07.06.2018

Yeni trend: Lohusa koçluğu

Lohusalıkta annenin yaşadığı yalnızlığa son vermek, anneliği stres yaşamadan mutlu bir şekilde geçirmesini sağlamak için yeni trend: Lohusa koçluğu!

Travmatik bir süreç olan doğum, her annede derin izler bırakabiliyor. Ancak asıl sorun doğum sonrasındaki süreçte başlıyor. Anneler, ihtiyaç duyduğu desteği en çok bu dönemde arıyor. Lohusa olarak adlandırılan bu dönemde anne alışmaya çalıştığı yeni hayatın etkisiyle birlikte çoğu zaman kendini hüzünlü, stresli ve özgüvensiz hissedebiliyor. Bu durum anneyi lohusa depresyonu ile karşı karşıya bırakıyor ve lohusalık depresyonu yaşayan anne sağlıklı bir iletişim kuramaz hale geliyor. 

Yeni trend: Lohusa koçları

Kadınları hamilelik sonrasında bir zorlu dönem daha bekliyor. Bu da lohusalık dönemi. Yeni anne olmuş bir kadının dünyaya yeni gelmiş, herkesten sakındığı bebeğine kaygılanarak, belki de ona alışmakta zorlanarak, kimi zaman kendi ile yabancılaşarak ya da her şeyden korkarak, geleceğe dair endişeler taşıyarak geçirdiği bu zorlu dönemi daha kolay atlatabilmesi için son dönemde lohusa koçluğu ortaya atılmış durumda.

Lohusa döneminde annenin yaşadığı yalnızlığa son vermek, ihtiyaç duyduğu her an bir profesyonele ulaşabilmesini ve annelik duygusunu stres yaşamadan mutlu bir şekilde geçirmesini sağlamak için İstanbul Medical Center tarafından ilk kez başlatılan Lohusa Koçluğu hizmeti, yeni doğum yapan annenin en büyük yardımcı olarak, yaşadığı çaresizliğe son vermeyi amaçlıyor. Bu amaçla lohusa koçları, doğum sonrası travmanın etkilerini azaltarak annelerin lohusa depresyonunu daha kolay atlatabilmesi için destekçisi oluyor. 

Lohusa Koçu Sahure YalçınLohusa Koçu ve Uzman Bebek Hemşiresi Sahure Yalçın, doğum sonrası bebeğin dünyaya gelmesiyle lohusalık döneminin genellikle gözden kaçırıldığını ve özellikle yeni doğum yapmış annenin bu dönemde ona rehberlik edecek bir uzman arayışında olduğunu belirterek, Lohusa Koçlarının bu boşluğu dolduracak önemli bir hizmet olduğunu belirtiyor. 

Beş kadından biri lohusalık depresyonu yaşıyor

Yeni doğum yapan annenin her zaman ihtiyaç duyduğu doğru bilgilere ulaşabileceği ve danışabileceği uzman bebek hemşiresi olan lohusa koçlarının, anneyi pozitif yönde güçlendirerek, ebeveynlik için özgüven ve cesaret kazandırılmasında büyük rol oynayacağını belirten İstanbul Medical Center Lohusa Koçu ve Uzman Bebek Hemşiresi Sahure Yalçın, konu hakkında şu açıklamaları yapıyor:

“Ülkemizde doğum yapan her 5 kadından biri lohusalık depresyonu ya da lohusalık hüznü yaşıyor. Bu dönemi yaşayan annelerin, depresyonun etkisiyle bebeği ve ailesi ile sağlıklı iletişim kurması bazen zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Bebeği ile ilgili korku, endişe ve yetersizlik hissi yaşamasının yanı sıra çevreden yüklenen misyon anneyi daha da üzüyor ve strese sokuyor. İşte bu dönemde bebeği ile ilgili korku, endişe ve yetersizlik hissi yaşayan anne, kendisi ve en değerli varlığı için bir profesyonele danışma ihtiyacı hissediyor. Biz de annenin lohusalık süresi boyunca 7/24 danışabileceği, bilgi alabileceği, anneyi pozitif yönde güçlendirerek, ebeveynlik için özgüvenini kazanmasını ve kendini özel hissetmesini sağlayacak olan lohusa koçu hizmetini sunduk. Lohusa Koçu, anenin ve bebeğin ihtiyacı olan tüm gereksinimlerin en doğru ve eksiksiz şekilde karşılanması için gerekli altyapı ve donanıma sahip rehber ve eğitmenlerdir. Gerekli eğitimlerden geçerek lisanslı bebek hemşireleri olan Lohusa Koçları, ebeveynlik yolculuğunda annelere doğru bakım yöntemleri ve güncel bilgilerle rehberlik ederek onun en büyük yardımcısı olur."

Lohusa koçu hizmetini en çok babalar istiyor

Annenin lohusalık döneminde yaşadığı duyguların aile ile iletişim kurmayı güçleştirdiğini ifade eden Sahure Yalçın, anne ile iletişim konusunda çaresiz kalan babaların, lohusa koçluğu hizmetini daha çok talep etmeye başladıklarını belirtiyor. "Yeni doğum yapan annelere yönelik verdiğimiz Lohusa Koçu hizmetine daha çok babalardan talepler geliyor. Annenin lohusalık döneminde annenin yaşadığı depresyon doğal olarak babaları da etkiliyor ve bu duruma bir çare bulmak isteyen babalar, biz lohusa koçlarını evliliklerinin kurtarıcısı gibi görüyorlar. Çünkü bu dönemde anne, içinde bulunduğu duygulardan ötürü iletişime kapalıdır ve bu dönemde anlaşılmadığını düşünür. Bu yüzden babaların anne ile olan iletişimi güçlendirmek için bu hizmeti özellikle tercih ettiklerini söyleyebiliriz.”

İlgili haberlerimiz:

​Lohusalık döneminde neler oluyor?
Doğum sonrası dönen anlamına gelen lohusalık döneminde yeni anneler neler yaşıyor?

Hafta hafta lohusalık rehberi
Akıntım ne zaman bitecek? Doğum sonrası diyet yapabilir miyim?

​Doğum sonrası depresyon nedir?
Doğum sonrası depresyon, lohusalık hüznü ile karıştırılmamalı. İleride sıkıntı yaşanmaması açısından mutlaka erkenden farkına varılıp tedavi edilmesi gerekir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER