Pudra.com 14.11.2011

Türkiye'nin ilk balmumu heykel müzesi açılıyor

Türkiye'nin ilk yerleşik Balmumu Heykel Müzesi Sapphire Çarşı'da açılıyor. Müze, 17 Kasım'dan itibaren ziyaretçilerini ağırlayacak.

Sapphire Çarşı'da 17 Kasım’da ziyaretçilere açılacak olan Balmumu Heykel Müzesi, Türkiye’nin bu alandaki yerleşik ilk müzesi olmasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye'nin ilk balmumu heykel müzesi açılıyor

Elvis Presley, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Cengiz Han, Da Vinci, Napolyon ve Atatürk gibi siyaset ve sanat alanında tarihin dev isimleri Sapphire Çarşı’da ziyaretçilerini bekliyor. Türkiye’deki ilk ve tek Balmumu Müzesi’nin sahibi Jale Kuşhan tarafından hayata geçirilen eserler 17 Kasım tarihinden itibaren Sapphire Çarşı’da sergilenecek.

Dünyaca ünlü 60’a yakın kişinin eserlerinin yer alacağı müzede ünlü isimlerin birebir ölçülerinde, protez göz, protez diş ve gerçek saç kullanılarak hazırlanan balmumu heykelleri yer alacak. Dünyadaki diğer balmumu heykel müzelerinden farklı olarak, eğitim ve öğretime yönelik çalışmaların da yer alacağı sergi kapsamında ziyaretçilere, konusunda uzman rehberler eşliğinde 45 dakika bilgi verilerek, her bir heykel; hazırlanan sinevizyon gösterimleri ile desteklenecek.

Zeki Müren de Sapphire Çarşı’da
Türk ve dünya tarihinden önemli simaların heykellerinin her 2 ayda bir sergiye eklendiği müzede Sanat güneşimiz Zeki Müren’ in balmumu heykeli de ilk kez Sapphire Çarşı’da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Ayrıca Balmumu Heykel Müzesi’ni ziyaret edenleri farklı sürprizler de bekliyor.

Kişiye özel eserler
Her bir heykelin, döneminin dekoru ile sergilendiği müzede bazı heykeller de hareket özelliği ile ziyaretçilere dördüncü boyutu yaşatıyor. Yine dünyada ilk kez, isteyen ziyaretçilerin el veya ayak kalıpları özel bir malzeme ile alınarak, balmumundan veya polyesterden kişiye özel çalışılıyor. Bu çalışmalar iyi muhafaza edildiği taktirde yüzyıllar boyunca hatıra olarak saklanabiliyor.

SERGİLENEN HEYKELLER
Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, İbn-i Sina, Kanuni Sultan Süleyman, Yunus Emre, Osman Gazi, Atilla, Cengizhan, Alparslan, Mimar Sinan, Farabi, Hürrem Sultan, Fuzuli, Timurlenk, Şeyh Şamil, Atatürk (gençlik dönemi), Atatürk (yaşlılık dönemi), Nazım Hikmet, Rauf Denktaş, Kemal Sunal, Haldun Dormen, Levent Kırca, Fazıl Say, Latife Hanım, Zeki Müren (ilk defa), Leonardo Da Vinci, Karl Marx, Hitler, Elvis Presley, Napolyon, Michael Jackson, Kazanova, Fransa kralı 15. Luis, Markiz De Pompadour, Arnold Schwarzenegger, Baron Münchausen, Kont Kaliostra, De Eon(dünyaca ünlü ajan), Beatles grubu, İvan Grozni (Korkunç İvan), Dostoyevski, Peter(Deli Petro), Lenin, Katerina, Stalin, 1. Katerina, 2. Katerina, Brejnev, Gorbaçov, Boris Yeltsin, Çar 2. Aleksandır.


Etiket: heykel, müze
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER