Pudra.com 21.09.2012

Okul çağı çocuklarında duruş bozukluğu

İyi bir duruş eğitimi nasıl çocukluktan başlıyorsa ileri yaşlarda görülebilecek omurga ağrıları da yine bu yaşlarda edinilen yanlış oturma, eşya taşıma, uyuma alışkanlıklarından kaynaklanıyor.

Okula giden çocukların ileri yaşlarda duruş bozukluğu, kamburluk, bel, sırt, boyun ağrıları ve kireçlenme sorunu yaşamaması için anne ve babalarının bir okul hastalığı olan "duruş bozukluğu"na karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Okul çağı çocuklarında duruş bozukluğu

 • Özellikle küçük yaşta görülen omurga eğrilikleri
 • Okul sıralarının çocukların boyuna uygun olmaması
 • Bilgisayar karşısında uzun zaman geçirme
 • Ağır sırt çantası taşıma
 • Uygunsuz yatak seçimi, yanlış oturma, uyuma alışkanlığı
 • Aşırı kilolu olma
 • Görme bozuklukları sebebiyle duruşun (vücudun ağırlık merkezinin) değişmesinden ileri gelir.

  Bunlar dışında yapısal olan ve olmayan skolyoz (kamburluk) da daha çok 10’lu yaşlarda ortaya çıkar. Sebebi yüzde 80 bilinmeyen bu hastalığın gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, vitamin eksikliği, şeker hastalığı gibi sebepleri olabilir.

  İlköğretim çağındaki çocuklar egzersiz yapmalı mı?
  Life Fitness Akademi uzmanları, günümüzde bilgisayar ve televizyon karşısında uzun saatler geçiren, hareketsiz şehir yaşamına mahkum çocukların en az yetişkinler kadar egzersiz yapma ihtiyacında olduğunu, ancak bu yaş grububun büyüme çağında olmasından ötürü yaşlarına uygun egzersiz planlaması yapılması gereğinin altını çiziyor.

  Çocuklar için egzersiz seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

  • Ekran karşısında geçen saatleri sınırlandırın: Her şeyden önce ister çocuk ister yetişkin olun bilgisayar ve televizyon karşısında geçirilen saatler sonucu kaslar gerginleşir. Vücut ideal duruşundan uzaklaşır. Bu saatleri mümkün olabildiğince azaltmaya çalışın.

  • Çocukların yapacağı egzersiz kalp-akciğer sistemi (bisiklet-yüzme-yürüyüş) kemikleri ve kasları güçlendiren (koşma, atlama, bazı direnç ve ağırlık hareketleri) egzersizler olmalıdır. Ailede kalp, şeker, tansiyon hastalıkları varsa çocuğun aktif bir egzersiz yaşamı sürmesi çok önemlidir.

  • Çocuklar zihinsel ve bedensel gelişimlerine uygun egzersiz programlarına teşvik edilmelidir.

  5-7 yaş: kısa süreli dans, jimnastik, kendi vücutlarını kullanarak ağırlık egzersizi yapabilirler.

  8-9 yaş: Daha karmaşık aktiviteler için uygundur. Koşma, yüzme, tırmanma uygun olup; kayak, tenis, buz patenine başlamak için uygun yaşlardır.

  10-12 yaş: Takım sporları ve efor gerektiren branşlara başlangıç için idealdir; futbol, atletizm, voleybol, basketbol, hentbol gibi. Kurallar, centilmenlik, takım ruhu, grup içi iletişime bu yaşlarda rahatlıkla algılanıp adapte olunabilir.

  Diğer yaşlar: Bedensel gelişim diğer spor dallarını yapmaya uygun hale gelmiştir. Yine de halter, boks, güreş gibi sporlara 13-15 yaşlarında başlanması tavsiye edilir.

  • Bunlar dışında fitness club’lar ve sosyal tesislerde çocuklara yönelik yoga, pilates, masa tenisi gibi dersler verilir. Olanak dahilinde çocukların bu aktivitelerden yararlanmasına çaba gösterilmelidir.

  Egzersiz yapmanın çocuklarda duruş bozukluğunu önleme dışında da büyük faydası vardır. Vücut sağlığına olumlu katkılarının yanı sıra egzersiz, disiplin kazanmanın aktif ve sosyal yaşama hazırlanma, obezitenin önlenmesi, entelektüel gelişime katkıda bulunma, stresle baş edebilme ve ruhsal iyilik, konsantrasyon yeteneği, sigara ve madde kullanımı eğilimini azaltma gibi faydaları da vardır.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER