@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 14.07.2016

Boşanmanın en önemli sebebi küçük görme!

Uzun süreli ilişkilerde ortaya çıkan aşağılama güdüsü ilişkinin sonunu getirebiliyor. Sağlıklı ve sağlam bir ilişki için yapmanız gerekenler Pudra.com’da.

Hiç partneriniz bir şeyler anlatırken göz devirdiniz mi ya da söylediklerini önemsiz bulduğunuzu belirten bir şeyler yaptınız mı? Bunun çok önemli olmadığını ya da kişiliğinizin bir parçası olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama bu aşağılayıcı hareketler ilişkinizin sonunu getiriyor.

Boşanmanın en önemli sebebi küçük görme!
Araştırmacı John Gottman’ın sahibi olduğu Gottman Enstitüsü göz devirmenin, iğneleyici sözler söylemenin ve lakap takmanın bir numaralı ayrılık sebepleri olduğunu söylüyor. John Gottman 40 yıl boyunca istikrarlı evlilikler ve boşanma sebepleri üzerine çalışmış ve binlerce çifti gözlemlemiş. Dr. Gottman ve araştırma ekibi yaptığı çalışmalar sonucunda boşanmaya yol açan 4 büyük davranışa ulaşmış; eleştiri, aşağılama, sürekli savunma halinde olma ve duvar örme. Gottman bu davranışları “mahşerin dört atlısı” olarak adlandırıyor ve en kötüsünün aşağılama olduğunu söylüyor.

Sevdiğiniz kişiye karşı aşağılayıcı davrandığınızda kendisini mağdur ve saldırıya uğramış hissediyor. Gottman Enstitüsü’nden Ellie Lisitsa “Aşağılama, uzun süreli partnere karşı hissedilen negatif duyguların yol açtığı ve üstünlük kurmak amacıyla yapılan bir saldırıdır.” diyor ve aşağılamanın kaçınılmaz olarak uzlaşı yerine çatışmaya yol açtığını ekliyor. Sizin bilinçli olarak yapmadığınız bazı jest ve mimikler de partnerinizi aşağıladığınızın bir göstergesi olabilir.
 
Peki, ilişkinizin zarar görmemesini istiyorsanız aşağılama güdünüzü nasıl kontrol altına alabilirsiniz?

boşanmanın en önemli sebebi küçük görme! 2


Önemli olan ne dediğiniz değil, nasıl dediğiniz

Lakap takmanız, partneriniz bir şey söylerken gülmeniz, iğneleyici sözler söylemeniz, gözlerinizi devirmeniz ve iç çekmeniz eşinizin kendisini ve söylediği şeyleri önemsemediğinizi düşünmesine yol açabiliyor. Burnunuzu havadan indirin ve partnerinizle eşit olduğunuzu kabullenin. Söylediği şeyleri ciddiye alın ve ona değer verdiğinizi hissettirin. İlişkinizde hiyerarşi oluşturmayın.


Sözlüğünüzden “neyse” kelimesini çıkarın

“Neyse” kelimesi ergenler içindir, yetişkinler için değil. “Neyse” dediğiniz zaman aslında “konuyu kapatıyorum ve seni dinlemiyorum” demiş oluyorsunuz. Bunu yaparak da karşı tarafa söyleme zorunluluğu hissettiği şeylerin sizin için değeri olmadığını hissettiriyorsunuz. Bu davranış partnerinizde çaresizlik duygusunu uyandırıyor ve beyninin sizi sevdiği insanlar kategorisinden çıkarmasına sebep oluyor.


İğneleme yaparken ölçüyü kaçırmayın

Partnerinizi utandırmayacak veya kendini tehlikede, değersiz ve sevilmeyen birisi olarak hissettirmeyen iğnelemeler o kadar da riskli olmayabilir. Zaten bir ilişkide ufak iğnelemelerin olması doğaldır ve normal şartlar altında taraflar bunu anlayışla karşılar. İğneleme yaparken ölçülü olmaya, onun hassas olduğu konulara dokunmamaya ve sürekli olarak yapmamaya dikkat etmelisiniz.

boşanmanın en önemli sebebi küçük görme! 4
Kin tutmayın

Eğer bir şey sizi rahatsız ediyorsa bunu hemen içinizde büyütmeyin. Bir süre bekleyip gözlem yaptığınızda sizi rahatsız eden durumun sandığınız gibi olmadığını anlayabilirsiniz. Bu durumu tartışacağınız zaman ise çözüm odaklı olun. Tartışma esnasında eşinizin kişiliğine yönelik hakaretler etmek ya da konuyla ilgisi olmayan davranışları hakkında olumsuz konuşmak sizi çözümden uzaklaştırır ve çatışmaya sürükler. Birkaç tahtakurusu yüzünden tüm evi yakmak istemezsiniz.


Beden diline dikkat!

Sizin bilinçli olarak yapmadığınızı düşündüğünüz jest ve mimikler partnerinizi aşağıladığınızın bir göstergesi olabilir. Sürekli beden dilinizle partnerinizi ve onun düşüncelerini önemsemediğinizi anlatmanız ilişkinizin temelini sarsmaya başladığınızı gösterir. Kendinizi nasıl ifade ettiğinizi düşünmeye çalışın ve kendinizi ifade ederken ortaya koyduğunuz kötü davranışları fark ettiğiniz anda onlardan kurtulmaya çalışın.

Kaynak: yourtango.com

Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Evliliğinizi 7 günde kurtarın!
Uzun süreli ilişki seks hayatının sonu olabiliyor. Elizabeth Ayers-Callahan'ın evliliğinizi ve seks hayatınızı 7 günde kurtaracak tavsiyeleri Pudra.com'da.

Sezen Aksu gibi 'Vazgeçtim' demeyin
İlişkinizi mahveden şey kendinizden vazgeçmeniz mi? 43 yıldır çiftlere danışmanlık yapan Dr. Margaret Paul sorunların tek sebebinin bu olduğunu söylüyor.

Kadınlar kötü giden evliliği neden bitiremiyor?
Birçok kadın mutsuz olmasına rağmen evliliğini bitirmekte zorlanıyor. Kadınların kötü giden evliliği bitirememe nedenlerini Pudra.com yazdı.

İlişkiyi bitiren sürpriz nedenler
İlişkinizin kusursuz olduğunu gösteren bazı işaretler aslında ilişkinizin sonunu getirebilir. İlişkinizi bitirebilecek sürpriz nedenleri Pudra.com yazdı.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER