› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 09.08.2012

"Güneşin ve Ateşin Tadı-Gaziantep Mutfağı" kitabı eşsiz bir kaynak!

"Güneşin ve Ateşin Tadı-Gaziantep Mutfağı", Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı. Kitapta, Ayvalı taraklıktan keme kebabına, çiğdem aşından çağlalı pilava kadar kaybolmaya yüz tutmuş 163 Gaziantep yemeği bir araya getirilmiş.

Uzun zamandır heyecanla bekliyorduk. Biliyorduk ki kitabın editörü Aylin Öney Tan'ın elinden çıkan bu kitap eşsiz bir kaynak olacak. Yanılmamışız. "Güneşin ve Ateşin Tadı-Gaziantep Mutfağı" kitabını elimize alınca kendimizi bir Gaziantep seyahatinde bulduk.


Kitabın amacı Gaziantep Mutfağı’nı kurumsallaştırmak ve Gaziantep’te alternatif bir turizm modeli olan gastronomi turizmini geliştirmek. Bu hoş bir temenni gibi gelebilir pek çok kişiye. Ama bu projenin arkasındakileri bilince kesinlikle gerçekleştirilecek bir amaç olduğunu anlıyorsunuz. Kimler mi var?

Kitabın editörü Aylin Öney Tan yaptığı araştırmalar ve yazdıklarıyla gönlümüze taht kuran bir yemek sevdalısı. Araştırma komisyonunda değerli yemek araştırmacıları Akten Köylüoğlu, Sermin Ocak, Özden Özsabuncuoğlu, Gonca Tokuz ve Ragıp Güzelbey var. Hepsi Gaziantepli. Bu yüzden onlardan daha iyi Gaziantep Mutfağı'nı bilen insan az bulunur. Bir yıl süren titiz bir çalışma yaptıklarını yakinen biliyoruz. Gaziantep Ticaret Odası Türkiye'de eşine az rastlanır bir vizyona sahip. Kentin bugün tüm dünyada 'Türkiye'nin gastronomi merkezlerinden biri' olarak söz edilmesinde en büyük başarı onların. Gaziantep İl Özel İdaresi de en başından beri projeye sahip çıktı. Hepsine emekleri ve destekleri için Pudra.com olarak teşekkür ediyoruz.

Şimdi gelin bu lezzet dolu kitabı inceleyelim ve kitaptan öne çıkan başlıkları sizinle paylaşalım:

Gaziantep Mutfağı insanlık tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan tarihsel birikimi ve coğrafi konumunun sağladığı ürün çeşitliliği sayesinde farklı lezzetleri barındıran eşsiz bir mutfak kültürüne sahip. Tam 291 özgün yemek çeşidi ile Türkiye’nin en zengin mutfağı olarak tespit edilmiş.

Gaziantep mutfağı gücünü topraktan alıyor. Güneşin sıcağı ile olgunlaşan yerel ürünler ateşin korunda pişerken demleniyor, lezzetler derinleşiyor. İster fırında nar gibi kızarsın, ister ocakta ağır ağır pişsin, ister mangal ateşinin alazını alsın, bütün yemekler güneşin ve ateşin tadını taşıyor. Bu yüzden kitabın adı "Güneşin ve Ateşin Tadı".

Kitap sadece Gaziantep yöresine ait tariflerden oluşmuyor. Kültürünü, malzemelerini, mutfak araçlarını, yapım tekniklerini, kısaca Gaziantep Mutfağı'nın ruhunu da anlatıyor. Genel Bilgiler, Malzemeler, Eşlikçiler, Sözlük bölümleri dışında yemek tarifleri de 9 farklı kategoriyle sunuluyor. Çorbalar
Yoğurtlu Yemekler
Mangaldan - Şişler, Kebaplar,
Kıymalı Köfteli Tencere Yemekleri, Tavalar, Kebaplar
Etli Sebzeli, Meyveli Tencere Yemekleri, Tavalar, Yahniler
Fırından - Lahmacunlar, Börekler
Dolmalar, Sarmalar
Pilavlar, Aşlar, Buğulamalar,
Tatlılar, Helvalar, Sütlüler


Gastronomi dünyası Gaziantep mutfağını keşfedecek…
İpek Yolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Gaziantep İl Özel İdaresi ile Mutfak Dostları Derneği ortaklığında yürütülen proje kapsamında, "Güneşin ve Ateşin Tadı" kitabının İngilizcesi hazırlandı. Kitapta yer alan tarifler eşliğinde Gaziantep mutfağını tanıtan İngilizce – Türkçe 12 dakikalık bir tanıtım filmi de yapıldı. Gaziantep mutfağını her yönüyle tanıtan kitap ve filmin de yer aldığı web sitesi gaziantepmutfagi.org'da projeyle ilgili tüm detaylar ve bu eşsiz mutfağın özel lezzetlerinin tarifleri yer alıyor.

Proje kapsamında Gaziantep Mutfağı, dünyanın en saygın uluslararası gastronomi organizasyonlarında boy gösteriyor. Bunlardan ilki 6-8 Temmuz 2012 tarihlerinde Londra’da gerçekleşen "Oxford Symposium on Food & Cookery". Bir diğer uluslararası organizasyon olan "Torino - Salone Internazionale del Gusto - Terra Madre"de de boy göstermeye hazırlanıyor.

25-29 Ekim 2012 tarihlerinde gerçekleşecek fuarda hem yemek kitabı ve Gaziantep mutfağına ait yöresel ürünler yer alacak, hem de yöresel ürünleri tadım imkanı sağlanacak. Bu fuara dünyanın 160 ülkesinden binlerce gurme, yemek yazarı, gazeteci ve mutfak gönüllüleri katılacak. Bu yüzden kentin tanıtımı ve gastronomi turizminde öne çıkması açısından çok önemli bu fuar.

Biliyoruz ki, bir dizi güzel etkinlikle Gaziantep dünyada daha fazla tanınacak ve yemek sevdalıları nefis bir keme kebabı ya da kabak reçeli yemek için kente gelecek.

Kendiniz için, yemeğe meraklı sevdikleriniz için bu kitabı alın, okuyun. Ve Gaziantep'e doğru yola çıkmak üzere planlar yapmaya başlayın.

Güneşin ve Ateşin Tadı-Gaziantep Mutfağı
Aylin Öney Tan
Yapı Kredi Yayınları
35 TL


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER