@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 08.12.2009

4 tehlikeli arkadaş modeli

Program bozan, yapışkan, ilgi odağı ve şeytan! Arkadaşlıklarda, bu dört arkadaş modeline dikkat; zararları tahmininizden de fazla olabilir.

Program bozanlar

4 tehlikeli arkadaş modeli
Boşuna çevrenizde bulunmaması gereken birinci arkadaş modeli ‘Program bozanlar’. Bu tip arkadaşların tehlikesi öyle çok da büyük değildir; ama yaptığınız programları alt üst etmeye ve zaman zaman sizi yalnız başınıza bırakmaya da eğilimlidirler.

‘Program bozanlar’ı nasıl tespit edersiniz? Genelde haftalara öncesinden ayarlamış olduğunuz buluşmaları son dakikada iptal ederler, “bana ihtiyacın olunca ara” derler ama siz arayınca telefonlarınızı açmazlar. İşte bu tip arkadaşlar kendinizi yaptığınız programlarda veya yanınızda arkadaşınızı istediğiniz anlarda yapayalnız kalmanıza neden olurlar. Üstelik kendilerini o kadar haklı çıkaracak bahaneleri vardır ki; siz hiçbir şey diyemez kalırsınız! Dolayısıyla ‘Program bozanlar’ın hayatınızda çok da büyük bir yeri olmamalı…

Onlarla nasıl başa çıkılır diye merak ediyorsanız… Öncelikle bu durumdan rahatsızlık duyduğunuzu onunla paylaşmanızı tavsiye ederiz. Belki bu durumu anlayacak ve kendilerini düzeltmeye çalışacaklardır. Eğer bu hamleniz başarısız şekilde sonuçlanırsa, bu durumu onlara kendi yöntemlerini yaşatarak anlatmaya çalışın. Nasıl mı? Onun telefonlarını açmayıp sonrasında geç dönün, mail’lerine günler sonra cevap yazın ve her buluşmanızda son dakika bir işiniz çıksın! Bakın kendisi de aynı şeyleri yaşayınca nasıl da düzelecek. Eğer düzelmiyorsa bu arkadaşınıza pek vakit ayırmanıza zaten gerek yokmuş demektir.

Yapışkanlar
‘Yapışkanlar’ aynı ‘Program bozanlar’ gibi zararı az, ama aynı zamanda gereği de az olan arkadaş modellerindendir. Adı üstünde sürekli olarak size yapışmakla yükümlü olan bu tip arkadaşlar yarattıkları durumun ne kadar rahatsız edici olduğunun da farkında değildirler.

Peki ‘Yapışkanlar’ı nasıl fark edersiniz? Sadece birkaç buluşma sonrasında size sonsuza dek en iyi arkadaş damgasını yapıştırıyorsa, ondan önce tanıdığınız arkadaşlarınızla aranızı açmaya çalışıyorsa, “yarın akşam erkek arkadaşımla sinemaya gideceğiz” dediğinizde “tamam, kaçta nereye geleyim” diyorsa bu arkadaş size yapışmış demektir! Tahmin edersiniz ki bu arkadaş modeli beklediği ilgiyi görmediğinde size karşı gerçek bir tehlikeye dönüşecek, sizi herkesten kıskanmaya başlayacak ve her türlü ilişkinize zarar verecektir.

Anlamından da anlaşılacağı üzere ‘Yapışkanlar’dan ayrılmak oldukça zordur. Çünkü ona durumu anlatmaya çalıştığınızda size bozulacak veya kızacak, ‘biraz yalnız kalmaya ihtiyacınız olduğunu’ en yumuşak şekilde ifade etseniz bile deliye dönecek ve size düşman bile olabilecektir. Dolayısıyla ona fazla açık bir şekilde her şeyi ifade etmektense, pembe yalanlarla onu idare etmeniz daha az zarar görmenize neden olacaktır. Ya da ona doğum gününde Avustralya’ya tek yönlü bir uçak bileti hediye edebilirsiniz!

İlgi odağı
‘İlgi odağı’ arkadaş modeli, tehlike seviyesi ‘Yapışkanlar’ veya ‘Program bozanlar’a nazaran çok daha fazla olan bir gruptur. Sürekli olarak ilgi odağı olma çabasında, bunun uğruna size ve herkese zarar vermeye müsait bir arkadaş tipidir.

‘İlgi odağı’ arkadaş modelini tespit etmek hiç zor değil. Baş başayken ayrı rahatsız edici; kalabalık bir ortamda ayrı… İkiniz yalnızken ona anlattığınız her olayda kendi yaşamından örnekler gösteren, sizin anlattığınızın aslında hiç önemli olmadığını, asıl onunkine bir bakmanızı ısrarlar söyleyen bir arkadaştır. Kalabalık bir ortamda ise konuşulan her konuya “Siz onu bırakın, asıl benim başıma gelen…” diye bağıra bağıra nokta koyan; başkasının ağzından çıkan her lafı, ilgiyi kendi üzerine çekmek adına ağzınıza geri tıkan bir arkadaş modeli… Dolayısıyla sizi hem çok yorabilecek, hem de sizinle yarışa girerek tüm ilişkilerinize zarar verebilecek tehlikeli bir arkadaş grubudur ‘İlgi odağı’…

Çevrenizden acil olarak uzaklaştırmanız gereken ‘İlgi odağı’ arkadaşlarınıza ne yapmalısınız? Öncelikle ona bir şans verin… Onu karşınıza alıp durumun ne kadar rahatsız edici olduğundan ve kendisini aslında insanların içinde ne kadar kötü bir duruma düşürdüğünden bahsedin. Bu şekilde devam ederse çevresinde hiç kimsenin kalmayacağından ona bahsettiğinizde kendisini düzeltebilir. Eğer düzeltmiyor ve aynı şekilde devam ediyorsa çaktırmadan onunla bir araya gelmemeye bakın! Eğer size zararı dokunmaya başladıysa da bu şekilde bir kişilikle arkadaş olamayacağınızı ona açıkça söyleyin.

Şeytan
Belki oldukça iddialı oldu; ama tahmin edersiniz ki en tehlikeli arkadaş modeli olan ‘Şeytan’ aslında sizin tüm özel yaşantınızı alt üst edecek, ailenizden sevgilinize kadar her şeyi bozabilecek bir güce sahiptir.

‘Şeytan’ belki de bahsettiğimiz tüm tehlikeli modelleri içinde barındıran; üstüne üstlük sinsi, yalancı, arkanızdan iş çeviren ama yüzünüze gülen; detaylandırırsak ailenizi dağıtmaya, erkek arkadaşınızı elinizden almaya, arkadaşlarınızla aranızı bozmaya, özgüveninizi yok etmeye çalışacak kadar varabilecek en tehlikeli arkada modeli ‘Şeytan’ları tespit etmek de oldukça zordur. Ama sizinle ilgili her şeyi sürekli olarak eleştiriyor, yüzünüze gülüp arkanızdan iş çeviriyor, sizden sürekli bir şeyler gizliyor ve sırlarınızı sizin veya başkalarının yüzüne vuruyorsa; bu kişinin ‘Şeytan’ olduğunu tespit etmek çok da zor olmasa gerek…

‘Şeytan’ı tek kelimeyle hayatımızdan uzaklaştırmak gerek! Tahmin edersiniz ki bir ‘Şeytan’a onun şeytan olduğunu kabul ettirmek oldukça zor; hatta imkansızdır. Dolayısıyla ona kendisini anlatmaya çabalamak yerine; ona her şeyi anlatan uzun bir mektup yazmak ve bir daha görüşmemek daha kolay olacaktır. Çünkü bunu konuşarak yapmaya çalıştığınızda ‘şeytan’lığını kullanarak üste çıkacak ve onu hayatınızdan çıkarmanızı engelleyecek; hatta belki kendinizi suçlamanıza bile neden olacaktır. Sessiz ve derinden ondan uzaklaşmalı; bunu bir an önce yapmalısınız! Ne kadar erken yaparsanız o kadar az zarar görürsünüz…


Arkadaşlık konusundaki diğer yazılarımızı okumak için tıklayın:

Dost musun, düşman mı? En yakınınızdaki dostunuzun aslında bir düşman olup, tehlike yaratıp yaratmayacağını nasıl anlarsınız?

Tatil arkadaşınızı doğru seçin Seyahatinizin sıkıntıya dönüşmemesi için birlikte geçireceğiniz arkadaşı seçerken bazı konulara dikkat edin.

Daha iyi bir hayat için Çevreniz ve ilişkilerinizle ilgili yapacağınız birtakım değişiklikler daha kaliteli bir hayat sürmenizi sağlayacak.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER