pudra.com 19.10.2009

Gebelik ve doğum tarihi hesaplamaları

Gebeliğiniz kaç günlük, hamileliğin kaçıncı ayındasınız? Bebeğinizin doğum tarihi ne zaman? İşte bu soruları cevaplamak için ihtiyacınız olan formüller…

Gebelik ve doğum tarihi hesaplamaları
Gebelik iki adet ortasında oluşur. Periyot 28 gün olanlar için döllenme ortalama 14. gündür.
Kurtarıcı siyah babetler
Stilinizi tamamlayacak şapkalar


İrenbe Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi uzmanları döllenen yumurtanın 5-6 günlük fallop tüp yolculuğu sonrası rahim içine yuvalandığını; beklenen adet gecikince gebelik olduğunun çeşitli testler ya da ultrason yardımıyla anlaşıldığını belirtiyor. Tabii bir de hesaplamalar var…

Gebelik kaç günlük, kaç haftalık?
Bir fetüsün ana rahmi dediğimiz uterustaki gelişme ve büyümesi yaklaşık 9 ay 10 gündür. Halk arasında böyle bilinir.

İrenbe Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi uzmanları hesaplamayı şöyle anlatıyor: “Yumurtlama günü kesin olarak bilinmediği için biz hekimler son adet tarihinin birinci gününe göre gebelik süresini hesaplarız. Çünkü son adet tarihi bir yere kaydedildiği veya daha iyi anımsandığı için daha somuttur. Yumurtlama zamanı siklüs dönemlerine göre çok değişken olduğundan tahminidir.”

Bebek ne zaman doğacak?
Gebelik süreci ve tahmini doğum zamanı, Son Adet Tarihinin (SAT) birinci gününe göre hesaplanır. Son Adet Tarihinin birinci gününe 7 gün ekleyip 3 ay geri gidilirse bebeğin Tahmini Doğum Günü (TDG) belirlenir.

Örnekleyelim; Son Adet Tarihinin birinci günü 11/10/2008, yani Ekim ayının 11. günü olduğunu düşünelim. Güne 7 gün ekleyelim (11+7=18). Aydan da 3 çıkaralım (10–3=7); yani Temmuz ayı. Bebek tahmini olarak; 18. Temmuz 2009 tarihinde doğacak demektir.

Kaç haftalık gebeyim?
Peki Adet Günü iki hafta geçen kadın kaç haftalık gebedir? Beklenen adet 2 hafta geçmişse; Son Adet Tarihinin ilk gününden itibaren geçen süre toplam 6 hafta ettiği için gebelik 6 haftalıktır. Yani bir buçuk aylıktır.

Gebelik süreci neden üç döneme (trimester) ayrıştırılır?
Gebelik gelişimini daha iyi anlamak ve değerlendirmek için gebelik üçer aylık (trimester) üç döneme ayrılmıştır. Fetüs açısından bakıldığında ilk üç ay daha çok hücrelerin çoğaldığı ve organların oluştuğu dönemdir. Sonraki ikinci ve üçüncü üç aylık dönemde oluşan bu organların gelişme süreci açısından önemlidir.

Bu nedenle ilk üç aylık süreç fetüsün yapılanma dönemi olduğundan ilaç alımı, enfeksiyon gibi ateşli hastalıkların geçirilip geçirilmemesi açısından çok önemlidir. Gebe olarak annenin fiziksel, fizyolojik ve psikolojik değişimleri üçer aylık dönemlerde çok farklılık gösterir. Gebeliğe bağlı hastalıkların ortaya çıkması, seyri de her üç aylık dönemlerde faklıdır.

Birinci trimester gebe kalınan ayın ilk haftasından 13. haftanın sonuna doğru tamamlanır; ikinci trimester 13. haftasının sonundan 27. haftanın sonuna dek sürer. Son üç ay ise 27. haftanın başından doğuma dek, yani 40+ olan dönemdir.

Doğum izni ne zaman başlar? Çalışan annelerin doğum izni, süt izni ve diğer yasal hakları nelerdir? Okumak için tıklayınız...

Hamilelikle ilgili diğer yazılarımız okunuz mu? A'dan Z'ye hamilelik hakkında herşey için tıklayınız...


EN ÇOK OKUNANLAR
POPÜLER GALERİLER
kim kardashian instagram en cok begeni alan unlu fotograflari
temmuz yeni urunler 2016
bella hadid 2016 cannes film festivali kirmizi elbise
haziran ayinin en siklari unlu stili kirmizi hali siklari
en iyi yuz kuru yaglar guzellik cilt bakim
en yeni iyi yaz parfumleri parfum 2016
2016 plaj aksesuar trendleri
2016 subat ayinda evlenen unluler kivanc tatlitug burcu kara mahsun kirmizigul
EN YENİLER