Pudra.com 20.10.2011

Ebeveynler için harika bir rehber: "Merhaba Bebek"

"Bebeklik döneminde iyi bir ebeveyn nasıl olunur?" sorusunu tüm ayrıntılarıyla yanıtlayan Sinem Olcay Kademoğlu'un "Merhaba Bebek" adlı kitabı, üçüncü baskısını yaptı.

Bebeklerin hayata iyi bir başlangıç yapabilmesi için ebeveynlerinin bilmesi gerekenlerin uzman psikolog Sinem Olcay Kademoğlu tarafından kaleme alındığı "Merhaba Bebek" kitabının üçüncü baskısı yayınlandı.

Ebeveynler için harika bir rehber:

İlk iki baskısı yoğun ilgiyle karşılanan "Merhaba Bebek", doğumdan işe dönüşe kadar yaşanan süreçte anne ve babalara yol gösteren önemli bir rehber niteliği taşıyor. Sade ve anlaşılır dille yazılmış olan kitap, bebek bakımına ek olarak bebekten sonra evlilik, bakıcı seçimi, aile büyükleri ile olan iletişim gibi birçok konuyu içeriyor.

Kitap, "bebeklik döneminde iyi bir ebeveyn nasıl olunur?" sorusunu tüm ayrıntılarıyla yanıtlarken, içeriğindeki bebek gelişimi ve bebek bakımı bilgileriyle ebeveynlik konusunda özgüven duygusu kazandırmayı da amaçlıyor.

Yazar Sinem Olcay Kademoğlu, bu bilgilerin yanı sıra ebeveynliğe geçişte yaşanabilecek heyecan ve kaygılarla başa çıkma, eşler arası ilişkiyi bebekten sonra da olumlu şekilde sürdürme, bebekli kariyer sürecini dengeleme gibi yeni anne babalar açısından zorlu olabilecek psikolojik süreçleri de çözmenin yollarını gösteriyor.

Kitap hangi başlıklarda ne tür konuları anlatıyor bir bakalım:

Bölüm 1- Duyarlı Ebeveynlik:
Bebeğin ay ay fiziksel, sosyal, duygusal, zihinsel ve dil gelişimi açıklanmakta ve bu gelişime bağlı olarak nasıl duyarlı bir ebeveyn olunacağı anlatılıyor. Yaşamın ilk aylarındaki (0-3 aylık dönem) duyarlı ebeveynlik yaklaşımı açıklanırken ‘Bebekler neden ağlar?’, ‘Ağlamaya nasıl cevap vermek gerekir?’, ‘Emzik vermek doğru mudur?’, ‘Bebeği ne kadar kucağa almak gerekir?’ gibi konulara odaklanılıyor. Daha sonraki dönemlerde ise bebeğin mizaç özelliklerinin anlaşılması, büyüdükçe bebeğin bağımsızlaşmasını da teşvik edebilmenin önemi ve bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişim süreçlerini destekleme yöntemleri anlatılıyor.

Bölüm 2- İş Hayatı ve Annelik: İş hayatı ve annelik rolünü dengeleyebilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar açıklanıyor. Okuyucuya bebek olduktan sonra da iş hayatını yürütebilmenin formülleri, farklı alanlarda kariyer sahibi olan yeni anne ve baba örnekleri üzerinden anlatılıyor. Bakıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenler, bebek bakımında babanın rolü, bebek ve iş hayatı ile ilgili seçimlerimizin maddi ve psikolojik sonuçları gibi konular bu bölümde işleniyor.

Bölüm 3- Bebek Beslenmesi: Emzirme, katı gıdaya geçiş, sütten kesme gibi yaşamın ilk bir yılında bebek beslenmesindeki önemli aşamalar açıklanıyor. Yaşamın ilk aylarında emzirmenin önemi vurgulanmakta ve doğru emzirme yöntemleri ayrıntılarıyla anlatılıyor. İlerleyen aylarda ise sırasıyla biberona ve kaşık mamaya geçişin doğru yöntemleri gösterilmekte ve bebeğin beslenmesini bir düzene sokarak gelişimini destekleme yaklaşımı savunuluyor.

Bölüm 4- Evlilik:
Bebek sahibi olmak, evlilik yaşamının en önemli dönüm noktası olarak değerlendiriliyor. Hamilelikten başlayarak doğum sonrası dönem ve yaşamın ilk bir yılı boyunca evliliğin nasıl değiştiği kadın ve erkeğin bakış açısından anlatılıyor. Bebekle birlikte değişen öncelikler, bebeğin çiftin cinsel yaşamına etkisi ve değişimle başa çıkabilmek için çift arasındaki iletişimin önemi gibi konular bu bölümde işleniyor. Ayrıca, okuyucuya bebek sonrası evlilikte yaşanan hızlı değişimle başa çıkmaya yardımcı olacak tavsiyeler veriliyor.

Bölüm 5- Annelikle Gelen Bedensel Değişim:
Kadının hamilelikle birlikte bedeninde yaşamaya başladığı bedensel değişimi kabullenebilmesine yardımcı oluyor. Hamilelik, doğum ve emzirme süreci boyunca yaşanan büyük bedensel değişimi annenin kimliğinin bir parçası olarak benimsemesi, anneliği iyi bir geçiş yapabilmek açısından oldukça önemlidir. Bu değişimi yaşayan annelerin iç dünyaları örneklerle anlatılıyor. Ayrıca, yeni anneler doğum sonrası yaşanabilecek annelik hüznü ve depresyon gibi durumlara karşı uyarılmakta ve destekleniyor.

Bölüm 6- Uyku: Sağlıklı bebek gelişiminin en temel unsurlarından biri uykudur. Ayrıca bebeğin iyi uyku uyuyabilme kapasitesi ebeveyn-bebek ilişkisini ve ailenin genel işleyişini de önemli şekilde etkiler. Bebeklerde uyku düzeni oluşturmak, gece boyunca deliksiz uykuyu öğretmek ve sallama, kucak, pışpış gibi eşleştirmeler olmadan bağımsız uyku alışkanlıkları kazandırmak mümkündür. Bu bölümde yaşamın ilk günlerinden itibaren bebeklere doğru uyku alışkanları kazandırmanın yöntemleri anlatılmakta ve bebeklerde iyi uykunun formülü verilmektedir.

Bölüm 7- Bebeklerle Oyun:
İnsanın yaşam boyu sergilediği beyin gelişiminin büyük bir kısmı yaşamın ilk yıllarında tamamlanır. Özellikle yaşamın ilk bir yılında beyin gelişimi çok hızlıdır. Bu gelişimi teşvik edebilmek ve doğru yönlendirmek için yaşamın ilk aylarından itibaren bebekle özellikle duyuları uyaran oyunlar oynamaya vakit ayırmak gerekir. Bu bölümde beyin gelişimini destekleyen oyunlar anlatılmaktadır. Ayrıca, anne babaların bebeğin sağlıklı gelişip gelişmediğini takip edebilmesi açısından yaşamın ilk bir yılındaki zihinsel, sosyo-duygusal, fiziksel ve dil gelişimi aşamaları 3’er aylık periyotlarla tablo şekilde veriliyor.

Bölüm 8- Bağlanma:
Bu bölümde ebeveyn ve bebek arasındaki bağlanma süreci ve ebeveyn-bebek arasındaki sevgi ilişkisinin bebek gelişimi açısından ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor. Sağlıklı bir bağın oluşumunu garantilemek için ebeveyn ve bebeğin ne kadar birlikte olması gerektiği, işe başlamak için doğru zamanın ne zaman olduğu gibi hassas konulara bu bölümde değinilmektedir. Özet olarak, ailelere bebeklerindeki ve kendilerindeki sevebilme kapasitesine her koşulda güvenmeleri öğütleniyor.

Sinem Olcay Kademoğlu kimdir?
Uzman Psikolog olan Sinem Olcay Kademoğlu, 2003 yılında Bo­ğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitiminin bir kısmını State University of New York, Binghamton’da sürdürdü. Amerika’daki eğitimi sırasında erken dönem çocuk gelişimi, anne babalık davranışları ve aile psikolojisi konularıyla ilgilenmeye başladı. Yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra Amerika ve İngiltere’ye gözlemci olarak giderek, erken dönem anne baba eğitim programlarının uygulamalarını inceledi ve yurtdışındaki araştırma temelli, etkinliği saptanmış programların Türkiye’ye adaptasyonunu yaptı. Ülkemiz için hazırladığı bu programları anne babalara ulaştırmak amacıyla 2007 yılında Gülfem Vardarlı ile İstanbul Parenting Class’ı kurdu. Sinem Olcay Kademoğlu İstanbul Parenting Class’ta yürüttüğü anne baba eğitimi çalışmalarında, erken dönem çocuk gelişimi bilgisini pragmatik ve destekleyici bir yaklaşımla birleştirerek anne babalara çocuk yetiştirme konusunda danışmanlık sağlamaktadır.

Merhaba Bebek
Sinem Olcay Kademoğlu
Remzi Kitabevi
Fiyat: 12.50 TL


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER