@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 16.11.2009

Hamilelikte kramp nasıl önlenir?

Hamileliğin özellikle ikinci ve üçüncü periyodunda yaşanan kramplar neden olur, nasıl önlenir ve geçirilir?

Hamilelik döneminde hemen her anne adayının şikayetidir kramplar… Hamile olmasak da rahatsız edici bir istemdışı kas hareketi olan kramplar, özellikle bu dönemde bizi uykumuzdan uyandırmaya bile varan güce sahiptir.


Hamileliğin özellikle ikinci ve üçüncü aylık periyotlarında (özellikle 24’üncü haftadan itibaren) hissedilen bu kramplar zaman zaman kısa süreli olurken, zaman zaman da 10 dakikaya kadar varabiliyor.


Krampların nedeni

Kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller dolaşımın ve kasların düzgün çalışması için gereklidir. Eksikliğinde de ani kas rahatsızlıkları; kramplar devreye girer. Dolayısıyla hamilelik döneminde mineraller bebeğin anne karnındaki gelişimine harcandığı için eksiklik doğar. Kramplar bu nedenle oluşur.


Kramp özellikle bacaklarda, kalçada, bel ve karın kaslarında oluşur. Özellikle yatar pozisyondayken kramp girer. Ayrıca geceleri kan dolaşımı daha yavaş olduğundan kaslara daha az oksijen ulaşır ve dolayısıyla kramp girme ihtimali artar.

Hamileliğin ileri dönemlerinde de bacaklarımıza binen yük artar; büyümekte olan uterusun toplardamar sistemine yarattığı baskı de artmış olur. Bu durum da yine dolaşım problemlerine ve dolayısıyla kramplara neden olur.

Tüm bunların yanı sıra eskisi gibi fazla hareket etmemek (kas yorgunluğu), soğuk havalar (kas kasılmaları), sıcak havalar (az sıvı alınması), aşırı kilo alımı ve varisler gibi etkenler de krampın nedenleri arasında sayılır.

Krampları önlemek için ne yapmalı?

 • Bol su tüketin.
 • Yürüyüş yapmaya ve hareket etmeye özen gösterin. Çok fazla hareketsiz kalmamaya dikkat!
 • Uzun süre ayakta kalmamaya da dikkat etmek gerek.
 • Uyumadan önce 10 dakikalık bacak egzersizleri yapın.
 • Uyumadan önce ılık duş almak da önemli.
 • Uyurken sola yan yatış pozisyonunda olun. Konuyla ilgili yazımızı buradan okuyun.
 • Otururken ayağınızın altına yükseklik koyun.
 • Ayaklarınıza ve baldırlarınıza masaj yapın.
 • Beslenmenizde kalsiyuma ağırlık verin. Nasıl mı? Yazımızı mutlaka okuyun…
 • Mineralden zengin yiyecekler tüketin (balık, kırmızı et, beyaz et, vs)
 • Varis varsa mutlaka varis çorabı kullanın.

Kramp nasıl geçirilir?

Eğer kramp bacak ve ayak bölgenizde ise kaslarınızı hafifçe germe hareketleri yapın. Bacağınızı yukarı doğru kaldırın ve ayak parmaklarınızı yukarı doğru hafifçe gerin.

Ilık bir ıslak havluyu ağrılı bölgenize sarın ve bu şekilde kasınızı dinlendirin.

Şiddetli ağrı durumunda mutlaka doktora gözükün.


Konuyla ilgili diğer haberlerimizi mutlaka okuyun...

Hamilelik sıkıntılarına pratik çözümler Mide bulantısı, kusma, bel ağrısı, yorgunluk gibi hamilelik şikayetlerini önleme yöntemleri...

Hamilelikte en rahat yatış şekli nedir? Hamilelikte sırt üstü yatış yerine sola yan yatış önerilir. Peki en rahat ve en doğru yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

Hamilelikte vitamin kullanmalı mısınız? Hamilelik ve emzirme döneminde vücudun folik asit, kalsiyum, demir, magnezyum ihtiyacının karşılanması gerekli.

Ayak sağlığı rehberi
Ayak şikayetlerine dikkat! Diyabetten tiroide kadar birçok hastalığın ayaklarımızdan tespit edilebileceğinizi biliyor muydunuz?

Kendi kendinize masaj yapın Ağrıları, stresi ve gerginliği yenmenin sırrı aslında kendi parmaklarınızın ucunda saklı!

Varisten korunmanın yolları Varise karşı dikkat etmemiz gerekenler ve korunmak için evimizde veya ofisimizde yapabileceğimiz egzersizler…

Kalsiyumun faydaları... Kalsiyum eksikliği ileriki yaşlarda kemik erimesine neden oluyor.


POPÜLER GALERİLER
fransiz manikuru ornekleri 10
tuvanam couture koleksiyonu 1
hande yener miin defile resize
db berdan burcu ozberk 1
EN YENİLER