› 
 › 
milliyet 04.01.2010

Beyoğlu'nun en yeni eğlence mekanları...

Bu kış İstanbul yeme-içme ve eğlence hayatı Asmalımescit'ten Tepebaşı-Şişhane eksenine yani Meşrutiyet Caddesi’ne akıyor.

Çağdaş Ertuna, bizi Meşrutiyet caddesinde bir tura çıkarıyor. Eğlencenin yeni adresi Meşrutiyet caddesi, Şişhane bölgesindeki mekanları bize tanıtıyor:

Beyoğlu'nun en yeni eğlence mekanları...
Big Chefs

Yeni açılan mekanlar eskilere de hareket getirdi. Değişik tarzda mekanların birbirine yakın mesafelerde yer alması, bir gecede birkaç “kapı yapmak” isteyenler için çok uygun.

Çok çok, Tayland Restoranı
Turumuza Çok Çok ile başlıyoruz. Çok Çok, Tayland yemeklerinin hakim olduğu bir restoran. Üst katında da geleneksel çay saatine özel bir bölüm var. Yazları Sortie’de geçiren, Çok Çok Tepebaşı’na daha çok yakışıyor. Üstelik burada yemek sonrası özel kutlamalar ve partiler de yapılıyor.

Büyük Londra Oteli, Meşrutiyet Caddesi

Bir sonraki durak Büyük Londra Oteli. Fatih Akın’ın İstanbul’a her gelişinde kaldığı otel. Akın, Sezen Aksu’nun “Yanmışım Sönmüşüm Ben” klibini de bu otelde çekmişti. Otelin barı çevredeki diğer mekanlara göre daha sakin ve fiyatlar da oldukça uygun. Bu yüzden de hiç boş kalmıyor.

İstanbul Culinary Institute’un restoranı Enstitü
Biraz ileride İstanbul Culinary Institute’un restoranı Enstitü var. Burası öğrencilerin öğrendiklerini uygulayabildikleri bir yer. Kahvaltı ve öğle yemekleri için ideal. Civarda çalışanlar sık sık buraya geliyor. Akşamları ne yazık ki kapalı...

Nupera, gece eğlencesinin adresi

Asıl eğlence Nupera’ya gelince başlıyor. Nupera artık İstanbul gece hayatının klasiklerinden. Hafta sonları önünde uzun kuyruklar oluyor. Tabii bir de sigara içenler Meşrutiyet Caddesi’nin kaldırımını dolduruyor.

Nupera Restaurant
Girişte solda geçen yıl Mangerie’nin sahibi Elif Yalın’ın Delicatessen’i vardı. Şimdi onun yerini Nupera Restaurant aldı. Nupera Restaurant’ın şefi, karşı komşu Moreish’in şeflerinden Esra Muslu.

Gizli Hazine Moreish
Moreish, şef Esra Muslu ve The House Cafe’lerin şefi Coşkun Uysal’ın birlikte açtığı “fine dining” restoranı. Moreish’in yemekleri kesinlikle denemeye değer. Küçük bir mekan olması ve gecenin ilerleyen saatlerinde kulübe dönüşmesi sayesinde burası önemli kutlama mekanlarından. Sık sık doğum günü kutlamaları yapılıyor mesela...

Petit Champs Pasajı
Nupera’nın bulunduğu Petit Champs Pasajı bu yıl birçok sergiye de ev sahipliği yaptı. Haluk Akakçe’nin “Reenkarnasyon” adlı son resim sergisi geçen ekim ayında bu pasajda Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ofisinde gerçekleşti.

Petit Champs Pasajı'nın arka odasında ise Maksut Aşkar ve Sema Türker’in açtığı restoran-bar Lilbitz var. Alt katta ise Nuclub...

11.11 Nerede?

Nupera’nın hemen yanında, eski Wan-na’nın yerinde bu yılın en çok konuşulan mekanı 11.11 tam da adı gibi 11 Kasım’da büyük bir partiyle açıldı. (Adresi: Tepebaşı Mh. Meşrutiyet Cd. No.151)

Sezen Aksu’nun oğlu Mithat Can buranın ortaklarından. Ekibin dans müziğini ve bu işi çok sevdikleri her hallerinden anlaşılıyor. İşte bu yüzden 11.11 New York’taki gece kulüpleriyle boy ölçüşecek bir mekan. Kapıdaki uzun kuyruk gözünüzü korkutmazsa ve içeri adımınızı atabilirseniz tek kelimeyle bu mekana bayılacaksınız.

The Marmara Pera ve Mikla

Meşrutiyet Caddesi’nde ilerleyince tam ortada The Marmara Pera var. Otelin tepesinde Türkiye’nin en iyi şeflerinden Mehmet Gürs’ün restoranı Mikla yer alıyor. Yabancı turistlerin de çok tercih ettiği bir restoran Mikla. Fiyatları yüksek olsa da kesinlikle hak ediyor.

Pera Palas tadilatta...

The Marmara Pera’nın karşısında Pera Palas tüm ihtişamıyla duruyor. Oteli Süzer ailesi Kalkavan ailesine satmıştı. Şimdi Pera Palas büyük bir tadilattan geçiyor. Açılmasını heyecanla bekliyoruz.

Ansen Suites 130 ve Da Vittorio
Pera Palas’ı geçince aynı sırada küçük bir apart otel karşınıza çıkıyor. Ansen Suites 130, Life-co ile detoksu hayatımıza sokan işadamı Ersin Pamuksüzer’in açtığı, 10 odalı bir apart otel. Burada genellikle yabancılar kalıyor.

Ansen Suites'in girişinde şef Vittorio Sindoni ile Elvan Susar’ın açtığı bir İtalyan restoranı var. Adı Da Vittorio. Kapıdan içeri girdiğiniz andan itibaren Vittorio sizinle ilgileniyor, ne yiyeceğiniz, ne içeceğiniz konusunda önerilerde bulunuyor. Deniz mahsullü spagetti ve şarap soslu midye gibi yemeklerin bulunduğu ama çok geniş olmayan yeterli bir mönü var. Mönüde tiramisu olmaması hayal kırıklığı yaratıyor. Bakarsınız bir dahaki gidişimizde Vittorio bir de tiramisu döktürmüş olur.

Pera Thai
Vittorio’nun komşularından biri Pera Thai. Pera Thai İstanbul’un en iyi Tayland restoranıydı ama nedense uzun zamandır çok sakin ve sönük. Geçen hafta Pera Thai cemiyet sayfalarında boy göstermeye başladı. Nasıl mı? Nurettin Hasman Pera Thai’ı devraldı ve işletmeciliğe soyunuyor diye. Pera Thai müdavimleri henüz bunun iyi haber mi, kötü haber mi olduğunu anlayamadı. Bakalım...

Pera Tulip oteli
Pera Thai’nın karşısında Tansu Çiller’in oğlu Berk Çiller’in açtığı Pera Tulip oteli var. Otel'in Damask adlı restoranı da daha çok yabancılar tarafından tercih ediliyor. Damask şimdi Mirror Lounge olmuş.

Veee Public
Şişhane metro durağına doğru ilerlerken sağ köşede son günlerin en çok konuşulan diğer mekanı göze çarpıyor, Public. Bebek’teki Happily Ever After’ın sahibi Ayşe Kucuroğlu’nun açtığı restoran-bar-kulüp. Burası 20 Aralık’ta büyük bir açılış partisiyle hayatımıza girdi. Burada Happily Ever After’ın meşhur pancake’li kahvaltılarının yanı sıra kuru fasulye, hamsili pilav ya da piliç çevirme gibi halk tipi yemeklerin yanı sıra levrek ızgara ve risotto gibi yemekler de var.

Bilsar binası ve Dotbilsarda...
Public’in iki adım ötesinde tekstilci Selman Bilal’in Bilsar binası var. Bilsar binası bir iş yerinden çok Dotbilsarda oyunlarıyla tanındı. Kurulduğundan beri Dot’un sponsoru olan Bilsar geçen yıl “Vur Yağmala Yeniden” oyunlarına ev sahipliği de yaptı.

Big Chefs Tünel

Meşrutiyet Caddesi burada bitiyor ama köşeyi dönünce yer alan Big Chefs’i de atlamayın. Kırıntı, Midpoint tarzı bir kafe. Bir şubesi de Etiler’de eski Paul’ün yerinde açıldı.

Turumuz burada sona eriyor. İyi eğlenceler!

Çağdaş Ertuna, Milliyet


11.11: (0212) 243 17 94

Nu Pera: (0212) 245 60 70

Big Chefs: (0212) 251 71 80

Pera Thai: (0212) 245 57 25

Public: (0212) 251 51 31

Mikla: (0212) 293 56 56

Çok Çok: (0212) 292 64 96


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER