› 
 › 
Pudra.com 16.01.2013

5. Altın Bamya Ödülleri adayları belli oldu

Sinemadaki erkek egemen bakışın ağırlığını görünür hale getirmek için her yıl verilen, sembolik değeri olan Altın Bamya Ödülleri için bu yılın film, senaryo, kadın karakter ve erkek karakter adayları belli oldu.

Altın Bamya Akademisi ön jürisi 2012 yılında vizyona giren yerli sinema filmlerini değerlendirerek “erkek karakter", "kadın karakter", "film" ve "senaryo” dallarında geniş jürinin oylamasına açılacak 5. Altın Bamya Ödülleri adaylarını belirledi.

5. Altın Bamya Ödülleri adayları belli oldu

Altın Bamya Ödülleri - İzleyici Bamyası Ödülü de sinema seyircilerinin Altinbamya.org web sitesinden 20 Mart'a kadar yapacağı online oylama ile verilecek.

Altın Bamya Akademisi'nin açıklamasına göre, Altın Bamya Ödülleri bir kez daha, Türkiye Sineması’ndaki erkek egemen bakışın ağırlığının aynadaki sureti olacak. Ve her yıl olduğu gibi bu yıl da, daha sonraki yıllarda bu sembolik ödülleri verecek aday film bulamamak dileğiyle verilecek.

Altın Bamya Ödülleri, Türkiye Sineması’nda kadınlarla ilgili yanlış mitlerin, algıların, cinsiyetçi bakışın sinemada yeniden üretilip temsil edilmesine ve bu ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına, kadınlara dair alanların daraltılmasına bir eleştiri, bir karşı duruş, bir söz söyleme isteğiyle ortaya çıktı.

Akademi bu yıl yine;

- Filmlerin anlamlar inşa ettiğinin, bu anlamların belirleyiciliğinin farkında olarak, bu anlamlara titizlikle bakarak,

- Haz ve dikizcilik üzerine kurulu görme biçimlerinden uzak durmaya gayret, haz ve dikizciliğe dayalı bir bakıştan imtina, sonuçlarından endişe ederek,

- Açı ve karşı açıya dikkat edip, “Kadın nereye bakıyor, erkek nereye? İkisinin arasındaki boşlukta cinsiyetçi bir tutum ya da patriarkal bir sinema var mı” sorularını sorarak,

- Kadınların ‘özne’ olduğu filmler görmeyi dileyerek,

- Cinsiyet eşitliğe inanıp, zihniyet ve üretimde; senaryoda, karakterde, kamerada görünür kılınan bir eşitlik hayaliyle 2012 yılında vizyona giren yerli sinema filmlerini değerlendirerek 5. Altın Bamya Ödülleri adaylarını belirledi.


Altın Bamya Akademisi'nden 5. Altın Bamya Ödülleri kategori ve adayları


1. Erkek Karakter:

Erkeklerin filmlerde tüm anlam ve aksiyonun merkezi olma durumları, cinsiyetçiliğin en bariz yansımasıdır: hikâyelerin odağında erkekler ve onların güçleri, özellikle de kadınları (kadın karakterleri) olumsuzlama, nesneleştirme üzerinden kurulur.

Erkek karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, erkek karakterin mutlaklaştırıp onayladığı “erkek” rol ve modelleri ve bunlarla özdeşleşildiği takdirde yaratacakları çok riskli anlamlar ve sonuçlar göz önüne alınır.

Erkek Karakter kategorisinde 2012 / 5. Altın Bamya adaylarımız:

- Dağ (Oğuz, Bekir)

- Evim Sensin (İskender)

- Sen Kimsin (Tekin)


2. Kadın Karakter:


Kadın, bir karakterdir, bir insandır. Gerçek bir karakter olarak ele alınıp işlenmedikçe hep erkek egemen bakışla resmedildikçe ve “tekinsiz, güvenilmez, şeytani, kötülüklerin anası, iyi kadın-kötü kadın, fedakâr anne, seyirlik, zayıf… vb.” yanlış, eksik, özensiz ve zararlı temsilleri sürdükçe, kadınların bir bütün olarak beyaz perdeye yansıması mümkün olmaz.

Bu kategori değerlendirilirken, kadın karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, kadın karakterin ürettiği anlamlar, dolaşıma soktuğu okumalar, cinsiyetçi tutum, rol ve kalıpları ne derecede pekiştirip onayladığı göz önüne alınır.

Kadın Karakter kategorisinde 2012 / 5. Altın Bamya adaylarımız:

- Güzel Günler Göreceğiz (Figen)

- Sen Kimsin (Suzan)

- Zenne (Kezban)3. Senaryo:

Senaryo, sinemasal tüm öğeleri soyutlandığında ve sadece filme çekilmiş senaryo olarak okunduğunda bile cinsiyetçi izler taşıması, kadın ve erkek karakterlere adil ve eşitlikçi yaklaşmaması, bu tutumun diyaloglardan, karakterlere kadar her sahnesine sinmiş olması ve içerdiği cinsiyetçi unsurlar göz önüne alınarak değerlendirilir.

Senaryo kategorisinde 2012 / 5. Altın Bamya adaylarımız:

- Dağ

- Güzel Günler Göreceğiz

- Zenne4. Film:

Film, ışıktan kadraja, kadın ve erkek karakterlerden yönetmenin yorumuna kadar tüm unsurlar, çelişki içermeyen cinsiyetçi “bütün” göz önüne alınarak değerlendirilir.

Film kategorisinde 2012 / 5. Altın Bamya adaylarımız:

- Dağ

- Güzel Günler Göreceğiz

- Sen Kimsin


Erkek Karakter, Kadın Karakter, Film ve Senaryo kategorilerindeki adaylardan geniş jürinin oylaması sonucu kategorisinde en çok oyu alanlara ödülleri, izleyici ve jüri özel ödülleriyle birlikte 25 Mart 2013 akşamı yapılacak 5. Altın Bamya Ödül Töreni'nde verilecek.


Altinbamya.org
Facebook.com/AltinBamyaAkademisi


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER