Pudra.com 10.02.2014

Bebekler hangi ayda hangi besinleri yer?

Bebeklere hangi aydan itibaren mama verilebilir? Çorba, sebze ve et yemeklerine ne zaman başlanır? İşte, ay ay bebek beslenmesi.

İZLE: EK BESİNLERE NE ZAMAN BAŞLANIR?👇 
0 - 4 aylık bebek beslenmesi

Bebekler hangi ayda hangi besinleri yer?
Bebeğiniz ağladıkça ve acıktıkça anne sütü vermelisiniz. Anne sütü yoksa veya yetersizse anne sütüne adapte bir biberon maması kullanmalısınız.

4 - 6 aylık bebek beslenmesi
Yumuşak ve topaksız, yarı sıvı püreler verin. Anne sütünü aldığı sürece devam edilmelidir. Anne sütü yoksa veya yetersizse 3-4 öğün 2 numara devam maması verilmelidir. Kaşık maması ek gıdalara geçiş aşamasında, başlangıç olarak pirinçli bir mamaya başlanmalıdır. Bu dönem için hazırlanmış sütlü kaşık mamaları, tahıllı kaşık mamaları ve kavanoz mamalarını kullanabilirsiniz veya kendiniz evde kullandığınız biberon maması ile muhallebi yapabilirsiniz. Kaşık maması ayran gibi sulu bir biçimde yapılır, her gün 3-4 çay kaşığı verilir ve miktar hergün biraz daha artırılır. Bir hafta sonra mama boza kıvamında yapılır.

Kaşık mamasından 2 hafta sonra meyve suyu verilir. Mevsimine göre meyve seçilir ve suyu sıkılarak hazırlanır. 1-2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve yavaş yavaş artırılır. 1-2 hafta sonra püre şeklinde verilebilir. 2 hafta kadar devam edilir. Sebze çorbası meyve püresinden 2 hafta sonra verilir. Bazen 5'inci ve 6'ncı aylarda muhallebiye başlanır ve 1-2 hafta sonra sebze çorbalarına geçilir. Ancak iyi kilo alan bebeklerde muhallebiden önce genellikle öğle öğününde sulu olarak 1-2 tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş artırarak verilir. Çocuğun isteğine göre her gün artırılır ve 1 hafta sonra püre haline geçilir.

Sebze çorbasına daha sonra eklenecek besinler; kabak, karnabahar, bezelye ve iyi pişmiş taze fasulye olabilir. Yoğurt genellikle ikindi öğünü ek gıdası olan yoğurt, muhallebi yerine de verilebilir. Muhallebi, sebze püresinden 1-2 hafta kadar sonra genellikle 6. aydan itibaren akşam öğünü (18.00-20.00) olarak verilir. Kaşık maması veya pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi olabilir.

7 - 8 ay bebek beslenmesi
Anne sütüne, bebek aldığı sürece ve miktarda devam edilmelidir. Anne sütü yoksa veya yetersizse en az 300 ml. devam maması verilmelidir. Meyve ve sebzeleri püre halinde rahatlıkla verebilirsiniz. Artık eline ağzında geveleyeceği çubuk biçiminde çiğ sebzeler verebilirsiniz.

Bu dönemde et ve balıklara geçilebilir. Tahıl gevrekleri, soyulmuş domates, suda bekletilmiş kuru kayısı 7-8'inci aylarda verilebilecek diğer uygun besinlerdir. Kahvaltı çocuk meyve püresi, sebze püresi, muhallebi ve yoğurt gibi besinlere alıştıktan sonra 7. ayda kahvaltıya başlanabilir.

Katı pişmiş yumurta sarısı, çocuk kahvaltıya alıştıktan sonra 8. ayda günaşırı bir çay kaşığı olarak beslenme programına eklenir, yavaş yavaş miktarı artırılır. Bir haftanın sonunda bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir. Yumurta sarısı, alıştırma süresince katı, daha sonra kayısı kıvamında verilebilir. Tahıllı çorbalar mercimek, yoğurtlu yayla, acısız tarhana çorbası gibi gıdalar, taze sebze çorbalarına alıştırılmış olan bebeklere 8. aydan sonra değişik tatları öğretmek amacıyla verilebilir.

Deri ve yağları ayrılarak 7-8'inci aylarda bir tepeleme çorba kaşığı pişmiş kıyma veya orta boy ince bir biftek veya tavuk eti parçası sebze çorbasına eklenerek sebze ile birlikte püre haline getirilir. Balık 8. ayda öğle öğünlerinde püre şeklinde et yerine değiştirilerek verilebilir. Köfte 8. ayda öğle öğünlerinde verilebilir. Karaciğer 8. ayda öğle öğünlerinde et ile değiştirilerek püre şeklinde 15 günde bir kez olmak üzere verilebilir.

8 - 9 aylık bebek beslenmesi
Yemek taneleri biraz daha büyük olabilir. Rende veya püre yerine doğranmış yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Kendi kendine yemeyi öğrenmesi için eline sık sık çubuk biçimli yiyecekler verin. Et ve balıklar ızgara veya haşlama yapılarak irice kıyılır. Kızarmış ekmek, tuzsuz ev yemekleri, çorba, börek gibi besinleri tüketebilir.

Pilav, makarna ve dolmalar 8'inci aydan sonra yoğurt ile karıştırılarak verilebilir.

10 - 12 aylık bebek beslenmesi
Bu aylarda evde yenen hemen her şeyi bebeğiniz de yiyebilir. Pişirirken yemeklerin tuzsuz olmasına dikkat edin. Et, balık ve tavukları küçük lokmalara ayırabilirsiniz.

Cocukgelisimi.org


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER