› 
 › 
pudra.com 30.06.2010

Romanov'ların Son Evi/John Boyne

Rus İmparatorluğu'nun son saltanat ve çöküş yılları, ünlü Romanov ailesinin ihtişamlı ve trajik yaşamı... Boyne'den müthiş bir yapıt!Rusya, 1915. On altı yaşındaki Georgi Jahmanev, bir arkadaşının, Rus imparatorluk ailesinin önemli bir üyesine sıktığı kurşunun önüne atlar ve kahraman ilan edilir. Bu olayın üzerinden bir hafta bile geçmeden, bir ırgatın oğlu olarak başlayan hayatı, yeni görevi için St. Petersburg'a götürülmesiyle sonsuza kadar ve tümüyle değişir.

Artık Çar II. Nikolay'ın tek oğlu Aleksey Romanov'un özel muhafızıdır.
Altmış beş yıl sonra, Londra'da bir hastanede ölüm döşeğindeki karısı Zoya'nın başucunda otururken, bütün bu yıllar boyunca yaşadıkları bir bir gözünde canlanır.

Bir felaketle damgalanmış evlilikleri, sevdiklerinin ölümleri ve asla unutulamayacak sürgün günleri…

Gerçek bir tarihsel fon...
Romanov'ların Son Evi, yoksul bir kulübeden koparılıp, çökmekte olan bir imparatorluğun kalbine gönderilen bir delikanlının öyküsü.


Çar II. Nikolay ile karısı Aleksandra'nın sırlarına, Rasputin'in entrikalarına ve otokrasinin sona erişine şahit olan Georgi, yüzyıla damgasını vuracak bir dramın hem tanığı hem de bir parçası olmuştur.

Georgi Jahmanev'in, 1915'ten 1981 yılına kadarki hayat hikâyesi, kendi ağzından aktarılıyor. Roman, gerçek bir tarihsel fonda ve gerçek tarihi kişilikler kullanılarak kurgulanmış.

Rus İmparatorluğu'nun son saltanat ve çöküş yılları, ünlü Romanov ailesinin ihtişamlı ve trajik yaşamı romanın ana tarihsel fonunu oluşturuyor.

Romanov'ların Son Evi aynı zamanda, bugünde yaşamakta zorlanan bir erkek ile geçmişiyle barışamayan bir kadının parçalanmış evliliklerinin de öyküsü.


Heyecan uyandırıcı, doludizgin bir hikâye... sürükleyici ve doyurucu.
The Times

Boyne kusursuz bir akıcılıkla yazıyor; özellikle Romanov'ların devrim öncesi aşırı zengin yaşantılarını betimlemekte çok başarılı.
Independent

Çok sürükleyici.
The Mail on Sunday

İyi düşünülerek, duyarlılıkla yazılmış, çok katmanlı, müthiş bir roman. Büyüleyici...
Irish Examiner

Sürükleyici bir drama... Boyne büyük bir ustalıkla, yaşayan, nefes alıp veren bir karakter yaratmış.
Daily Express


Romanov'ların Son Evi
John Boyne
Doğan Kitap
440 sayfa
24 TL


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER