pudra.com 02.12.2009

Çocukların diş sağlığı korumak için ne yapmalıyız?

Her çocuğun vazgeçilmezi şekerli gıdalar, onların diş sağlığını tehdit ederek dişlerinde kalıcı hasarlar bırakabilir…

Öncelikle ağız sağlığı ile ilgili problemlerin çocukların genel vücut sağlığını olumsuz etkileyebileceğinin altını çizelim.

Çocukların diş sağlığı korumak için ne yapmalıyız?

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu konuyla ilgili şöyle diyor: “Ağız ortamından bakterileri tamamen uzaklaştırmak mümkün değildir, ancak beslenme alışkanlıklarına yani tüketilen gıdanın şekline ve ağızda kalma süresine müdahale ederek çürük oluşumunu engelleyebiliyoruz.” Bunun için de ya şeker, tatlı gibi çürük yapıcı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmamız ya da bunları tükettikten sonra en fazla 30 dakika içerisinde dişlerimizi etkili bir şekilde fırçalamamız gerekiyor.

Çocuğunuzun ağız ve diş sağlığını korumak için:
  • Tatlı ve şeker tüketiminin hemen arkasından su içilmeli ya da şekersiz veya tatlandırıcılı sakızlar çiğnenmeli.
  • Asidik ortamı azaltmak için ağzı bol suyla çalkalamalı.
  • Şeker, çikolata ve tatlı gibi yiyecekler ağız içerisinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde çürük oluşumuna neden olur. Dolayısıyla bu tarz gıdaları mümkün olduğunca öğünlerden hemen sonra tüketmeli.
  • Tükürük akışının artmasını ve asidik ortamın bazik ortama dönüşmesini sağladığından havuç gibi çok çiğnenmesi gereken gıdalar ve peynir gibi lifli besinler yenilmeli.
  • Tatlı yiyeceklerin içerisinde en riskli olan lokum gibi yapışkanlı şekerlemelerdir. Çünkü bu gıdaları suyla çalkalayarak dişler üzerinden uzaklaştırmak kolay olmaz. Hatta bazen dişleri fırçalamak bile yetmez. Diş aralarında kalan bu şekerlemeler diş ipi kullanılarak uzaklaştırılabilir.
  • Çocukların azı dişlerindeki girinti ve oluklar erişkinlerinkine oranla çok daha derindir. Dolayısıyla bu bölgeler daha zor temizlenir. Özellikle lokum gibi yapışkanlı şekerlerden sonra diş fırçalanması sırasında ebeveynlerin çocuklarına mutlaka yardımcı olmaları, azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerini kendilerinin fırçalamaları gerekmektedir.
  • Çocukların yanı sıra özellikle hareketli ya da sabit protez kullanan kişiler için de bu şekerlerin tüketimi, protezlerin yerinden çıkmasına, kırılmasına ve fark edilmeden yutulmasına neden olabilir.
  • Et ve et içeren gıdalar, hamur işi, sütlü tatlılar ve aynı zamanda meyve suları da çürük oluşumunda riskli gıdalar arasında yer alıyor. Başlarda da belirtildiği gibi tüketiminin hemen arkasından su içilmeli ya da ağız çalkalanarak asidik ortam engellenmelidir.


Konuyla ilgili diğer yazılarımızı okumak için tıklayın:

Diş fırçalamak deyip geçmeyin... Sağlıklı dişler için diş fırçası ve macunu seçimi önemli, ip kullanmak şart!

Çocuklarda diş bakımının önemi Çocukken düzenli yapılan diş bakımı ilerleyen yaşlarda birçok hastalığın riskini azaltıyor

Bebeğim diş çıkarıyor Bebeğinizin diş çıkardığını nasıl anlarsınız ve diş rahatsızlıklarını gidermek için neler yapmalısınız?

Dişleriniz için beslenin Diş ve dişeti sağlığı için bu 4 mucize besini biliyor musunuz?

Diş sağlığı için 4 önemli yöntem
Sağlıklı dişler için ne yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Sadece dişleri fırçalamak dişleri korumak için yeterli değil...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER