12.02.2019

Bebeklerde huzursuzluk büyüme atağından kaynaklanabilir

Bebekteki huysuzluğun nedeni büyüme ataklarından olabilir. Bebeğinizin uykusu, beslenme düzeni bozulduysa, bebeğiniz büyüme atağı geçiriyor olabilir.

Bebeğinizin uykusu bozulduysa, beslenme sorunları yaşıyorsa, sürekli huysuz ve huzursuzsa, bebeğinizi büyüme atağı geçiriyor olabilir. Prof. Dr. Nermin Tansuğ bebeklerdeki büyüme ataklarını anlattı ve ailelere tavsiyelerde bulundu.

Bebeklerde büyüme atakları

Büyüme ve gelişme çocuk sağlığının en önemli göstergesidir. Büyümenin en hızlı olduğu dönem anne karnındaki dönemdir. Bebeklerde ilk altı ayda büyüme anne karnındaki fetusun büyümesi gibi hızlıdır. Altıncı aydan sonra büyüme hızı düşmeye başlar.

İlk yaşta ağırlık doğum ağırlığının üç katına ulaşır, boy ise doğum boyunun yüzde 50'si kadar, ortalama 25 santim kadar uzar.  Yine ilk yaşta beyin gelişimi de çok hızlıdır. Kafa çevresi 12 santim kadar artar. İlerleyen aylarda dönme, oturma, emekleme, yürüme, konuşma gibi beceriler kazanırlar. Büyüme bazı dönemlerde daha hızlıdır.

Büyüme atakları nedir? Büyüme atakları hangi aylarda olur?
  • Bebeğin daha hızlı kilo aldığı, boyunun uzadığı, baş çevresinin büyüdüğü, yeni beceriler kazandığı dönemlere büyüme atağı denir.
  • Büyüme atakları 1-3 hafta, 6-8 hafta, 3-6 ay civarı ortaya çıkar, birkaç gün kadar sürer.

Bebeklerde büyüme atağı belirtileri nelerdir?
  • Büyüme atağı dönemlerinde bebekler daha iştahlı olur.
  • Üç saat ara ile emen bebek daha sık emmek isteyebilir. Hatta anneler, "sütüm yetmiyor" kaygısına kapılabilir. Ancak unutmayalım ki bebek emdikçe, uyaran artığı için anne sütü artar.
  • Mama ile beslenen bebekler ise önceki aldığı miktarlar ile doymaz, daha fazla isteyebilir. Ek gıda ile beslenen bebeklerde de porsiyonlar büyür.
  • Büyüme atağı döneminde bebeğin uyku düzeni değişir. Bazı bebekler daha sık uyanırlar, gece birkaç kez uyanarak emmek isteyebilirler.
  • Gündüz uykuları azalabilir, daha huysuzdurlar. Bazı bebekler ise daha uzun uyuyabilir. Bazen de mızmız olurlar, hiçbir şey onları memnun etmez.
  • Bebek, büyüme atağı dönemlerinde yeni beceriler kazanır. Örneğin oyuncağını yakalayabildiği, dönmeye başladığı veya desteksiz oturabildiği fark edilir.

Büyüme atağı dönemlerinde nelere dikkat edilmelidir?

Hastalıklarda da bebeklerde huzursuzluk, uykusuzluk, sık uyanma gibi benzer durumlar olur. Büyüme ataklarını bunlarla karıştırmamak gerekir. Özellikle ateş varsa mutlaka çocuk hekimine danışılmalıdır.

Yakınmalar büyüme atağı ile ilgili ise anne sabırlı olmalıdır. Sütüm azaldı mı kaygısı annenin süt yapımını etkileyebilir. Anne beslenmesine dikkat etmeli, bol sıvı almalı, süt yapımını artıran çaylar ve besinler yemelidir. Sonuçta bebeğini sık emmesi de süt miktarını artır.

Uyumayan, huzursuz, mızmız bebeklerde ailenin diğer bireyleri anneye yardımcı olabilir. Annedeki uykusuzluk ve yorgunluk da süt yapımını azaltır.

Büyüme atağı geçici bir dönemdir. Anneler sabırla yaklaşmalıdır. Bebeğiniz size ne yapmanız gerektiğini söyler. Bazen daha fazla kucak, emmek isteyebilirler. Bebeğinizi dinlemeniz bu dönemi atlatmanıza yardımcı olacaktır.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER