28.04.2020

Karantina günlerinde aşk...

Türkiye’nin en çok kullanılan arkadaşlık sitesi istanbul.net’in pazarlama müdürü Elif Erman ile arkadaşlık sitesi kullanırken dikkat edilecekleri konuştuk.

İZLE: BENDEN HOŞLANDIĞINI NASIL ANLARIM?👇 
İnternet ile ilk haşır neşir olmaya başladığımız zamanlardan belki hatırlarsınız MySpace, Yonja vb. siteleri. Takma isimler kullandığımız o zamanlarda herhangi bir İnternet sitesinde profil sahibi olmanın amacı sosyalleşmek, İnternet üzerinden farklı konumlara sahip insanlara da ulaşabilmekti. Daha hızlı yanıt alabileceğimiz bir mektup arkadaşı bulmaktı bir nevi. Zamanla İnternet'e erişim hızımız arttı, bilgiye dayalı web siteleri, video paylaşım programları hızla artarken "arkadaşlık" tanımı da yeniden yapıldı. Ancak bir sıkıntı vardı. Bu kalabalıkta bize özel insanı nasıl bulacağız? Pudra.com bunun cevabı için Türkiye’nin en çok kullanılan arkadaşlık sitesi istanbul.net’in pazarlama müdürü Elif Erman ile konuştu ve arkadaşlık sitesi kullanırken dikkat edilecekleri sordu.

Karantina günlerinde aşk için arkadaşlık siteleri imdada yetişiyor
 
Facebook gibi platformların aracılığı ile İnternet'te gerçek adımızı kullanmak normalleşti; ilkokul arkadaşımızdan, üniversitedeki hocamıza, hatta uzun yıllardır hiç görüşmediğimiz Hollanda'daki akrabalarımıza kadar herkesi bulabilmeye başladık. Ancak bir ufak bir sorun vardı. Tüm sosyal çevremizin olduğu, tanıdıklarla dolu bu alanlarda yeni arkadaşlıklar ve sevgili bulmak zor hale gelmişti.

istanbul.net anasayfa arkadaşlık sistesiDaha öncesinde sosyalleşme amacıyla kullandığımız İnternet sitelerinin gelişen teknoloji ile mobil hale gelmesi, ceplerimize girmiş olması ile bu sorun da çözüldü. Ancak bir sorun çözülürken, başka bir önemli bir ihtiyacı doğurdu: Arkadaşlık sitesinden bulduğunuz kişi çok iyi biri olsa da başka bir şehirde ya da size çok uzak bir yerde oturuyor olabilirdi. Bu da görüşmeyi zor, kimi zaman ise imkansız hale getiriyordu. Ancak yoğun iş yaşamında artık mektup arkadaşları ile vakit harcayacak zamanımız yoktu.
 
Peki kendi yakın çevremizden insanı nasıl bulacaktık? İşte, 2004 yılında, bu cevabı veren bir arkadaşlık sitesi açıldı: İstanbul.net. O dönemde şehre özel arkadaşlık sitesi olarak yola çıkıp, İstanbul dışında İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerde de Ankara.net, İzmir.net olarak hizmet vermeye başladı.

Aradığın aşk yanıbaşında sloganıyla lokasyon bazlı ilk arkadaşlık sitesi olarak yayına giren ve 16 senedir var olan İstanbul.net, bugün tüm Türkiye’nin arkadaşlık sitesi haline geldi. Artık erkek ya da kız arkadaş arayan, evlilik hayali olan Türkiye’nin her yerindeki pek çok kadın ve erkek İstanbul.net’e üye oluyor. Şu anda pek çok yabancı arkadaşlık sitesinin de kullandığı bu sistemin kurucusu olan İstanbul.net'in Pazarlama Müdürü Elif Erman ile başarılarının sırrını ve kullanıcılarının sadakatle istanbul.net'i kullanmasının formulünü sorduk.
 
Pudra.com: Merhaba Elif Hanım, öncelikle pandemi sürecinde bize vakit ayırdığınız çok teşekkür ederiz. Türkiye'nin çok büyük bir kısmı gönüllü karantina sürecinde ve evlerde. Bu nedenle çok yoğun bir dönem yaşadığınızı tahmin ediyoruz, öyle değil mi? Bu dönemde istanbul.net'e talepte artış oldu mu?

Istanbul.net Pazarlama Müdürü Elif Ermanİstanbul.net Pazarlama Müdürü Elif Erman: Evet, kesinlikle hepimizin ilk kez deneyimlediği sosyalleşmenin azaldığı demeyelim ama tanımının değiştiği bir dönemin içindeyiz. İçinde bulunduğumuz süreci tarif etmek gerekirse tüm dünyada olduğu gibi bizler de pek çok kısıtlama yaşıyor. Günlük rutinlerimiz, yaşayış şekillerimiz değişti. Bununla birlikte değişmeyen en önemli ihtiyaçlarımızdan biri de vazgeçemeyeceğimiz sosyalleşme gereksinimimiz oldu.

Türkler karantinada olsa da sohbetten vazgeçmiyor

Biz, nerede nasıl olursak olalım mutlaka birileriyle sohbet etmeyi, konuşmayı seven bir toplumuz. Bu da bizi mekan, şartlar değişse de ihtiyacımızı karşılamamıza asla engel getirmiyor. Bu doğrultuda bu pandemi sürecini olumlu yaşayan şanslı sektörlerden biriyiz.

Günlük üye olma sayısı arttı
 
istanbul.net anasayfa

Üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz

İstanbul.net’e en önemli yansımasını günlük kayıt olan üyelerimizde belirgin bir artış olarak gözlemliyoruz. Normal şartlarda sosyalleşme ihtiyacını daha çok dışarıda yaşayan ve belki de daha önce online arkadaşlık servisleriyle hiç tanışmamış kullanmamış kişiler bile İstanbul.net’i kullanmaya başladı. Özellikle bahar ve yaz aylarında doğal olarak artan üyeliklerimiz evden vakit geçirmeye başlamamızla birlikte önden hız kazandı.

Türkiye'nin en deneyimli ve güvenilir arkadaşlık sisteyiz

Biliyorsunuz İstanbul.net 16 yıldan fazla bir süredir Türkiye’nin en eski arkadaşlık sitelerinden biri. Bundan 10 sene önceki kadın erkek dağılımımıza baktığımızda arada erkek üyelere doğru ciddi bir fark varken son 2  yılda bu oran dengelendi diyebiliriz. Dolayısıyla artık online ya da bir başka değişle mobil arkadaşlık uygulamalarını deneyimlemek, “ben de kullanıyorum” demek çok daha rahat bir hal aldı. Özellikle bu süreçte beyaz yakalı tabir ettiğimiz ekonomik özgürlüğüne sahip, gelir düzeyi ortalamanın biraz daha üzerinde olan kitlenin de dahil olmasıyla sektör biraz daha evrildi.

Tüm bunları topladığımızda yoğunluğun ciddi şekilde arttığı, sosyalleşmenin evlerde, bilgisayarlarda, cep telefonlarına yaşandığı bu dönemde İstanbul.net bu ihtiyaca hizmet eden çok önemli bir konumda yer alıyor.
 
Kadınlar güvenilir, erkekler ise gerçek bir sohbet ortamı arıyor

Pudra.com: Peki arkadaşlık siteleri arasında istanbul.net'i diğerlerinden farklı kılan sizce nedir?

E.E: Arkadaşlık uygulamalarını düzenli olarak kullanan kişilere sorduğunuzda aslında çok öne çıkan bir fark görebiliyorsunuz. O da “güvenli” tanışma ortamı. Kadın ya da erkek olsun bir uygulamayı, siteyi kullanırken öncelikle baktığı şey bu site güvenli mi karşımda bir muhattap var mı konuları. İçeri girdikten sonra ise erkekler kendi aradıkları kriterde sohbet  edeceği “gerçek” bir kişi, kadınlar ise “güvenli” sohbet ortamı arıyorlar.

İşte bu doğrultuda İstanbul.net olarak en övündüğümüz konulardan biri sektörün öncülerinden ve ilklerinden biri olmamız. Bugün İstanbul.net’te 15 milyonun üzerinde kayıtlı profil var. Bu çok ciddi bir rakam. 15 milyon kişi dilediği ilişkiyi bulmak için bizi seçmiş. Uygulamamızı kullanmayı bırakan kişilerin %80’i ise "aradığım kişiyi buldum" diyerek bize veda ediyor. Bu iki rakam aslında şu an yayında olan ve/veya kısa sürede yayından kalkan pek çok uygulamadan neden önde olduğumuzun bir göstergesi.

Gelen kullanıcılar içeriden fiziksel özelliklerinden yeteneklerine kadar hem kendilerini hakkında bilgi verebiliyorlar hem de aradığı kişiden beklediklerini söyleyebiliyorlar. Bu da aslında fotoğrafı beğen/geç uygulamalardan çok daha nitelikli, kaliteli bir yapıda ne istediğini bilen kişileri buluşturmayı sağlıyor. Böylece üyeler önden karşısındaki hakkında çok detaylı bilgiye sahip olup kendilerine uygun olan/olmayanı daha ilk dakikadan seçebiliyor.

İstanbul.net'te her saat devriye gezen operasyon ekibi sayesinde dolandırıcı üyeye yer yok

Pudra.com: İstanbul.net uygulama içindeki kullanıcıların diğer kullanıcıların güvenliğini nasıl sağlıyor? Sahte üyelikleri önlemek için özel bir sisteminiz var mı?

E.E: İşte bu da bizi diğer site ve uygulamalardan ayıran en önemli konulardan bir diğeri. Sadece güvenliği sağlayan çalışan ve 7/24 hizmet veren çok kalabalık bir operasyon ekibimiz var. Bu ekibi düzenli olarak devriye gezen polis ekiplerine benzetebiliriz.

Erkekleri kullanmaya çalışan dolandırıcı niteliğindeki kadın üyeler ve kadınları rahatsız edebilecek düzeyde istenmeyen yazışmaları önlemeye çalışıyoruz. Kadın ve erkek üyelerimiz bize anlık olarak şikayette bulunabiliyorlar. Biz de hem kendi operasyonumuz dahilinde hem de gelen şikayetlerle bu olumsuz olabilecek süreci yönetmeye çalışıyoruz.

Ek olarak belirtmem gerekirse bize kayıt olan her bir üye mutlaka profil onayından geçiyor. Dolayısıyla içeriye sahte bir profil ya da bot sistemlerle üye olmak neredeyse imkansız. Bunun size garantisini verebiliriz.  

Site içindeki güvenlik denilince bir diğer önemli konu da üyelerin kişisel bilgi güvenliği. Özellikle uygulama ve site içi satın alma süreçlerinde güvenlik birinci önceliğimiz. Üyelerimiz kredi kartı, eft/havale, mobil ödeme seçeneklerinden birini kullanarak satın alma yapabiliyorlar. Bunun için düzenli olarak kontrol edilen ödeme sistemleri konusunda ciddi bir teknoloji ve alt yapıya sahibiz.

Arkadaşlık sitelerinde kişisel bilgilerinizi diğer üyelerle paylaşmayın! 
 
Pudra.com:
İşin mutfağında olan biri olarak bize şu sorunun yanıtını verebilir misiniz: Arkadaşlık sitelerini kullanırken nelere dikkat etmek lazım?

E.E: Hep güvenliğin altını çiziyoruz ama sanıyorum ki en önemli konu hem kadın hem de erkek üyelerimiz için bu. İstanbul.net ekibi olarak üzerinde en çok çalıştığımız şey üyelerimizin güvenliği olsa da öncelikli beklentimiz bizi kullanan üyelerimizin de kendi kendilerini tehlikeye sokacak bir sürece girmemeleri. Yani buradan kastımız, öncelikli olarak daha yeni konuşmaya başladığı bir kişiyle telefon, e-mail, adres gibi kişisel bilgilerini paylaşmaması. Ya da “Durumum kötü, paraya ihtiyacım var” gibi söylemlere, potansiyel dolandırıcılara fırsat vermemesi. Nasıl ki dışarıda ilk tanıştığınız bir kişiye ilk buluşmada ya da görüşmede anlatacağınız şeyler kısıtlıysa burada da aynısını düşünebilirsiniz.
 
Pudra.com: İstabul.net sayesinde tanışıp evlenen üyeleriniz oldu mu? Sizlerle paylaştılar mı?
 
16 sene sonunda şu diyebiliriz ki binlerce kişi İstanbul.net üzerinden tanıştı, güzel birliktelik yaşadı ve hatta evlendiler. Üyelerimizden bu konu ile ilgili sayısız e-mail aldık ve almaya devam ediyoruz. Ancak gizlilik dolayısıyla maalesef paylaşamıyoruz.
 
Pudra.com: Son olarak şunu sormak istiyoruz: Ciddi bir ilişki arayan kişinin bir arkadaşlık sitesinde aradığı kişiyi bulabilmesi için kendisi ile ilgili ne tür bilgileri paylaşması iyi olur? Ciddi bir ilişki veya arkadaşlık arayan kadının ya da erkeğin karşısındaki insanı daha iyi tanımak için ne tür sorular sorması gerekir? Bize biraz tüyo verebilir misiniz?

E.E: Üyeler kendileri hakkında ne kadar detaylı bilgi paylaşırsa karşı tarafın onu tanıma ve kendine yakın hissetme ihtimali o kadar artıyor. İstanbul.net’te bunun için yönlendirici sorular bulunuyor. Kişilerin sigara kullanıp kullanmamasından tutun yaşam şekline kadar pek çok cevaplayabileceği soru bulunuyor.  Bunun yanında kendilerini kendi kelimeleriyle ifade edeceği alanı mutlaka doldurmalarını öneriyoruz çünkü bu alan özgürce kendini anlattığı bir fırsat köşesi. Ek olarak kendileri en beğendiği fotoğraflarını  mutlaka eklemeliler. Çünkü bir fotoğraf yüzlerce kelime ve sorudan daha etkili olabiliyor bazen. Ayrıca tıpkı sizin bizim gibi herkes de karşında konuştuğu kişinin nasıl biri olduğunu bilmek ister.

İş bundan sonra karşı tarafta düşüyor. İşte o noktada en önemli püf noktası kişiye özel mesaj gönderebilmek. Herkes kendini özel hissetmek ister. O yüzden karşı tarafa sıradan bir “Merhaba” demek yerine profilinde film izlemeyi sevdiğinden bahsetmişse, “Ben de film izlemeyi çok severim, en son hangi filmi izledin?” gibi spesifik, ona özel bir giriş cümlesi her şeyi değiştirir.

Tüm Türkiye'nin gönüllü karantina sürecinde olduğu bu süreçte tüm dünyada çok revaçta olan arkadaşlık siteleri arasında Türkiye'nin en deneyimli ve popüler sitelerinden olan İstanbul.net'in Pazarlama Müdürü Elif Erman'a, sorularımıza içtenlikle yanıt verdiği için tekrar çok teşekkür ediyoruz. 
 
Bu röportaj ile daha da iyi anlıyoruz ki, yerel bir uygulama olması sayesinde Türk insanının hassasiyetlerini çok iyi yorumlayan uygulamanın özellikle Türk insanı için çok önemli bir özelliği var: Editör kontrolünden geçmiş onaylı ve gerçek profiller. Bu, site içinde gezinirken sizi daha güvende hissettirdiği gibi, aynı zamanda çok düzenli yapılan sıkı kontroller sayesinde dolandırıcılık vb. konulara karşı kullanıcılarını koruyan bir altyapı sunuyor. İşte bu nedenle, istanbul.net'i arkadaşlık arayan herkese tavsiye ediyoruz. Gelelim istanbul.net'e nasıl ulaşacağınıza...
 
İstanbul.net mobil tarayıcılarınız üzerinden rahatlıkla kullanılabiliyor. Ancak İstanbul.net’i dilerseniz bilgisayarınızdan dilerseniz de Google Play Store ve Apple Store’dan indirebileceğiniz uygulamalarıyla da kullanabilir ve evde sosyalleşme sürecini daha keyifli hale getirebilirsiniz..
 
Google Play Store: https://bit.ly/2JiIhRx   
Apple Store: bit.ly/istanbulnetiosuygulama


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER