› 
 › 
Pudra.com 14.03.2012

Cibalikapı Balıkçısı, meze ve balık mutfağının kitabını yazdı

Cibalikapı Balıkçısı'nın sahibi Behzat Şahin'in, "Cibalikapı Balıkçısı'ndan" kitabı İş Bankası Kültür Yayınlar'ndan çıktı. Kitapta, Levrekli kurutulmuş domates dolmasından, Cibalikapı usulü Girit Ezmesi'ne, ızgara kalkan balığından Bodrum mandalinaları ile üretilen satsuma likörüne kadar pek çok özel tarif bulunuyor.Cibalikapı Balıkçısı, meze ve balık mutfağının kitabını yazdı
On yılı aşkın süredir İstanbul’un eski meyhane kültürünü günümüze taşıyan, İstanbul, Ege, Akdeniz ve Bizans mutfağından gelen yemekleri müdavimleri ile buluşturan Cibalikapı Balıkçısı, meze ve balık mutfağından 130’a yakın tarifi kitaplaştırdı.

İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan Cibalikapı Balıkçısı kitabını, mekânın sahibi ve kurucusu Behzat Şahin kaleme aldı ve fotoğrafladı. Kitapta, Bizans’tan bu yana kesintisiz gelmiş meyhane kültürü ve yemekleri, Cibalikapı Balıkçısı usulü ile yeniden hayat buldu.

Levrekli kurutulmuş domates dolmasından Cibalikapı usulü Girit Ezmesi’ne, Izgara Kalkan balığından, Bodrum mandalinaları ile üretilen Satsuma Likörü ve Enginar Tatlısı’na kadar geniş bir yelpazede servis edilen yemeklerin tariflerini ehl-i keyif okurlarla buluşturan Behzat Şahin, kitabın hazırlanması için son bir yıldır çalışıyor.

Kitaptaki bütün fotoğraflar hiçbir çekim hilesi kullanılmadan, mezeler, mutfaktan çıktığı gibi, tamamen doğal hallerinde resimlendi. Şahin, "mevsimsel olarak 60-70 çeşit meze servisimiz var, mezelerin dönüşümlü olarak fotoğraflanması 1 yıl sürdü"yorumunda bulundu.

Behzat Şahin, yemeklerdeki asıl sırrın kalite olduğunu vurgulayarak, en iyi malzemeyi bulabilmek ve tedarikçilere ulaşabilmek için Türkiye’de binlerce kilometre yol yaptıklarını belirtti. Şahin kitabında, ortaya lezzetli bir meze çıkarmak için malzemeden asla taviz verilmeyeceğini, bunun içinse en iyi tedarikçiyi seçmenin hayati bir önemi olduğuna dikkat çekti.

Önsözü Selahattin Duman kaleme aldı

Cibalikapı Balıkçısı kitabının önsözünü ise Vatan gazetesinin usta kalemi Selahattin Duman yazdı. Eski İstanbul meyhanelerinin vazgeçilmezi, taş plak kayıtlarından çekilen Rembetiko müzikleri CD’si de kitapla birlikte verilirken, kitapseverler Cibalikapı Balıkçısı’nı okurken eski meyhane şarkılarını da dinleme şansı elde edecek. Uluslararası arenada da takipçileri bulunan Cibalikapı Balıkçısı’nın yabancı okurlarını da hoş bir sürpriz bekliyor, kitabın İngilizce versiyonu da raflarda yerini aldı.


İsmini tarihi yarımadanın ve İstanbul Surlarının Haliç’e bakan tarafında ayakta kalan tek kapısı olan Cibalikapı’dan alan Cibalikapı Balıkçısı, mezeleri, ara sıcakları ve eşsiz balık mutfağı ile 10 yıldır müdavimlerine lezzet ve muhabbet sunuyor.

Cibalikapı Balıkçısı'ndan
Bahzat Şahin
İş Bankası Kültür Yayınları
32 TL


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER