guncel.net 24.04.2009

Emzirmek 2 saat sporla eşdeğer

Kadınların bebeklerini emzirmesi 2 saat spor yapmak kadar kalori yakıyor.

İZLE: EMZİRMEK ZAYIFLATIR MI?👇 
Doğum sonrası fazla kilolardan kurtulmak her annenin isteğidir. Ancak, bebekle gelen yoğun tempo yüzünden spora vakit kalmaz. Yeni annelerin bu konudaki en büyük şansı emzirmenin kalori yakmasıdır.

Emzirmek 2 saat sporla eşdeğer

Bu konuda, Obezite ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya ''kadınların bebeklerini emzirmesinin 2 saat spor yapmakla eş değer'' olduğunu belirtiyor. Ve ekliyor: "Doğumdan önce alınan kiloları vermenin en güzel yolu emzirmedir"

Emzirme faydalarıDoğum sonrası dengeli beslenme

Hamilelik ve sonrasında yapılacakları anlatan Dr. Ayça Kaya, süt verme döneminin gebelikte alınan fazla kiloların verilmesi için bir şans olduğunu ifade ederek, "Normal bir kadın vücudu süt salgılayabilmek için, günlük metabolizma hızına ek olarak yaklaşık 300-500 kalorilik enerji harcar. Bu da yaklaşık bir buçuk-iki saatlik spora eşdeğer bir enerji harcama miktarı demektir. Bu dönemde eğer dengeli ve doğru bir beslenme programı uygulanırsa; hem kaliteli ve yeterli süt üretimi sağlanır, hem de fazla kilolardan hızlı bir şekilde kurtulabilinir. Bu durumda zayıflamak için diyet yapmak, az beslenmek zararlı. Bu hem anne sütünü azaltır, hem de annenin sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle tek gıda rejiminden, kulaktan dolma diyetlerden kaçınmak gerekir. Yoksa halsizlik, yorgunluk, diş çürükleri, saç dökülmesi, kemik erimesi gibi klinik problemler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda bebeğin gelişimi de olumsuz etkilenir" dedi.

Tatlı yemek sütü artırmıyor

Tatlı yiyeceklerin süt oranını arttırmadığına dikkat çeken Ayça Kaya, "Gebelik sonrası birçok kadın sütünün yeterli gelmeyeceği endişesiyle hamurlu ve tatlı gıdaları daha çok tüketir. Halbuki sütün yeterli salgılanması, tüketilen su miktarına bağlıdır. Yenilen tatlı gıdalar sonrasında susama olduğu için içilen su miktarı artar, bunun sonucunda süt salgısı da artar. Bu yüzden, tatlı gıdalar yerine su oranı yüksek olan salatalar, meyveler, taze sıkılmış meyve suları içmek; süt salgılanması ve gebelik sonrası kilo yönetimi için daha faydalıdır" diye konuştu.

Gebelikte yetersiz veya aşırı beslenme

Dr Kaya, gebelik boyunca yetersiz beslenmenin bebeğin gelişimini de etkileyeceğini kaydederek, "Yetersiz beslenme bazı doğumsal kusurlar ve gebelik komplikasyonlarının ortaya çıkmasına da zemin hazırlar. Ayrıca, annenin beslenmesi kendisi için de çok önemli. Anne yetersiz beslenirse, kendisinde de başta kansızlık olmak üzere kemik erimesine yatkınlık, dişlerde çürüme ve hastalıklara karşı dirençsizlik gibi durumlar ortaya çıkar. Hamilelikte dengesiz ve fazla beslenmek kilo alımına neden olur. Kilo artışı ile birlikte gebelik hipertansiyonu, bebeğe az kan gitmesi ve rahim içi gelişme geriliği ortaya çıkabilir. Bu da erken doğuma sebebiyet verebilir. Bazı kadınlarda, gebelikle birlikte aşırı ve dengesiz bir besin alımı görülür. Özellikle biraz iştahlı bir anne adayının gebe kalması ile çevreden gelen "İki canlısın, iki kişilik ye" gibi telkinlerle de, dikkatsizce besin tüketimi sonucu aşırı kilo alımı oluşabilir. Bu durumda da başta gebelik tansiyonu ve şeker hastalığı gibi çeşitli patolojiler oluşabilir" şeklinde konuştu.

İlgili haberlerimiz:

​Emzirme hakkında merak edilen 10 soru
Sağlıklı bir emzirme süreci için doğru emzirme pozisyonlarını bilmek, emzirme sıklığını iyi planlamak ve dengeli beslenmek önemli. İşte sık sorulan sorular...

​Emzirme pozisyonları
Bebeğinizi emzirirken onu hangi pozisyonlarda tutmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte bebeğiniz için en iyi emzirme pozisyonları...

​Rahat emzirme için ihtiyaç listesi
Emzirirken işinizi kolaylaştırmak üzere emzirme sütyeni, emzirme geceliği, göğüs ucu kremi, göğüs pedi, süt pompası gibi faydalı ürünlerin hepsi burada. Pudra.com'un emzirme rehberine mutlaka göz atın!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER