha az şiddet görüntüleriyle karşılaşma sonucunu veriyor. Bu da çocuklarda olumlu davranışların gelişmesini ve öfkeli davranışların azalmasını sağlıyor.

Uzmanlar, anne babaların, çocuklarının medya ile olan ilişkilerine daha fazla müdahil olmaları gerektiğini, bunun sağlıklı davranışların gelişmesine katkıda bulunduğunu belirtiyor.


Araştırma sonuçları, anne baba kontrollü olmayan şekilde ekran karşısında daha fazla zaman geçiren çocukların obeziteye daha yatkın olduklarını da gösteriyor.

Avustralya'da yapılan bir araştırma da çok televizyon seyreden çocukların daha fazla ailevi sorunlar yaşadıklarını ortaya koydu. Sonuca göre, televizyon karşısında geçirilen her saat, aile hayatında sıkıntıların baş göstermesi için bir risk oluşturuyor.

Çalışmalar, televizyon delisi olan çocukların ruhsal sağlıklarının zayıf olduğu bilgisini de pekiştiriyor.

İyisi mi, çocuklarınızı televizyonun karşısında yalnız bırakmayın, mutlaka kontrolü elinizde bulundurun!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER