› 
 › 
Pudra.com 07.05.2012

Asitane'de Fatih dönemi lezzetleri

700 yıllık Osmanlı İmparatorluğu’nun saklı kalmış Saray Mutfağı reçetelerini gün ışığına çıkaran Asitane Restaurant, 21 Mayıs-6 Haziran tarihlerinde Fatih Sultan Mehmet Dönemi lezzetlerini sunuyor.

Osmanlı Saray Mutfağı reçetelerinden hazırladığı özel lezzetleri aslına uygun malzeme ve usullerle pişiren Asitane, Türk-Osmanlı mutfaklarının etkileşimi ile özel dönem yemekleri hazırlıyor. Türk-Osmanlı Mutfağı’nın dünyada tanıtılmasına da öncülük eden Asitane, yaz menüsünü İstanbul fetheden Fatih Sultan Mehmet’e vefa borcu olarak 15.yüzyıl mutfağının özel lezzetlerinden oluşturmuş.

Asitane'de Fatih dönemi lezzetleri


Fatih Sultan Mehmet Dönemi Menüsü, Hums Lokması'ndan Karidye Pilakisi'ne, Altın Nohutlu Pilav'dan Levrek Biryan’a kadar unutulmuş tatları 21 Mayıs – 6 Haziran tarihleri arasında Asitane’de tadabilirsiniz.

Osmanlı zamanında İstanbul’un çeşitli adlarından biri olan ve Farsça’da "Şehrin baş kapısı" manasına gelen Asitane, Edirnekapı’da Bizans mozaikleri ile ünlü Kariye Müzesi’nin hemen yanında. Restaurant, Osmanlı ziyafetini tatmak isteyen misafirlerine, Kariye Müzesi’nin gölgelediği bahçesi ve 19.yy geleneksel Osmanlı yapısına sadık kalınarak inşaa edilen binasında 20 yıldır hizmet veriyor.

Asitane Restaurant
Adres: Kariye Camii Sokak No: 6 Edirnekapı, İstanbul
Tel: (0212) 635 7997

www.asitanerestaurant.com


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER