yegan sasik psikolog
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Büyükanne-büyükbaba ve torun ilişkisi nasıl olmalı?

"Torunlarla büyükanne ve büyükbabaların kuvvetli, sağlıklı ilişkiler içerisinde olabilmelerinde anne-babalar en önemli role sahiptir" diyen Uzman Psikolog Yegan Sasık, hem anne babalara hem de büyüklere önerilerde bulunuyor.

İlk bebeğini bekleyen bir çift, hem doğacak bebek hem de hayatlarında daha önce deneyimlemedikleri yeni rollerine dair duydukları heyecanda yalnız değildirler.

Büyükanne-büyükbaba ve torun ilişkisi nasıl olmalı?

Bebek, aile sistemi içine girer ve tüm alışılagelmişliği altüst eder adeta. Fakat yaşanan kısa süreli karmaşa sonrası sistem yeniden kendini dengeler.

Büyükanne ve büyükbabalar için torun sevinç, huzur, yeni bir tat ve onarım-telafi fırsatıdır. Büyükanne ve büyükbabalık, bireylere yeniden ebeveyn rolünü üstlenme ve çocuklarla iyi zaman geçirme adına ikinci bir şans tanınmasıdır. Büyükanne ve büyükbabaların tüm aileleri ve torunları için önemli rolleri mevcuttur. Örneğin; öğüt verici, yol gösterici, öğretmen, bakım veren, masal anlatan, dost, sırdaş ve aile tarihçisi gibi. Büyükanne-babalar ve torunları arasındaki ilişkiler, her iki taraf için de oldukça doyurucu ve ödüllendiricidir. Bu ilişkinin sağlıklı ve başarılı oluşunun temelinde sevgi, ortak saygı ve dürüstlük-içtenlik vardır. İlişkilerin ve saygının çift yönlü olduğu yetişkinlerce unutulmamalı ve yeni nesillere model olunarak, aktarımı sağlanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, torunlar ile büyükanne ve büyükbabaların kuvvetli, sağlıklı ilişkiler içerisinde olabilmelerinde anne ve babalar en önemli role sahiptirler.

Anne babalar için öneriler

 • Kendi anne babalarınızla, çocuğunuzu yetiştirme stiliniz ve kararlarınız-kurallarınız hakkında net bir ifade kullanarak konuşun ve size saygı duymalarını, bu şekilde daha fazla yardımcı olabileceklerini dile getirin.
 • Eksiklerini telafi etmek ve ilerleyen yaşlarında yeni bir heyecan yaşamalarına neden olan torunları için bir şeyler yapmaya çalışmalarını ve bu yoldaki hatalarını anlayışla karşılamaya çalışın. Onların da hayatlarında ilk defa büyük anne/baba olduklarını unutmayın.
 • Eğer çocuklarınız anne-babanızdayken kurallarınız işlevsizleşiyorsa ve bu duruma müdahale edemiyorsanız, bence hiç savaşa girmeyin. Sadece çocuklarınıza kurallarınızın sizin ‘dört duvarınız arasında’ hala ve daima geçerli olduğunu hissettirin. Büyük anne-baba evi de serbest bölge olarak kalsın. Böylece ne siz çocuklarınız ve kendi ebeveyniniz ile gerginlik yaşarsınız ne de kazanamayacağınız savaşa girmiş olursunuz.

Torunlar ile iyi iletişimde olabilmeleri için büyükanne ve büyükbabalara öneriler

 • Torunlarınıza nasihat etmeye başlamadan evvel, onları sabır ve dikkatle dinleyin.
 • Asla hakaret etmeyin, vurmayın ve cezalandırmayın.
 • Sınır ve kurallarınızı muhafaza edin.
 • Torunlarınıza ,tüm sorunlarını ve duygu-düşüncelerini sizlerle paylaşabileceklerini, kapınızın her daim onlara açık olduğunu hissettirin.
 • Asla torunlarınıza anne ve/veya babalarını kötülemeyin.
 • Torunlarınızın anne/babası olmadığınızı, tüm kural ve hakların aslen anne/babaya ait olduğunu unutmayın. Çocuklarınızın yeni aile sistemlerine saygı gösterin.
 • Torunlarınızla irtibatı kesmeyin. Aranmayı ve özlenmeyi beklemeden evvel, onları özlediğinizi dile getirin ve arayın.
 • Evinizde torunlarınızın resimlerini barındırın.
 • Torunlarınız geldiğinde, kendi evlerinde gibi hissetmelerini sağlayın.
 • İlgi ve eğilimleriniz doğrultusunda onlarla etkinlikler gerçekleştirin; resim-maket yapmak, yüzmek, yemek yapmak, v.b.
 • Torunlarınıza bol bol ailevi ve kişisel tarihinizle ilgili hikayeler anlatın.


D.Johnson'ın dediği gibi büyükanne ve büyükbabalar aile ağacının meyveleridir. Yılların ışık, gizem ve tecrübesini barındırırlar. Bu meyve özgürce-zorlama olmadan çocuğa uzatıldığında, o görünmez-büyülü yolculuk başlar. Bu sistemin kurulması ve muhafaza edilmesi ile de
mutlu, sağlıklı nesiller yetişir. Bu bağı kurabilmenin, siz anne ve babaların elinde olduğunu unutmayın. Her ailenin keyifli kuşaklar arası aktarımları yaşayabilmesi dileğiyle…


 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER