05.11.2017

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 müzesi

Dünyanın en çok ziyaretçi alan ve mutlaka görülmesi gereken müzelerini sizler için sıraladık.

Seyahat severlerin sıkça ziyaret ettiği alanların başında gelen müzeler zamanda yolculuk yapmanızı sağlıyor. Özellikle bazı müzelerin ünü, dünyanın her yerine yayıldığı için ülkeyi ziyaret eden turistler tarafından oldukça ilgi çekiyor ve ülke turizmine büyük katkı sağlıyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 müzesi
Mutlaka görmeniz gereken dünyanın en çok ziyaret edilen 10 popüler müzesi:

1) Çin Ulusal Müzesi, Pekin, Çin
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 7 milyon 550 bin
Tiananmen Meydanı’nın doğusunda kalan müzenin kapalı alanı yaklaşık 200.000 metrekare büyüklüğüyle misafirlerini ağırlıyor. Müzede Çin tarihi ve kültüründen Buda heykellerine kadar birçok önemli eser bulunuyor. 1959 yılında açılan müzenin renovasyon çalışmaları tam 4 yıl sürdü. 2011 yılında tekrar açılan müze dünyanın en büyük modern müzeleri arasında gösteriliyor.
Çin

2) Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, Washington, ABD
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 7 milyon 500 bin
ABD’nin başkenti Washington’daki Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, 1976 yılından beri hizmet veriyor. Müzenin 2 binasınında içinde binlerce ürün sergileniyor. Havacılık, gezegen bilimleri ve uzay keşifleri konularıyla alakalı sergiler vitrinlerde yer alıyor. Aynı zamanda müzede bazı eğitim programları, aktiviteler, konferanslar ve performanslar sunuluyor. Uçuş bilimi ve teknolojisi hakkında yapılan uygulamalar düzenli olarak gelen ziyaretçilere aktarılıyor.
 
uzay müzesi

3) Louvre Müzesi, Paris, Fransa
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 7 milyon 400 bin
Fransa’nın başkenti Paris, çok özel bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Louvre, dünyanın birçok noktasından ziyaretçi ağırlasa da, geçtiğimiz yıl terör nedeniyle ziyaretçi sayısında 2015 yılına oranla yaklaşık 1 milyon 300 bin azalma yaşamış. Ancak müze hala Fransa’nın en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Peki bu müzede neler var? Baştan söylemek gerekir ki, müzenin tamamını gezmek için 2-3 gün bile yeterli olmayabilir. Louvre Müzesi’nde, dünyaca ünlü ressamların eserleri görebiliyor. David, Rembrandt, Rubens ve Da Vinci gibi birçok ünlü ismin eserleri sergileniyor. Burası ayrıca Fransa’nın ilk devlet müzesi olarak kayıtlarda yer alıyor.
Louvre
        4) The National Museum of Natural History, Washington, ABD
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 7 milyon 100 bin
ABD’nin başkenti Washington bir önemli müzeye daha ev sahipliği yapıyor. National Mall’da bir doğa tarihi müzesi olan National Museum of Natural History’de bulunduğumuz gezegenin hikayesini, yaşamın keşfi ile ilgili araştırmalar, aktiviteler, sergiler ve toplanan kaynaklar sergileniyor. Müze devasa büyüklüğüyle dünyanın her yerinden gelen misafirlerini ağırlıyor. Toplam 18 futbol sahasından daha geniş bir alana yayılan bu müze dünyanın en büyük doğal tarih koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.
The National Museum of Natural History, Washington, ABD
 
5) Metropolitan Sanat Müzesi, New York, ABD
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 700 bin
Metropolitan Sanat Müzesi, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesi konumunda bulunuyor. 1870 yılında kurulan Metropolitan Sanat Müzesi’nde, dünyanın önde gelen ressamlarına ve heykeltıraşlarına ait eserler sergileniyor. Müzede yaklaşık 2 milyonun üzerinde eser bulunuyor. Paul Cezanne’den Gustav Klimt’e, Greco’dan Rauschenberg’e kadar aklınıza gelebilecek birçok ünlü sanatçının eserleri yer alıyor.
müze

6) British Museum, Londra, İngiltere
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 420 bin
Kuruluşu 1700’lü yıllara dayanan Londra’daki British müzesi, eski çağ ve etnografya koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Londra’nın sembollerinden biri haline gelen müze, ev sahipliği yaptığı eserlerle şehrin en geniş tarihi dokusunu oluşturuyor. Doğa bilimci olan Sir Hans Sloane’nin bıraktığı 69.253 parça olduğu söylenen eserler koruma altına alınıp müze oluşturulmuş. 300 yıllık bir tarihi barındıran eserleri ile aynı zamanda dünyanda ilk kurulan müze unvanına da sahip Londra British Museum, Fransız mimari üslubu ile inşa edilmiş.
 
british museum

7) Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi, Şangay, Çin
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 316 bin
Çin’de yer alan bu müze, bilim ve teknolojiye merakı olmayanların bile ilgisini çekiyor. Müzede birbirinden farklı temalar konu ediliyor. Dünyayı keşif, robotlar dünyası, hayvanlar alemi gibi birçok kişide merak uyandırabilecek onlarca konu bulunuyor. Ancak bunlar arasında en çok ilgiyi bilimsel deneylerin sergilendiği bölüm geliyor. Zihin gücüyle hareket ettirilen nesnelerden, göz yanılmalarına kadar birçok ilginç olaylar ziyaretçilerle buluşuyor. Burada ayrıca teknoloji ve bilim alanında eğitim içeren gösteriler de yapılıyor.
 
müze

8) Ulusal Galeri, Londra, İngiltere
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 263 bin
1824 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’nın en işlek meydanı olan Trafalgar Square’de kurulan Ulusal Galeri (National Gallery) 2300’den fazla parçanın olduğu koleksiyona sahip muhteşem bir müze olarak öne çıkıyor. 13 - 20. yüzyıl aralığındaki birçok çok tabloya sahip olan müzede dünyaca ünlü sanatçıların eserleri bulunuyor. Londra’daki birçok müze gibi ücretsiz olan Ulusal Galeri’de Leonardo da Vinci, Bellini, Van Gogh gibi sanatçıların eserleri misafirleri büyülüyor.
 
Ulusal Galeri, Londra, İngiltere      
9) Vatikan Müzeleri, Vatikan
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 6 milyon 67 bin
Katolik dünyasının ruhani merkezi olan Vatikan’da yer alan bu müze dünyanın en değerli hazinelerini barındırıyor. Önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzede toplam 54 galeri bulunuyor. Bu galerilerden en değerlisi ise Sistine Şapeli’dir. Vatikan Müzesi’nde Eski Mısır, Antik Yunan ve Büyük Roma İmparatorluğundan kalma eserler bulunuyor. Raphael, Micheangelo ve Donatello gibi Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarının en değerli eserleri de yine Vatikan Müzesi’nde yer alıyor.
 
Vatikan Müzeleri, Vatikan

 
10) Tate Modern, Londra, İngiltere
2016 yılı ziyaretçi sayısı: 5 milyon 839 bin
Tate Modern Müzesi, Londra’da yer alan ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olarak dikkat çekiyor. Burada modern İngiliz sanatının en önemli isimlerinin eserleri bulunuyor. Aralarında Lynn Chadwick, Henry Moore, Barbara Hepworth, Francis Bacon, David Hockney, Richard Smith, Frank Bowling, Peter Black, Tony Cragg, Barry Flanagan gibi sanatçıların çalışmaları oldukça dikkat çekiyor. 2016 yılında 5 milyon 839 bin ziyaretçisiyle yüzde 23.9’luk bir artış yaşayan Tate Modern’in önümüzdeki yıllarda üst sıraları zorlayacağı konuşuluyor.
 
Tate Modern, Londra, İngiltere


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER