Pudra.com 10.01.2014

Emzirirken kafein tüketimine dikkat!

Prof. Dr. Yonca Tabak'tan emziren annelere kafein uyarısı: Süt veren annelerin aşırı kafein tüketimi, anne sütünü zararlı bir besin haline getirerek bebeklerde hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Mucize besin olan anne sütü, bazen yarar yerine bebeğe zarar da verebiliyor.

Emzirirken kafein tüketimine dikkat!

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, “Süt veren annelerin aşırı kafein tüketimi, mucize besin olan anne sütünü zararlı bir besin haline getirerek, bebeklerde reflü başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarır” açıklamasında bulunarak kafein ve emziren anne beslenmesi hakkında şu bilgileri veriyor:

Annenin tükettiği kafein, bebekte reflüyü tetikliyor

“Anne sütünün içerdiği bağışıklık sistemini güçlendirici besinler bugün, hiçbir mamada yüzde yüz oranında bulunmaz. Her annenin sütü bebeğine özeldir ve onun ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderecek özellikte doğa tarafından ayarlanmıştır. Ancak mucize besin olan anne sütü, bazen yarar yerine bebeğe zarar da verebilir, özellikle de emzirme döneminde anne beslenmesine dikkat etmiyor ve bolca kafeinli gıda tüketiyorsa.

Süt veren annelerin kafein yönünden zengin olan çikolata başta olmak üzere kakaolu gıdalardan ve kahveden uzak durması bebeklerinin sağlığı açısından çok önemlidir. Bebeklerde ilk iki yaşta mide başı normalden daha gevşektir. Kafein de genel anlamda mide başını gevşeten ve midede asit salgısını artıran bir maddedir. Süt veren anneler, kafein içeren gıdalar tüketiyorsa bu doğrudan bebeği de etkiler. Bebek de bol miktarda anne sütü kanalıyla kafein alır. Bu da bebeğin reflü olmasına ve ilerleyen zamanlarda reflüye bağlı diğer hastalıkların ortaya çıkmasına kaynaklık eder.

Sütünüzü artırmak için çikolata ve kakaolu gıdalar tüketmeyin

Anneler sütlerini artırmak için tatlı olarak bol çikolata tüketmeyi tercih edebiliyor. Oysa bu, bebeğin sağlığı için son derece zararlıdır. Bir de çikolatanın yanında kahve de tüketiliyorsa, aşırı kafein tüketiminden dolayı bebek için durum daha da vahim bir hal al alır. Özellikle de bu gıdaları tükettikten sonra bebeği emzirip ardından uyutmak reflüye en çok neden olan durumdur. Çünkü bebek yatar pozisyona girdiğinde mideden yukarı doğru olan kaçak, daha belirgin hale gelir ve bu da reflü oluşumunu tetikler.

Reflü, zamanla yerini solunum yolu enfeksiyonlarına bırakabilir

Reflü, doğumdan sonraki ilk altı ay içinde yüzde altmış oranında görülür. Hastalık, fışkırır tarzda kusmalar ve kilo alamama şeklinde seyreder. İki yaşına doğru bebeğin mide başı güçlendiğinde aşırı kusmalar çoğu zaman son bulsa da geriye iz olarak; sessiz reflü adı verilen ve ilerleyen yaşlarda çocukta tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan bir durum ortaya çıkar. Sessiz reflü genellikle ağız kokusu, gece yastığa ağızdan salya akması, hıçkırık, ses kısıklığı, iştahsızlık gibi belli belirsiz bulgularla tanınır. Özetle; gıda alerjisi olsun ya da olmasın süt veren annelerin kafein ve çikolatadan uzak durması şarttır."

Süt veren annelere öneriler:

  • Özellikle süt yapar diyerek bol çikolata ve türevlerini tüketmekten kaçınılmalı.
  • Kafein içeren kahve, kolalı içecek gibi gıdalardan uzak durulmalı
  • Süt yapar diye şekerli gıdayı çok tüketmekten kaçınılmalı
  • Bol su tüketilmeli
  • Mutlaka gün içinde ve gece vakitlerinde bebeği güvenilir birine teslim ederek istirahat edilmeli. Uyku, sütü artıran en değerli yöntemdir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER