› 
 › 
Pudra.com 10.09.2012

Taylan Kümeli’den yeni kitap: Lezzetin İnanılmaz Hafifliği

Taylan Kümeli, doğum yapan kızının hamilelikte aldığı kiloları kendi danışmanlığında verme sürecinde yaşadıklarını hem lezzetli hem de sağlıklı yemek tarifleriyle birlikte "Lezzetin İnanılmaz Hafifliği" kitabında bir araya getiriyor.

“Lezzet ve sağlık aynı yerde barınmaz” tabusunu yıkmak üzere yola çıkan Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli'nin yeni kitabı “Lezzetin İnanılmaz Hafifliği” Nemli Yayıncılık'tan çıktı.

Taylan Kümeli’den yeni kitap: Lezzetin İnanılmaz Hafifliği
Taylan Kümeli ve kızı Elif Ezgi Uzmansel

Sağlıklı beslenmeyle ilgili 4+1 adet kitaptan oluşacak serinin bu ilk kitabında Taylan Kümeli, yeni kitabında, doğum yapan kızının hamileliği sırasında aldığı fazla kiloları kendi danışmanlığında verme sürecinde birlikte edindikleri deneyimleri hem lezzetli hem de sağlıklı yemek tarifleriyle birlikte okurlara aktarıyor.

Kitabın serüvenine gelince... Taylan Kümeli, hamileliğinde yaşadığı bazı güçlükler nedeniyle aldığı fazla kilolarından kurtulması için kızına her hafta sağlıklı beslenme listeleri hazırlar. Kızı Elif Ezgi bu listeleri uygularken kendisini ilk kez, çocukluğundan beri birikimine tanık olduğu annesinin teknik, uzmanlık, bilimsellik ve tecrübeyle oluşan yol haritasının içinde, uygulama faslında bulur. Anne ve kızın karşılıklı düetleri işte bu şekilde başlar...

Elif Ezgi, 33 kilo vererek eski kilosuna geri dönerken yaşadığı süreci sosyal medya aracılığı ile paylaşır ve annesinin sağlıklı beslenerek zayıflama formülünün başkalarına da ilham vermesine aracılık eder. Ardından bu formülü zenginleştirerek daha geniş kitlelerle buluşturma heyecanı doğar. İşte iki kimya bu minvalde yan yana gelir ve lezzetin hafifliğine ve hafifliğin lezzetine inandırmak için ortaya bu kitap, bu menüler, bu tarifler çıkar.

Bir başarı hikayesinin mutluluğunu ve enerjisini barındıran bu rengarenk kitap, 7 ana bölümden ve 16 listeden oluşuyor. Diyete başlamadan önce mutlaka okunması gerekenler, genel uyarı ve önlemler, yemek yaparken dikkat edilecek hususlar, mevsimlere göre oluşturulmuş diyet menüleri ve bu menülerin içerdiği yemek tarifleri, Taylan Kümeli’nin özel iksirleri ve diyet sürecinde motivasyonu artırıcı rehber kitabın öne çıkan bölümlerinden bazıları...

Taylan Kümeli, önsözde bu kitabı neden yalnız başına oluşturmadığının yanıtını okurlarıyla şu sözlerle paylaşıyor: “Bazen kendi varoluşumuzu anlamak ve anlatmak için ve dahası resmin tamamını görmek için başka gözlerden yardım alırız. Bu defa, yardım aldığım gözler, benim yıllar içinde bir araya getirdiklerimin canlı şahidi olan, kalemi ile kendi yolunu çizen ve o yolu yakın geçmişte birlikte yaşadığımız deneyimler sayesinde benimle birleştirebilen bir insana aitti… O kişi, kızım… İkimizin de ortak paydası, insanlara ve insani duygulara hitap ettiğimizin bilincinde olmak… Bu yüzden kişiyi kendi doğasına başkaldırmaya değil, onunla uyum içinde olup, onu tanımaya davet ediyoruz. 'Lezzet ve sağlık aynı yerde barınmaz' diyen klişelere, özgünlüğün gücüyle kafa tutuyor ve inanılmaz belki ama 'Lezzetin hafifliği mümkündür ve biz böyle başardık' diyoruz.”

Taylan Kümeli’nin kızı Elif Ezgi Uzmansel ise hikayenin baş aktristi olarak bu süreçte yaşadığı deneyimlerin ardından okurlara “Siz de başarabilirsiniz” diyor. “Ben, en yalın ve en amatör haliyle sorunları ve sıkıntıları dile getiriyordum; annem, en bilimsel ve profesyonel bakış açısıyla cevapları ve çözümleri söylüyordu. Ben tıkanma noktalarını dile getiriyordum; annem her defasında özgün yöntemlerle bu tıkanıkları çözüyordu. Günün her saati, dünyanın herhangi bir yerinde, her bütçeye uygun, sağlıklı bir sofra kurmayı başarabiliyordum. Ben yapabilirsem, herkes yapabilirdi, dileyen herkes…”

Görüş ve yorumlar için:
Taylankumeli.com
Eskikilomadonuyorum.wordpress.com
Twitter.com/taylankumeli
Twitter.com/e_ezgi_uzmansel


Lezzetin İnanılmaz Hafifliği
Taylan Kümeli
Nemli Yayıncılık
Fiyatı: 35 TL


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER