› 
 › 
06.04.2017

Aslan Burcu özellikleri

Aslan burcu girdikleri her yerde, kazandıkları her gönülde kalıcı olmanın peşindedirler. Juno Yıldız Gözlemcisi Aslan burcunun genel özelliklerini yazdı

Aslan, Koç ve Yay ile paylaştığı ateş grubunun, sabit nitelik gösteren üyesidir.

Aslan Burcu özellikleri

"Ateş dediğin ele avuca sığmaz ki… Sabit ateş nedir?" diyenlere cevabım şöminedir. Nasıl ki, bir odada yanan şömine yaydığı sıcaklık ve verdiği rahatlayıp yerine yerleşme arzusu ile herkesi başına toplarsa, Aslan Burcu insanları da, bakışları üzerine çekmeyi ve insanları etraflarına toplamayı becerirler.

Aslan, tarlalardaki hasadın olgunlaştığı Ağustos ayının çocuğudur. İnsanların, emeklerinin ürettiklerine gururla baktıkları, hayaller kurdukları, kendilerini doygun ve umutlu hissettikleri bir zamanda dünyaya gelmiştir. Bu nedenle, bir Aslan tıpkı olgun başaklarla dolu bir tarla gibi vaatle doludur ve yaydığı enerji, hayata atılmanın eşiğinde, cazibesinin ve gücünün doruğunda bir genç insanın enerjisidir…

Aslan'lar kaç yaşında olurlarsa olsunlar, hayattan beklentileri azalmaz ve geleceğe dair olumlu duygular beslerler. Bu ruh halini etrafa yansıtan bir ayna gibi davrandıkları için, girdikleri her ortama, yaklaşan bir hasatın heyecan veren rüzgarını getirirler. Aslan’nın erkeksi, bir tabiatı vardır. Dolayısıyla Aslan’lar ister ve elde ederler. Elbette gayet ben merkezcidirler. Her şey ama her şey, onlar yüzünden, onlar için, onlara dair, onlardan dolayı, ya da onlara karşı gibidir. Bu arada, her hangi bir insanın ya da durumun onlara karşı olmasına asla tahammül edemediklerini de hemen belirtelim! Yine de sabırsız, istediğini alıp giden ve arkasında kalanların ne yaptığına pek aldırmayan bir Koç kadar başına buyruk ve duyarsızlık boyutunda zorlayıcı değildirler. "Sevmeli, sevdirmeli" prensibi ile davranır, rica eder, tatlı tatlı işmar eder, teşekkür eder ve mutlaka memnun ederler.

Aslan’ı iyi ağırlayan ve gönlünün arzusunu veren, eli boş dönmez… Anında olmasa da, bir münasip zamanda, ödülünü alır. Zaten Aslan bu yüzden gönüllerin efendisidir. Aslan’ın yaptığı ve bir Aslan'la bir arada yapılan her şey, gönül vermek, gönül almak, gönül hoşluğu bulmak üzerinedir.

Elbette kolay tatmin olmazlar. Standartları pek yüksek, havaları da pek aristokrattır. Ama Yay’lar kadar kararsız ve hiç bir bulduğu ile yetinemeyen, bu gün deli divane oldukları bir şeyi yarın sıradan bulan bir tabiatları da yoktur. Hatta sürekli bir şeylerin peşinde koşmak fikri onların hafif tembel doğalarına biraz aykırı gelir.

Onlar, her akıllarına gelenin mümkünse en acil şekilde tıpış tıpış dizlerinin dibine gelmesini tercih ederler. Bunu sonuna kadar hak ettiklerine de pek gönülden inanırlar! Zira bir yandan hayatın onlara sunduğu maddi ve manevi bolluğun keyfini çıkartırken, öbür yandan başkalarının mutluluğu ve doyumuna da etki edecek bir şeyler üretmenin ve yaptıkları her şeyde, girdikleri her yerde, kazandıkları her gönülde kalıcı olmanın peşindedirler.

Gösterişçi oldukları doğrudur. Ağustos ayı gibi vaatkar görünmek kolay mı? Doğalarının onları dürtmesi yüzünden, sahip olduklarını sergilemek ve geçtikleri her yerde ılık bir yel estirmek ve bir iç geçirmesine neden olmak zorunda olduklarını düşünürler!

Her Aslan aynaya baktığında, kendisini değerli hissetmesini sağlayacak şeyleri –ün, para, mevkiyi önemser. Ama bunlar onun için sadece birer araçtır ve kaybedilse de yerine konulabilecek şeylerdir. O en çok hayatta olmaya ve manidar bir hayat sürmeye değer verir. Bu yüzden de her günü dolu dolu yaşamak ve akılda kalan işler yapmak ister.

Aslan’ın asıl işi hayatta olmak ve elini attığı her şeye can vermektir. Bunu, oyuna katılan bir çocuk keyfiyle yapar ve onun felsefesine göre "Can bedenden çıkmadıkça, oyundan çıkmak olmaz…" O son nefesine kadar yaşadığı her güne coşku ve hayatını anlamlı kılmak şevki ile uyanacaktır. Ve bu şevki kaybetmek kadar kendini değersiz hissetmesine neden olabilecek hiçbir şey olamaz.

İnsan ilişkilerinde tam bir manipülatördür! Onun kadar etkili bir biçimde cazibe yapan, gönül çelmeyi böylesi sanat haline getiren bir kişi daha olamaz. Aslan yalnızlığı sevmez. Başrol mümkünse ona ait olmalıdır. Ama sesine ses verecek bir oyun arkadaşı ya da yüreklendirip, değerlendirecek bir seyirci bulamadığı  zaman kendini anlamsız ve amaçsız hisseder. Onun daima insanlarla çevrelenmeye ve aldığı tepkilerle çaktırmadan kendine yön verip, dengelenmeye ihtiyacı vardır.

Aslan’ın en büyük becerisi, uygun insanları bulmak ve etrafında tutmaktır. Sosyal ilişkilerinde pratik hatta faydacı bir zihniyet güder ve insanları etki alanının uzantıları olarak görür. Her şeyi ben yapayım diye bir derdi olmadığından, her biri onun için gerekli olan bir şeyi en iyi yapanlardan oluşan bir ekiple ya da kısaca maiyetiyle  gezmeye bayılır.

Kaz gelecek yerden de tavuk esirgediği görülmemiştir. Hatta ille kanatlı bir şey sunması gerekiyorsa, girizgahı flamingo ile yapıp, herkesi hayrete düşürmesiyle ünlüdür. Aslan kısmının istediği takdirde cömertliği ve tatlı dili sayesinde, açamayacağı kapı, yaptıramayacağı iş kalmaz desek yeridir…

Özellikle Venüs’ü ve Merkür’ü iyi konumlanmış bir Aslan için kurduğu ilişki ağları ve tanıdıkları arasında edindiği kredi, bir servet değerindedir. Öte yandan, Venüsü ve Merkürü olumsuz açılar almış olan Aslan'lar, insanları kendi amaçları için kullanmaya eğilimli olabilirler. Ya da sırf yalnız olmamak için birileri tarafından sürekli kullanılan kişi durumuna düşerler.

Çok geniş yürekli ve açık sözlü görünseler de, bazı konularda tutucu olmaya yatkındırlar. Örneğin, özel hayatları konusunda hassas davranır, aile onurlarını her şeye rağmen savunur, hoş olmayan olayları toplumun gözünden uzak tutmayı önemserler.

Ailelerinden gelen maddi ve manevi mirası, aile isimlerinin sağladığı statü ve imkanları kendi amaçları için kullanmak ister, ama haritalarında Jüpiter iyi konumlanmadıysa bu kaynakları biraz sorumsuzca tüketebilirler.

Bir Aslan değerinin bilindiğini bilmek ister! Statü elde etmek konusunda istekli, elde ettiklerini korumak konusunda da kararlı ve çaktırmadan feci halde hırslıdırlar.

Üstlendikleri işlere adapte olmaları biraz zaman alabilir ama bir kez kontrolü ele geçirdiler mi, kendi çiftliklerine sahip çıkar gibi, çalıştıkları yere sahip çıkarlar. Biri onlara hükmetmeye ya da yetkilerini ellerinden almaya kalkarsa da, içlerindeki feodal toprak ağası, çiftesini omzuna atmış bir şekilde ortaya çıkar.

İyidirler, hoşturlar… Ama az bir şey de zorlar! Sosyal ortamlarda tam bir keyif insanı gibi görünseler de, hayatlarına şekil vermek konusunda katı ve kontrolcü olmaya yatkındırlar. 

Aslan yolunu gönlüne göre çizmek konusunda kararlı, inançları ve hedefleri konusunda ödünsüzdür. Bir amaca kilitlendiği zaman savaşçı kişiliği ortaya çıkar. Yoluna çıkan engelleri bir şekilde ortadan kaldırmak için gerekirse yıkıcı yöntemlere başvuracak kadar da hırslıdır.

O elde edilmeye değer ve somut bir kazanım sağlayan şeylerin peşinde olacak, umduğunu bulamadığı ya da engellendiği zaman önce yoğun bir hiddet duyacak, umudunu kesince de erişemediği şeyin bir daha adını duymak dahi istemeyecektir. Umudu olmayan Aslan’ın kalbinin mumu da söner.

Umut demişken, Aslan’ın farklı bir özelliğini de söylemeden geçmemek gerekir. Onlar bazen umudu abartır, etraflarındaki talih kuşuna fazlaca güvenmeye yatkın olurlar.

Bir yanları "çok sağlamcı"görünse de, risk almaya karşı bir zaafları vardır! Konuşurken akıllı başlı laflar edip, davranmaya gelince en olmayacak şeyi yapabilmek, aslında üstlerine vazife olmayan bir alay işe sırf merak veya kendini gösterme arzusu yüzünden, Aslan’da görülebilen bir defodur.

Yüksek ego ve kazanma arzusu nedeniyle, kumara veya aşırı riskli borsa oyunlarına merak salan Aslan, sayısı pek de az değildir.

Her şeyi birden isteyenin elinde hiçbir şey kalmayabilir… Aslan, bu dersi biraz sert deneylerle öğrenir.

Aslan ve Kariyer
Aslan'lar özel hayatlarında keyif ehli olsalar da, başarısızlığa tahammülleri olmadığı için iş hayatlarında disiplinli davranırlar. Patronlarına dahi "Aslında bu mesleği benim ailem icat etti." der gibi davranmaları mümkündür. Zaten genelde bir şekilde yaptıkları işin patronu ya da en azından çalıştıkları departmanın sorumlusu olmayı becerirler.

Gönüllerini olduğu kadar karınlarını da doyuran işlerde çalışmak ve yaptıkları işin karşılığını somut olarak almak isterler. Bu onlara göre "kıymetlerinin bilindiğinin" göstergesidir.

Aslan’ları bir çok meslek alanında görmek mümkündür. Ama en fazla parladıkları yerler sahne ve kürsüdür. Zira onlar insanın hayattan almak istedikleri tadı, çevrelerinde görmek istedikleri değerleri yansıtmak, insanlığın haline ayna ya da yücelttikleri prototipe örnek olmak üzere buradadırlar.

Ünlü olmaya ve yönetmeye bu kadar yatkın bir burç daha yoktur. Beyaz perde onlara bayılır. Robert de Niro, Robert Redford, Sean Penn, Antonio Banderas, Melanie Griffith, Dustin Hoffman, Peter O’Toole, Hale Berry gibi birçok oyuncu Aslan burcudur.

Madonna, Tori Amos, Whitney Houston, Jennifer Lopez, Robert Plant gibi, sahne performansıyla büyüleyen Aslan'lar da vardır.

Aslan'lar görüntüleriyle olduğu kadar yaratıcılıklarıyla da parlamayı da severler. Sam Mendes, Bob Thornton, Alfred Hitchcock gibi yönetmenler, bu burcun kamera arkasındaki üyeleridir.
J.K. Rowling, Emily Bronte, Sir Ian Fleming, Alfred Tennyson, Bernard Shaw, Alexander Dumas, James Baldwin gibi bir çok ünlü yazar Aslan'dır.

Moda dünyasını kasıp kavurmuş olan Yves Saint Laurent ve Coco Chanel de öyle!

Onlar yönetmek için doğmuşlardır. İktidarı doğum hakkı gibi görürler. Deng Xiao Ping, Haile Selasiye, Fidel Castro, Mussolini, Bill Clinton, Barack Obama, Pricess Ann, Ana Kraliçe Elizabeth, Napaleon Bonapart, Menachem Begin, Simon Bolivar gibi birçok karizmatik lider, Aslan burcudur.

Aslan fark yaratır!
Endüstri liderleri içinde çığır açan Henry Ford, Apple’ın ortağı Steve Vozniak, mucit Orville Wright, Başkan Kennedy ve Onasis gibi iki güçlü erkeğin yanında en az onlar kadar dikkat çekerek durmuş olan Jacqueline Kennedy Onasis, Astronot George Lwellyn, Psikolog Carl Jung, Tasarım İkonu Andy Warhol, Dini Lider Sri Aurobindo, Kadın Pilot Amalia Erhardt, Okültist Helena Blavatsky, Aslan burcunun özgün ve öncü özellikleriyle dikkat çeken üyeleridir.

Aslan ve Sağlık
Aslında pekala sağlıklı insanlardır. Satürnleri ve Jüpiterleri iyi konumlanmışsa, taş gibi bir bedene sahip olur ve uzun, keyifli bir ömür sürebilirler.

Aslan kalbi temsil eder. Kendine iyi bakmayı ihmal eden, hayatın keyifli yanlarına fazlaca kaptırıp vücudunu hırpalayan, ya da duygusal yüklerini olgunca taşımayı öğrenemeyen Aslan, kalp, tansiyon ve damarlarla ilgili sorunlar yaşamaya da açık olur.

Ayı şekilde bel, sırt ve omurilik sorunlarına da yatkın olurlar. Gergin ve baskı altında hissettikleri zaman bu bölgelerine aşırı yük biner. Bitmeyen ağrılar ve hatta disk kaymaları gibi problemler yaşayabilirler.

Aslan’ın Yolu
Aslan burçların altıb çocuğudur. Evren onu herkesin sahip olmak istedikleriyle donatmış ve en iyi oyununu çıkartsın diye ortaya salmış gibidir. O her elini attığı işin veliaht prensi, ve girdiği her ortamın doğal hakimidir.

Bir durumun hakimi olmak denilince, akla ilk gelenler; her istediğine sahip olmak ve herkesi kendi arzularına tabi kılmaktır. Bu "ayrıcalıklı" tabir ettiğimiz insanlara hak görülen bir durumdur ve kişi bu konumu sahip olduğu sıra dışı bir yetenek ya da bilgi, başkasında olmayan miktarda para, genetik haklar, eşsiz bir güzellik, karşı konulamayan bir güç gibi özellikleri ile meşru kılmaya çalışır. Yani sahip olduğu bir takım özellikleri, gücünü sınırsızlaştırmak için kullanır.

Oysa gerçek hakimiyet, sahiplikten geçmez… Görev bilinci, hizmet ve aidiyetten geçer. Hüküm ve hak sahibi olan kişi, ancak varlığı herkesi memnun edecek ve bereketi herkes için erişilir kılacak şekilde kullanan, bu amaçla da, kendini ortaya koyan, yani kendini bu işe memur eden kişidir.
Aslan’ın özünde bu bilgi mevcuttur. Ama bazı Aslan’lar bu hikayenin, sadece her şeyin merkezinde olmak ve her şeyi hak etmek kısmını hatırlar, hizmet, aidiyet ve görev kısmını unuturlar… Bu Aslan için aslında varoluş sebebini unutmaktır. Hayat bunu ona acı deneyimlerle hatırlatacaktır.

Aslan’ın iki zaafı vardır; aşırı gurur ve beğenilme ihtiyacı.

Aşırı gurur ya da kibir ile davranan Aslan hatalarını kabul etmekten kaçınır. Bu Aslan için geri dönüşü olmayan yolun başlangıcıdır. Haklı çıkma derdine düştüğü anda kendini kaybeder. Tüm cazibesini ve samimiyetini yitirir.

Amacını unutup seyirciye oynayan Aslan, özgün ve doğal olmaktan çıkar. O artık bir "kral" değil, bir taklitçi ve saray soytarısıdır.

Gururu onur anlayışı, beğenilme ihtiyacı ise öz saygı ile yer değiştirmedikçe, Aslan şımarık bir kedi yavrusundan başka bir şey olamayacaktır. Ve bu zaaflarını kullanan her insan, bir Aslan’ı kolayca yönetecektir.

Aslan Burcu vücutta kalbi temsil eder… Kalp, vicdanın, dürüstlüğün, özverinin ve imanın yuvasıdır. Kalbinin efendisi olmayan gönüllere efendilik edemez!

Aslan’ın doğal yüzü olabilecek kadar ASLAN bir aktörün Robert Redford’un oynadığı "The Natural" geçkin sayılabilecek bir yaşta, yeteneğiyle beyzbol sahalarını altüst eden, bir sporcunun hayatını anlatır. Henüz küçük bir çocukken babasıyla çalışırlarken duyduğu öğüt, sanki bütün Aslan’ların kulağına küpe olmalıdır; "Sen de özel bir yetenek var Roy…  Ama bu yetmez! Kendini daima geliştirmelisin. Zira sadece yeteneklerine dayanarak ilerlemeye çalışanlar, mutlaka düşerler."

Kendini her anlamda geliştirmiş ve yüreğinin efendisi olmayı başarmış bir Aslan, aşkın vücut bulmuş hali gibidir. Aşkı hazdan ibaret zannedenler çok yanılır. Aşkın her türlüsü, Leyla’dan Mevla’ya emek, sabır, dirayet ve gönüllü hizmet ister.

Aslan, ihtiyaç duyduğu dirayet ve sabrı bulmak için, sevilmenin peşinde olmayı bırakıp, sevginin gerçek anlamını öğrenmek ve hayata emek vermekten mutluluk duymayı bilmek zorundadır.

Kaynak: junoastrology.com


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER