@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 11.12.2012

Dış gebelik ne zaman anlaşılır?

Rahim dışında tutunan ve büyüyen gebelik olan dış gebelik, erken fark edilmezse anne hayatını tehdit ediyor. Dış gebelik oluşumu ve tedabisiyle ilgili bilinmesi gerekenleri Op. Dr. Aytun Aktan Pudra.com'a açıklıyor.

Dış gebelik ne zaman anlaşılır?
Hamilelik beklentisi olan kadınlar için adet gecikmesi ve gebelik testinin pozitif olması hayallerinin gerçek olması demektir. Oysa bir aşama daha vardır sağlıklı bir gebelik varlığından bahsetmek için. O da ultrason muayenesinde rahim içinde kalp atımı olan bebeğin ilk görüntüsüdür. O görüntüde ortaya çıkan dış gebelik, eğer erken fark edilmezse anne hayatını tehdit eder.


Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aytun Aktan dış gebelik oluşumu ve dış gebelik tedavisiyle ilgili Pudra.com'a şu bilgileri veriyor:

"Rahim dışında tutunan ve büyüyen gebeliklerin tümü dış gebeliktir. Tüp bebek uygulamaları dışında yumurtayla spermin ilk karşılaştığı ve döllenmenin gerçekleştiği yer kadının fallop tüpleridir. Daha sonraki günlerde embriyo gelişimine devam ederken rahim içine hareket eder ve orada tutunarak büyümeye devam eder.

Bu hareketin olmaması durumundaysa çoğunlukla tüplerde, daha az sıklıkla da yumurtalık, karın boşluğu, rahim ağzı kanalı gibi gebeliğin gelişimine uygun olmayan ortamlara tutunma olabilir. Buradaki sorun bu alanlarda gelişmeye başlayan gebeliklerin, büyüdükçe bulunduğu dokuyu yırtarak ciddi kanamalara yol açmasıdır. Dış gebeliklerin canlı doğumla sonuçlanma ihtimali yoktur.

Tüplerin iltihabi hastalıkla hasar görmesi durumunda dış gebelik riski çok artar. Cinsel yolla bulaşan gonore, klamidya gibi hastalıkların doğru tedavi edilmemeleri durumunda tüplerde tek ya da çift taraflı hasarlar olabilir. Tüplerin tam tıkanması durumunda kısırlık sorunu ortaya çıkarken kısmi hasar alması durumunda döllenen embriyonun rahme taşınamamasından dolayı dış gebelik oluşur.

Sadece enfeksiyonlar değil alt karın bölgesine yapılmış ameliyatlardan (yumurtalık kistleri, bağırsak ameliyatları, abse vs.) dolayı tüplerin hasar görmesi veya yapışması da benzer riskleri ortaya çıkarır. Yani çocukluk çağında geç müdahale edilen bir apandisit yıllar sonra kadının anne olmasının önünde bir engel olarak karşımıza çıkabilir.

Endometriozis hastalığı da gebe tüplerde yapışıklığa neden olarak dış gebelik riskini artırabilir. Daha önce dış gebelik yaşamış bir kadının tekrar dış gebelik yaşama riski de normale göre artar. Doğum kontrol yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda da dış gebelik görülebilir ki bunlar; spiralle gebelikler, sadece progesteron içerikli doğum kontrol hapları, tüplerin bağlanmasındaki cerrahi hatalar olarak sıralanabilir. Tüp bebek tedavilerinde de rahim içine transfer edilen embriyoların sağlıksız tüplere doğru hareket etmesi ile dış gebelik olasılığının olması ilginç bir durumdur.

Dış gebelik tanısı için adet gecikmesi ve gebelik testi (BHCG) pozitifliği şarttır. BHCG değerlerinde gün aşırı takiplerde istenilen seviyelerde artışın olmaması, vajinal kanama, şiddetli karın ağrısı, ultrason muayenesinde rahim içinde gebelik kesesinin görünmemesi ya da başka alanlarda gebeliğin görülmesi, şok tablosuna kadar varan geniş yelpazede dış gebelik bulgu verebilir. Geçmişte anne hayatını tehdit eden kanamalara sık rastlanırken günümüzde ihmal edilen bir durum yoksa çok erken dönemde kolaylıkla tanınır ve tedavisi sağlanır.

Dış gebelik tedavisi
Dış gebeliklerin tedavisinde gebeliğin boyutuna ve kadının genel durumuna göre yol alınır. İlaç tedavileri daha erken dönem gebeliklerinde işe yararken karın içi kanamaların olduğu durumlarda ya da kalp atımı başlamış dış gebelik durumlarında ameliyat doğru bir seçenektir. Ameliyat olarak günümüzde laparoskopi denilen kapalı ameliyatlar çok sık yapılır. Bu ameliyatla hastanın diğer organlarına zarar vermeksizin, ilerideki doğurganlığını koruyarak ameliyat tamamlanır ve hızlı bir iyileşme sağlanır.

Dış gebelik için en önemli bilgi durumdan şüphe etmek, doktora başvurmak ve doğru tanı ile gecikmeden tedavinin sağlanmasıdır."


POPÜLER GALERİLER
fransiz manikuru ornekleri 10
tuvanam couture koleksiyonu 1
hande yener miin defile resize
db berdan burcu ozberk 1
EN YENİLER