Pudra.com 30.12.2011

Foto Galatasaray’da fotoğraf çektirenler aranıyor

SALT Galata'da Foto Galatasaray sergisi kapsamındaki “Fotoğraf Etiketleme Günleri”nde 1935-1985 yılları arasında, İstanbullu ilk kadın stüdyo fotoğrafçılarından Maryam Şahinyan’ın stüdyosunda fotoğraf çektiren kişilerin kimlikleri belirlenecek.

SALT Galata, Foto Galatasaray sergisi kapsamında, “Fotoğraf Etiketleme Günleri” düzenleyecek. Etkinlikte katılımcılarla birlikte, 1935-1985 yılları arasında, İstanbullu ilk kadın stüdyo fotoğrafçılarından Maryam Şahinyan’ın stüdyosunda fotoğraf çektiren kişilerin kimlikleri belirlenecek. Arşiv kavramına yenilikçi bir yaklaşım getiren etkinlik, 13 Ocak Cuma ve 14 Ocak Cumartesi günleri SALT Galata Oditoryum’da gerçekleştirilecek.

Foto Galatasaray’da fotoğraf çektirenler aranıyor

Foto Galatasaray arşivine iz bırakmış olabilecek herkesin ve tüm meraklıların davetli olduğu etkinlikte katılımcılar, aile fertleri, arkadaşları ve tanıdığı yüzlerin kimliklerini belirleyerek, yakın tarih okumasına olanak tanıyan eşsiz arşivin yaşatılmasına katkıda bulunacak. Arşiv, daha sonra interaktif bir yazılımla internette erişime açılarak, stüdyoda fotoğraf çektirmiş kişilerin daha geniş kapsamda kimliklendirilmesine imkan sağlayacak.

SALT Galata’nın Açık Arşiv mekanında 22 Ocak 2012’ye kadar devam edecek Foto Galatasaray sergisi, Maryam Şahinyan’ın (1911-Sivas / 1996-İstanbul) yarım asırlık mesleki arşivinin yeniden görselleştirilmesinden oluşuyor.

Foto Galatasaray’ın, tamamı siyah-beyaz negatif ve cam negatiflerden meydana gelen fiziksel arşivi, İstanbul’un yakın dönem klasik fotoğraf stüdyolarından bugüne eksiksiz ulaşan nadir örneklerden birini oluşturuyor. Araştırmacı/Sanatçı Tayfun Serttaş’ın oluşturduğu bir ekip tarafından 2 yıllık sürede tasnif, temizlik, sayısallaştırma, sayısal restorasyon ve kategorizasyon aşamalarından geçerek korunmaya alınan arşivde, 200 bine yakın negatif ve 1 milyon kişinin fotoğrafı yer alıyor.

Arşiv, Cumhuriyet sonrası İstanbul’un sosyo-kültürel haritasında gerçekleşen demografik dönüşümler ve tanıklık ettiği tarihsel dönem açısından benzersiz bir envanter sunuyor. Aynı zamanda İstanbullu bir kadın stüdyo fotoğrafçısının yarım asırlık mesleki kariyerinin kronolojik bir izdüşümü olma özelliğini taşıyor.

SALT Galata
Adres: Bankalar Caddesi 11, Karaköy
Tel: 0212 334 22 00


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER