Pudra.com 21.04.2015

Banyo bebeklerin beyin gelişimini etkiliyor

Bebeklerin daha mutlu, daha sağlıklı ve ebeveynleriyle daha çok iletişim kurmalarını sağlayan banyo, bebeklerin gelişimi için çok önemli. Fakat araştırmalara göre dünyada en az Türk ebeveynler bebeklerine banyo yaptırıyor.

Duyuların bebek gelişimindeki önemine dikkat çeken Johson's, bebek gelişimiyle ilgili araştırmalarında elde edilen bulgularla, dokunma ve kokunun çocukların sosyal, kognitif, duygusal ve fizyolojik gelişimi üzerindeki faydalarını vurguluyor; banyo ve masajın aslında göründüğünden çok daha fazlası olduğunu belirtiyor.

Banyo bebeklerin beyin gelişimini etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin sağlıklı büyümesi ve beyinlerinin gelişimi için bebeklerin tüm duyularının uyarılmasının gerektiğini belirtiyor. Uluslararası araştırmaların sonuçları da oldukça etkileyici. Banyo sırasında baloncuklar ile oynamanın bebeğin el-göz koordinasyonunu geliştirmesine ve nesneleri keşfetmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Banyo sohbetleri, bebeklerin dil ve konuşma gelişimi üzerinde de etkili. Araştırmalar ebeveynlerin sohbet ettikleri bebeklerin akranlarına nazaran, 2 yaşına geldiklerinde daha geniş bir kelime dağarcığı ile konuştuğunu ortaya koyuyor. Banyo ve masajla karşılıklı cilt temasının kurulması hem bebeklerde hem de ebeveynlerde stres düzeyini (kortizol) azalttıığı görülüyor. Rutin olarak dokunulan ve masaj yapılan bebeklerin (bu deneyimleri yaşamayan bebeklere kıyasla), yüzde 50 daha fazla göz teması kurduğu, aynı zamanda genel anlamda üç kat daha fazla olumlu ifade sergileme (gülümseme, göz teması) olasılığı olduğu çarpıcı bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Yine bu çalışmalar bebeklerin hoş kokulu bir banyo ürünü ile yıkandıklarında, kokulu banyo ürünü ile yıkanmayan bebeklere kıyasla, ebeveynlerine yüzde 30 daha fazla bağlılık sergilediklerini ve bu bebeklerin uyku öncesinde ağlamalarının yaklaşık yüzde 25 daha az olduğunu gösteriyor.

Türk ebeveynler daha az banyo yaptırıyor
Dünyada ve Türkiye’de 3.900’den fazla ebeveynin katıldığı, Johnson's Global Banyo Raporu sonuçları şöyle:
•Türk ebeveynlerin %70’i banyo zamanının çocukları ile geçirdikleri en kaliteli zaman olduğunu ifade ediyor.
•Türk ebeveynlerinin çoğu yine banyoyu çocukları ile geçirdikleri özel bir aktivite olarak tanımlıyorlar (71%).
•Dünya genelinde ebeveynlerin yarısından azı (%42), banyo zamanını bebeklerinin beyin gelişimi için son derece önemli olduğunu söylerken, bu oran Türkiye’de %36.
•Türk ebeveynlerine göre, beyin gelişimi için önem sırasında banyo, sağlıklı yemek, oyuncaklarla oynamak ve bebek ile iletişimden sonra geliyor.
•Dünya genelindeki ebeveynlerin yaklaşık dörtte biri (%23) ile kıyaslandığında, Türk ebeveynlerin %32 si bebeklerinin beyin gelişimi için bebeklerine masaj yapmanın son derece önemli olduğunun bilincinde.
•Türkiye’de ebeveynler çocuklarına haftada 2 kere banyo yaptırırken bu rakam dünya genelinde 6.
•Türk bebeklerin banyo süresi 18 dakika, dünya ortalaması ise 20 dakika.
•Ebeveynlerin büyük çoğunluğu (%85) banyo ile ilgili olumlu duygular hissediyor. Banyoyu bitirdikten sonra en yoğun hissettikleri duygu ise mutluluk.
•Banyo, Türk ebeveynlerinin bebeklerini sakinleştirmek için başvurduğu yöntemler arasında ilk sıralarda geliyor.
•Türkiye’deki 'Akıllı Telefon Kuşağı' ebeveynlerinin çoğu, çocukları ile ilgilenirken cep telefonlarının sıklıkla dikkatlerini dağıttığını kabul ediyor. Ebeveynlerin %61’i oyun sırasında, %55’i sarılma, kucaklaşma anlarında, %53’ü yemek zamanında cep telefonları ile ilgileniyor. Banyo zamanı ise, teknolojinin giremediği kurtarılmış bir bölge ve ebeveynler banyo zamanı sırasında cep telefonlarını nadiren kullandıklarını veya hiç kullanmadıklarını belirtiyorlar.
•Ebeveynler güzel kokan banyo ürünlerinin bebek banyosunun önemli bir parçası olduğunu belirtiyorlar.
•Türk ebeveynlerin çoğunluğu için banyo zamanı uyku rutininin bir parçası.
•Türk anne ve babaları, birden fazla çocukları var ise beraber yıkadıklarını söylüyorlar.
•Türkiye’de ve dünyada banyo zamanından genelde anneler sorumlu.
•Ebeveynler çocuklarına yaptırdıkları ilk banyoyu “çok önemli bir an” olarak tanımlıyorlar.
•Ebeveynler banyo sonrası çocuklarının kokusunun “dünyadaki en güzel koku” olarak tanımlıyorlar.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER