@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 23.09.2010

Hipnozla doğum

Bebeği Nefes'i kucağına alarak annelik sevincini yaşayan Özgü Namal, hipnoz yöntemiyle doğum yaptı. Evde iki ebe yardımıyla, rahat ve ağrısız bir şekilde normal doğum yapan Özgü Namal, hipnozla doğum yöntemini tercih etti. Hipnozla doğum hakkında merak edilenler...

Şehir hayatı içinde kadının gittikçe büyüyen korkularından biri de doğurmak. Kadınlar normal doğumun ağrılı, sancılı, çoğunlukla müdahale gerektiren bir süreç olduğu konusunda şartlanarak yetişiyor. Bu durum, doğum sırasında kendiliğinden gevşemesi gereken doğum kanalı kaslarını daha da kasan kadının, doğumu; ağrılı, uzun ve zor bir süreç olarak yaşamasına yol açıyor. Sırf bu düşünceler yüzünden, bebek sahibi olma mutluluğunu yaşayamayan ve sezaryanle doğum yapan kadınlar var. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ayşe Duman, özellikle sancıdan korktuğu için sezaryene yönelen kadınlara hipnozu öneriyor.

Hipnozla doğum

Hipnozla doğum nedir?


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ayşe Duman, "Hipnoz; öze dönüş, içsel bir yolculuk, farkındalığımızı arttırıp özgürleşmek olarak da tanımlandığında doğumdaki faydaları çok daha iyi anlaşılabilir. Zira doğumu ağrılı hale getiren, zorlaştıran hatta bazen imkansızlaştıran nedenlerin başında, doğumun doğallığından uzaklaşıp tıbbi müdahale gerektiren süreç olarak değerlendirmek, anne adayının ağrı beklentisiyle korkup gerilmesi ve tüm bedeniyle birlikte doğum kanalı kaslarını kasması gelmektedir." şeklinde konuştu. Doğumun normal bir süreç olarak algılanması gerektiğini ifade eden Dr. Ayşe Duman "Aslında doğum son derece normal, vücudun herhangi bir fonksiyonunun gerçekleşmesi gibi, zamanı geldiğinde rahim kaslarının kasılmasıyla bebeğin doğum kanalından ilerleyip doğmasından ibarettir. Negatif şartlanmaları yıkıp doğumu doğal seyri içinde bırakmak için hipnozu kullanıyoruz. Böylece kadın normal doğumda zaten vücudunda var olan programın işleyişine izin veriyor, doğum ağrısız, keyifli bir sürece dönüyor." dedi.

Hipnozla doğum nasıl olur?


Doğum sürecinde rahim kaslarının aynen kalp kası gibi istemsiz kasıldığını belirten Dr. Ayşe Duman, "Tüm ömrümüz boyunca kalbimiz çalışırken ağrı hissetmediğimiz, bağırıp çağırmadığımıza göre doğumdaki kasılmalarda tıbbi bir problem yoksa ağrı hissetmek, negatif şartlanmadan başka bir şey değil. Hipnozla yaptığımız şey negatiflikleri silip, doğru programı zihne yerleştirdikten sonra doğumun her anının tadını çıkarmayı sağlamak. Hamilelik boyunca 6.aydan itibaren, 5-6 seans hipnoz alan hastalarımız doğumda kendilerine verdiğimiz komutları hatırlayarak, oto hipnozla doğumu kolaylaştırıyorlar. Üstelik bunun için hipnoz aldıkları doktor tarafından doğurtulmalarına da gerek yok. Hipnoz için bana gelen bazı anne adayları, doğum için yine kendi doktoruna gidebiliyor. Sonuçta doğum sürecine böylesine uyumla aktif olarak katılan bir anne adayı doğumu üstlenen hekim arkadaşları, ebeleri de yormamış tam tersi, süreci keyifle yaşatmış oluyor. Bu konuda meslektaşlarımızla bilgimizi paylaşarak hastalarının konforunu arttırmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Hipnozla doğumda ıkınmak yok


Amerikan Tıp Birliği tarafından kabul edilen ve daha önce Kate Middleton'ın doğum yöntemi olarak çokça duyduğumuz hipnozla normal doğum; ağrı kesiciye, ıkınmaya, doğum tecrübesine gerek kalmadan gerçekleşiyor. Kendi kendine hipnoz sayesinde normal doğum, doğal, ağrısız keyifli bir olay olarak yaşanıyor. Hastalar bu yönteme kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Dr. Ayşe Duman, "Hipnozla normal doğum yapmış bir anne 'İnanılmaz güzeldi. Her anın tadını çıkardım. Çok keyifliydi.' diyerek hastaneden ayrılabiliyor" dedi.

Hipnozun hamilelik dönemine faydaları neler?


Doğum öncesi hipnoz seanslarına gelen anne adayları ve eşleri, bu yöntemi başka problemlerini çözmek için de kullanıyor. Dr. Ayşe Duman, hipnozun anneyi rahatlattığını, dolayısıyla hamilelikte rastlanan sıkıntıların üstesinden gelmede de kullanıldığını söylerken "Doğum öncesi oto hipnozla gevşemeyi öğrenen anneler, uykusuzluk, stres, mide bulantısı-kusma, koku hassasiyeti, iştahsızlık gibi hamilelikte sıklıkla rastlanan sorunlarını da rahatlıkla çözebiliyorlar. Bunlar anne adayının rahatlamasını, dolayısıyla hamileliğini rahat geçirmesini sağlayan ve gerçekten de işe yarayan yöntemler.

Bebekler huzurla ve güven içinde doğuyor


Hipnoz yöntemiyle doğumun sadece anne için değil, bebek için de bir konfor ve kolaylık olduğunu ifade eden Dr. Ayşe Duman "Hipnozun oluşturduğu gevşeme ve doğal ağrısız ortam, doğum sürecini kısaltır. Bebek, son derece huzurlu ve güven içinde doğar. Anne adayı, kolaylıkla öğreneceği hipnoz yöntemiyle, ağrılarını ortadan kaldırmayı öğrenip doğumun keyfini yaşayabilir. Dışarıdan negatif yönlendirmeler olsa bile, tıbbi bir engeli yoksa, normal doğumla bebeğini kucağına alabilir." derken, anne adaylarının, bu yöntemle doğum yapan annelerin izlenimlerini www.dogaldogumklinigi.com adresinde bulabileceklerinin altını çizdi.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER