Pudra.com 11.09.2012

Demir eksikliği beyin gelişimini yavaşlatıyor

Bebeklik çağında görülen demir eksikliğinin beyin gelişimini yavaşlattığını ve ileride çocukların okul performansını olumsuz etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Hilal Mocan, doğru bebek beslenmesiyle ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Demir eksikliği, çocukların hem beyin gelişimini hem de bedensel gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Çocuklarda demir eksikliği tedavisinde geç kalınırsa hasarın da kalıcı olabileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, bebeklerin sağlıklı beden ve beyin gelişimleri için ilk bir yıl doğru ve demirce zengin beslenmenin önemine dikkat çekerek doğru bebek beslenmesi hakkında şu bilgileri veriyor:

Demir eksikliği beyin gelişimini yavaşlatıyor

"Bebek beslenmesi konusunda Türkiye’de yapılan araştırmalara göre 5 yaş altı her 2 çocuktan birinde demir eksikliği görülüyor. Yoğun olarak 6 ile 36 ay arası çocuklarda yaşanan demir eksikliği, süt çocuklarında beden ve beyin gelişimini yavaşlatarak çocukların sosyal gelişiminin bozulmasına neden oluyor. Demir eksikliği olan çocuklarda beyin gelişiminin olumsuz yönde etkilendiği bilinirken, tedavi için hızlı büyüme döneminin kaçırılması halinde kaybın geri dönüşünün de mümkün olmadığı belirtiliyor.

Özellikle büyümenin çok hızlı olduğu 0 - 3 yaş bebeklik ve çocukluk döneminde bebek beslenmesi, çocuğun fiziksel ve beyin gelişimi açısından hayati öneme sahiptir. Beyin gelişimi dolayısıyla bilişsel gelişim beslenme ile çok yakından ilgilidir. Demir eksikliğine karşı son derece hassas bir bölgedir.

İlk 6 ay bebeğe verilebilecek en değerli besinin sadece anne sütüdür. Anneden depolanan demir bebeğe ilk 6 ay boyunca yeterli gelebilir. Ancak özellikle 6. aydan itibaren anne sütü yetersizse, bebeklere litresinde 6 - 12 mg demir içeren formül mamalar ve demirce zengin olduğunu bildiğimiz ek besinler (et, yumurta, baklagiller gibi) verilebilir. Pirinç unu, bisküvi, ekmek gibi kilo alımı dışında bebeğe faydası olmayan besinlerden kaçınılmasını gerekir. 1 yaşından önce inek sütü de demir yönünden zayıf olduğu için önerilmez.

Erken çocukluk döneminde yaşanan demir eksikliği anemisi, 11 - 14 yaşlarındaki okul performansının düşmesine neden olabilir. İki yaşına kadar demir eksikliği görülen çocukların fiziksel ve beyin gelişimleri düşük seviyelerde gerçekleşir. Sonrasında ise demir takviyesi yapılsa bile bunun telafisi mümkün olmaz.

Demirden zengin beslenme şart
Amerikan Pediatri Akademi Komitesi, yeni doğanların 9. - 12. ayda, prematürelerin ise 6. ayda demir eksikliği açısından taranmasını öneriyor. Süt çocuklarının demir ihtiyacının, uygun beslenme ile kaşılanamaması halinde ‘Demir Eksikliği Anemisi’ hızla gelişiyor.

Bebeklerin 6. aydan daha uzun süre ‘tek başına’ anne sütü ile ya da demirden eksik ek gıdalarla beslenmesinin demir eksikliğini kolaylaştırdığı belirtiliyor. Bunun yanında inek sütüne dayalı beslenmede, inek sütünün demir içeriğinin ve emiliminin düşük olması bebeklerde demir eksikliğinin ortaya çıkmasında etkin rol oynar."


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER