pudra.com 15.09.2010

20. Akbank Caz Festivali programı

20. Akbank Caz Festivali 23 Eylül 2010 - 12 Ekim 2010 tarihleri arasında yapılacak. Festivalin öne çıkan isimleri; Count Basie Orchestra, Sun Ra Arkestra, John Surman ve Diane Schuur.

Türkiye'nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan ve bu yıl 20'nci yaşını kutlayan Akbank Caz Festivali, sürprizlerle dolu programıyla yine dopdolu!

20. Akbank Caz Festivali programı

Caz tutkunlarının her yıl heyecanla beklediği Akbank 20. Caz Festivali, 23 Eylül-12 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

20'nci yılında 20 gün boyunca dünyanın önde gelen saygın caz müzisyenlerini ağırlayacak olan Festival, zengin konser programı, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve panellerin yanı sıra; yenilenen logosu, Festival'in 20 yıllık öyküsünü konu alan belgesel, kitap ve compilation albüm cd'siyle yeni yaşını kutluyor.

20 yıl boyunca dünyanın en önemli caz sanatçılarını ülkemizde ağırlayan, genç ve başarılı caz sanatçılarına da performans sergileme olanağı sunan Akbank 20. Caz Festivali'nin öne çıkan isimleri; Count Basie Orchestra, Sun Ra Arkestra, John Surman ve Diane Schuur.

Akbank 20. Caz Festivali'nden SeçmelerBüyük Orkestraların Egemenliği
Akbank 20. Caz Festivali, "Büyük Orkestraların Eğemenliği" bölümünde bu yıl The Count Basie Orchestra, The Sun Ra Arkestra ve International Composers Pool Orchestra'yı ağırlıyor.

The Count Basie Orchestra
23 Eylül 2010 Perşembe, Lütfi Kırdar
Amerikalı efsanevi orkestra şefi Count Basie'in kurduğu, caz sahnesini etkileyen en önemli ve yenilikçi oluşumlardan biri olarak kabul edilen ve 17 kez Grammy'e layık görülen orkestra, Denis Mackrel'in yönetimi ve Carmen Bradford'un güçlü vokalleri eşliğinde 23 Eylül 2010, Perşembe günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda Festival'in açılışını yapacak.

The Sun Ra Arkestra
1 Ekim 2010 Cuma, Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük müzik efsanesi Sun Ra'nın mirasını devam ettiren The Sun Ra Arkestra, Akbank 20. Caz Festivali kapsamında 01 Ekim 2010, Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda izleyicilerle buluşacak.

International Composers Pool Orchestra
3 Ekim 2010 Pazar, Babylon
Post-modern caz müziğinde bayrağı taşıyan en büyük oluşumlardan biri olan Instant Composers Pool Orchestra, oda müziği ve Güney Afrika'nın folklorik öğeleriyle zenginleştirdikleri özgürlükçü müzikleri ve geniş kadrosuyla 03 Ekim 2010, Pazar günü Babylon'da olacak.

Sıra Dışı SeslerDiane Schuur
30 Eylül 2010 Perşembe, Cemal Reşit Rey Konser Salonu
"Cazın First Lady'si" iki Grammy ödülü sahibi Diane Schuur da Akbank 20. Caz Festivali kapsamında caz severler için unutulmaz bir konsere imza atacak. Diane Schuur, 30 Eylül 2010, Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki konseriyle izleyenlere doyumsuz bir caz ziyafeti yaşatacak.

Paganini Trio
25 Eylül 2010 Cumartesi, Aya İrini
Festivalin heyecanla beklenen performansları arasında bulunan Paganini Trio, klasik müzik, caz ve dünya müziği arasında bir köprü kuruyor. Aya İrini'de 25 Eylül, 2010 Cumartesi gerçekleştirilecek konserde ünlü perküsyon sanatçısı Burhan Öçal'a, besteci ve piyanist kimliğiyle harikalar yaratan Tuluğ Tırpan ve dünyanın en seçkin orkestralarında çalan bol ödüllü kemancı Atilla Aldemir eşlik edecek.

Hindi Zahra
08 Ekim 2010 Cuma Ghetto
Caz ve dünya müziğini benzersiz bir şekilde harmanlayan ve Türkiye'de "Beautiful Tango" parçasıyla tanınan Hindi Zahra, 08 Ekim 2010, Cuma günü Ghetto'da sahne alacak.

Türk Cazının TemsilcileriAkbank 20. Caz Festivali kapsamında Türk cazının duayenleri de farklı mekanlarda caz severlerle buluşacak.

Türk Caz müziğinin en önemli trompet sanatçılarından biri olan İmer Demirer 23 Eylül 2010 Perşembe; doğaçlama sanatın usta piyanisti Aydın Esen 25 Eylül 2010, Cumartesi; modern cazın vazgeçilmezi İlhan Erşahin's İstanbul Sessions 25 Eylül 2010, Cumartesi; yeni nesil Türk cazının önemli temsilcilerinden Alp Ersönmez 26 Eylül 2010 Pazar Babylon'da, Baki Duyarlar OnQ Band "Overseas" 29 Eylül 2010, Çarşamba Salon'da olacak.

Başarılı caz gitaristlerimizden Önder Focan, 06 Ekim 2010, Çarşamba ve 07 Ekim 2010, Perşembe günü Nardis'te sahne alacak. Focan'a davulda Kay Luebke ve Hammond Org'da Wolfgang Roggenkamp eşlik edecek. Ünlü piyanist Tuluğ Tırpan, kontrabas'ta Volkan Hürsever ve davulda Volkan Öktem'den oluşan Tuluğ Tırpan Trio'ya 07 Ekim 2010, Perşembe günü The Seed'de gerçekleştireceği konserde Sertab Erener güçlü sesiyle eşlik edecek.

20.Yıla Özel Projeler
Festival'in "20. Yıla Özel Projeler"i arasında ise Omar Sosa, Okay Temiz 3+1 ve Barbarlar featuring Craig Harris dikkat çekiyor.
Besteciliği ve piyanistliğiyle günümüzün en önemli caz sanatçıları arasında yerini alan Omar Sosa, Festival'in en değerli konuklarından biri. Afrika-Küba kökenlerine sadık kalarak aynı zamanda yenilikçi bir vizyonu temsil eden piyaniste, Cemal Reşit Rey'de 02 Ekim 2010, Cumartesi günü gerçekleştireceği konserinde İtalyan trompetçi Paolo Fresu eşlik edecek.

Vurmalı çalgılar dendiğinde Türkiye'de akla gelen en önemli müzisyenlerden Okay Temiz ise, yepyeni projesi 3+1 ile Akbank 20. Caz Festivali kapsamında yenilikçi ve eklektik bir müzik anlayışını 24 Eylül 2010, Cuma günü Babylon sahnesine taşıyacak.
Festival'in özel konuklarından biri de Barbarlar. Ünlü piyanist Ali Perret önderliğinde kurulan grubun 26 Eylül 2010, Pazar günü Babylon'da
gerçekleşecek konserinde ünlü tromboncu Craig Harris de gruba eşlik edecek.

Ve diğerleri...Cazın avangart temsilcileri Graham Haynes/Hardedge ve Evan Parker & KonstruKt, cazın genç temsilcileri Wax Tailor, Nils Petter Molvaer ve Aronas, ritim ustaları Burhan Öçal & Jamaaladeen Tacuma & Wolfgang Puschnig ve Aka Moon & Mısırlı Ahmet festivaldeki performanslarıyla müzik tutkunlarına doyumsuz bir ziyafet sunacak.

Panel ve Atölyeler
  • Festival kapsamında Akbank Sanat Merkezi pek çok panel ve atölye çalışmasına da ev sahipliği yapacak:
  • Cazın gelişiminin tartışılacağı "Europe Jazz Network: Küresel Caz - Lokal Caz" paneli 24 Eylül 2010, Cuma günü düzenlenecek.
  • Ardından Mavi Jeans Tişört Tasarım Atölyesi 25 Eylül 2010 ve 2 Ekim, Cumartesi günü
  • En sevilen yerli sanat ve illüstrasyon bloglarından Banane Mag "Plak Kapağı Tasarım Atölyesi" 07 Ekim 2010, Perşembe günü
  • Beyhan Murphy moderatörlüğündeki Dans'la Etkileşim Paneli 08 Ekim 2010, Cuma günü
  • Ezo Sunal Çocuk Atölyesi tarafından Orff Yaklaşımı'na dayalı olarak yapılacak "Çocuklarla Caz" atölye çalışması 09 Ekim 2010, Cumartesi günü
  • Aykut Uslutekin önderliğinde Caz Portreleri Atölye Çalışması ise 10 Ekim 2010, Pazar günü düzenlenecek.

Caz Filmleri Pera Müzesi’nde
Festival kapsamında ayrıca Pera Müzesi'de 24 Eylül - 17 Ekim tarihleri arasında caz tınılarının yer aldığı filmler sinema tutkunlarının beğenisine sunulacak.

Organizasyonu Pozitif tarafından gerçekleştirilen Akbank 20. Caz Festivali hakkında detaylı bilgi almak ve gelişmeleri yakından takip etmek için www.akbanksanat.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Festival etkinliklerinin biletleri de Biletix'te satılıyor...


Etiket: sanat, konser, festival, caz
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER