25 TL
@aylince
25 TL
@aychamaniatasarim
25 TL
@filisita
25 TL
@pink
25 TL
@melisse
25 TL
@bstuba
--
@ernae
--
@ahu
--
@porteque
--
@stylemint
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 25.01.2010

Bebek ayakkabıları nasıl olmalı?

Bebeklerin ayakları yumuşak ve esnek oldukları için doğru ayakkabı seçimi, ayak sağlıkları açısından çok önemlidir.

Bebek ayakkabıları nasıl olmalı?
Bildiğimiz üzere yaşamın ilk yıllarında ayaklarımız oldukça hızlı büyür. Hatta erişkin ayak büyüklüğünün yaklaşık yarısına ulaşır. Bu yüzden bebeklerimizin ilk yaşı, ayakların sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir. Ayakkabının şık veya sevimli olmasından ziyade, ayak sağlığı açısından doğru olmasına özen göstermek gerekir.
Desenli pantolon modelleri
Bahar mevsimine uygun ceketler


Bebeklerimizin ayakları yumuşak ve esnek olduğu için anormal basılar deformitelere sebep olabilir. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Gökhan Ulusoy bu nedenle bebeklere ayakkabı seçerken çok dikkatli olmamız gerektiğini belirtiyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Gökçe de minik ayakların kum, halı gibi yumuşak yerlere yalınayak temas etmesinde bir sakınca olmadığını; hatta yeri hissetmelerinin önerildiğini belirtiyor. “Basılan zeminin ısısı, temizliği ve yüzey düzgünlüğü dikkat edilmesi gereken noktalardır. Koruyucu olarak ayakkabı bu anlamda çok önem taşır” diyor.

Bebeğe ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler
 • Ayakkabının büyük olması küçük olmasından daha iyidir. Baş parmak ile ayakkabının burnu arasında elin baş parmak genişliği kadar mesafe olması yeterlidir. Topuk arkasında bir küçük bir çekecek girecek kadar mesafe kalmalıdır. Ön ayağın da ayakkabı içinde sıkışmadığı dışardan elle hissedilebilir. Aynı zamanda yürürken bebeğin ayakkabının içinde ayağının kayıp kaymadığına dikkat edilmelidir.
 • Ayakkabının ön kısmı yumuşak ve esnek olmalıdır.
 • Topuk kısmı daha sert, topuğu tutacak şekilde olmalıdır.
 • Topuk kaymayacak tarzda olmalı yük vermeye ve gerilmeye dayanıklı olmalı, yüksek topuklu ayakkabılarla düşebileceği için kaçınılmalıdır.
 • Bebeklere 3 yaşına kadar bileğe kadar uzanan tipte ayakkabı giydirilmelidir. Ama ille de kullanılacak ise de ayağın ve bileğin bebek tarafından hareket ettirilebildiğinden emin olunmalıdır.
 • Bebek ayakkabısı için şeklin yanı sıra yapıldığı madde de çok önemlidir. Deri veya kanvas en iyi materyaldir. Sentetik ve plastik ayakkabılardan uzak durulmalıdır.
 • Ayakkabının tabanı 1 cm’yi geçmemeli, kaymamalı ve sert olmamalıdır. Topuğun yüksekliği 5-7 mm olabilir.
 • Ayakkabının içi el ile kontrol edilmeli, ayağı rahatsız edecek dikiş çıkıntılar olmamalı.
 • Ayakkabı ayağı sıkmamalı hava alarak ayağın serin, rahat, koku yapmayan, kuru ortamda kalmasına izin vermelidir.
 • Ayakkabı alırken denenmeli, bir kaç adım attırılarak konforlu olup olmadığı yüz ifadelerinden takip edilmelidir.
 • Ayakkabıdan çıktıktan sonra ayaklar kontrol edilmeli, kızarıklık, ayakkabıya bağlı bası, iz ve şekillerinin olup olmadığı bakılmalıdır.
 • Kalın sağlam kösele ayakkabılardan ziyade ayağa ve ayağın hareketliliğine destek verecek ayakkabı alternatifleri üzerinde durulmalıdır.


Ayrıca;
 • Op.Dr. Gökhan Ulusoy, bebeğin ayak gelişiminin sürekli olarak takip edilmesi, normal olmayan bir durum fark edildiğinde mutlaka hekime başvurulması gerektiğini belirtiyor.
 • Sıkı ayakkabılar bebeğin ayaklarının normal gelişimini önleyebileceğinden, ayaklar serbest halde bırakılmalı. Serbest bırakılan ayak daha rahat edeceğinden gelişimi daha iyi olacak ve bebeği sağlıklı bir şekilde yürümeye hazırlayacaktır.
 • Bebeği yürümek için zorlamayın, fiziksel ve ruhsal açıdan hazır olan bebek yürüyecektir. Yürüme 10-18 ay içinde olabilir.
 • Bebeğin ayakkabıları sık sık kontrol edilmeli ve ayağa uymadığı fark edildiğinde hemen değiştirilmelidir.


EN ÇOK OKUNANLAR
POPÜLER GALERİLER
2016 billboard muzik odulleri kirmizi hali elbiseleri
2016 amfar gala kirmizi hali siklar
ugur alevyilmaz 2016 yaz sac trendleri sedef avci
yeni urunler 2016 mayis
nisan ayinin en sik kadinlari
en guzel yeni ilkbahar parfumleri bahar parfum kare
victorias secret 2016 yaz plaj modasi bikini modelleri
bahar aylari icin favori bakim urunleri cilt guzellik en cok
EN YENİLER