Pudra.com 01.10.2015

Emzirmenin anne için faydaları

Genellikle anne sütünün bebeğe faydalarından bahsediyoruz. Ama emzirmek aynı zamanda anne için de çok faydalı. Detaylar haberimizde...

İZLE: EMZİRMENİN FAYDALARI👇 
Anne sütü hiç kuşkusuz her bebek için en önemli besin kaynağı. Bebeğin zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimi için en uygun, en doğal ve en taze besin olmakla beraber, hazırlama, ısıtma ve korunma sorunu da olmuyor. Ayrıca bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm maddeler anne sütünde yer alıyor.

Emzirmenin anne için faydaları nelerdir?

Emzirme; anne ile bebeğin bağını güçlendirmek gibi son derece önemli bir rol de üstleniyor. Üstelik anne sütü sadece bebek için değil, aynı zamanda anneler için de çok önemli. Çünkü emzirmek anneyi kanserden demir eksikliği anemisine, osteopozdan depresyona kadar birçok hastalıktan koruyabiliyor. Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Selin Özaltın Orcan, emzirmenin anne sağlığı üzerindeki faydalarını anlattı.
 

Demir eksikliği anemisinden koruyor

Emzirme oksitosin hormonunun salınmasını artırması yoluyla rahim kaslarının kasılmasını sağlayarak, doğum sonrasındaki kanamaları azaltıyor. Bu sayede emziren annelerde demir eksikliği anemisi daha az görülüyor.
 

İlk üç ay hamilelik riskini düşürüyor

Bebeğin beslenmesinin en az yüzde 80’inin anne sütü ile karşılandığı durumlarda, emzirmek ilk 3 ay boyunca hamilelikten yüksek oranda koruyor.
 

Kanserin gelişme riskini azaltıyor

Yaşam boyunca 5 aylık bir emzirme süreci, annenin meme kanserine yakalanma riskini yüzde 2 oranında azaltıyor. Emzirme süresi uzadıkça, koruyuculuk etkisini de artırıyor. Emziren kadınlarda aynı zamanda rahim ve yumurtalık kanserlerinin de daha az görüldüğü çalışmalarla kanıtlandı.

Kemikleri güçlendiriyor
Emzirme sırasında kemiklerin kalsiyum emilimi arttığı için kemikler güçleniyor. Bu sayede ileri yaşlarda kemik erimesi sorunu yaşama riski azalıyor.
 

Depresyon daha az görülüyor

Anne için emzirmek anneliği hissetmek, anlamak ve tadına varmak için çok önemli bir eylem. Emzirmek annelik duygusunun gelişmesini sağlarken, anne ile bebeğin bağını da güçlendiriyor. Bebeğini sakinleştirebilmek, doyurabilmek, gücünü hissetmek, anne için paha biçilmez bir duygu. Emziren annelerin kanında yüksek oranda bulunan oksitosin hormonunun sakinleştirici etkisi sayesinde emziren annelerde doğum sonrası depresyon da daha az görülüyor.
 

Kilo vermeyi kolaylaştırıyor

Emzirme kadının günlük enerji harcamasını yaklaşık 500-600 kalori artırdığı için sağlıklı beslenen anne, emzirme sırasında daha kolay kilo kaybediyor. Doğum sonrası kilo vermeyi kolaylaştırdığı için anneyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak motive ediyor.
 

Diyabete yakalanma riskini azaltıyor

Emziren annelerde metabolizmanın değişerek kan şekeri düzeyini düzenlediği ve bu sayede verimli kilo kaybı ile iyi kolesterolün dengelendiği gözlemlenmiş. Bebeğini emzirmiş olan annelerde kalp sorunu yaşama olasılığının da azaldığı düşünülüyor. Emzirmek kan şekerinin düzenlenmesi sayesinde diyabet hastalığına yakalanma riskinde de azalma sağlıyor.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız

Emzirme pozisyonları
Bebeğinizi emzirirken onu hangi pozisyonlarda tutmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Emzirirken yaşanan problemler
Bebeğinizi emzirmeye başladığınız dönemde şişme, sızıntı, ağrı ve mastisis gibi sorunlarla başa çıkmanın yolları…

Anne sütünün 12 yararı
Anne sütünün sabah saatlerindeki bileşiminin akşam üzerindekinden, bebeğin birinci ayındaki bileşimin yedinci ayındakinden farklı olduğunu biliyor muydunuz? İşte anne sütüne dair çarpıcı bilgiler...

Anne sütünü artıran yiyecekler
Pudra.com olarak sizler için üç farklı kaynaktan anne sütünü artıran yiyecekleri derledik.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER