› 
 › 
27.03.2018

Farklı coğrafyalardan kadınlar Filmmor'da buluşuyor

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ile 10 Mart - 10 Mayıs arasında farklı coğrafyalardan kadınlar festival baharında buluşuyor.

Sinemanın ustalarından 48 filmin gösterileceği, 10 Mart-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali basın toplantısı, Fransız Kültür Merkezi’nde yapıldı. Paneller, forum, atölye ve söyleşilerle dopdolu bir program vadeden festival; İstanbul’un ardından Trabzon, İzmir, Antalya, Bodrum, Mersin, Adana, Diyarbakır’da kadınlarla buluşacak.

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

“Kadınlara şifa olan, umut veren bir festival olsun”

Festival Koordinatörü Melek Özman; “Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni var eden, kadınların kadim bilgisi, deneyimi… Bu deneyimle diyoruz ki; ne söz biter ne yol ne de düş” diyerek söze başladı. Festivalin İstanbul’da ve bütün şehirlerde kadınlara armağan olarak ücretsiz gerçekleşeceğini belirten Melek Özman; “Tek yapılması gereken Fransız Kültür Merkezi’ne önceden kayıt yaptırmak. Kadınları buluşturan, iyi gelen, umut veren, şifa olan bir festival, bahar yaşamalarını diliyoruz.” dedi.

Program Koordinatörü Alin Taşçıyan: “Bu yıl programımızın iki odak noktası var. Biri kadınların yaratıcılığının sınır tanımadığını gösteren, hepsi kendi üslubu içinde son derece başarılı filmleri kadınlarla buluşturmak. İkincisi de kadınların hikayelerine vurgu yapmak” dedi.

Kadınların sineması dendiğinde önyargılı olarak sadece kadınların sorunlarına değinen filmlerin akla geldiğini belirten Alin Taşçıyan; “Kadınların sineması Germaine Dulac’tan bugünlere uzanan muazzam bir avangart geleneğe sahip. Biz de buradan yola çıkarak bir toplu gösterim yapıyoruz. 2003 yılında İstanbul Bienali’ne de katılan Görsel Sanatçı Fiona Tan toplu gösterisi... Hem deneysel, hem belgesel, hem dramatik öğeleri de içinde barındıran sınır tanımayan ve kolayca kategorize edemeyeceğiniz filmler. Festivale de katılacak, master class ve söyleşilerde izleyicilerle olacak.

89 yaşında Akademi Ödülleri’ne aday olan Anges Varda'nın Mekanlar ve Yüzleri'i...

Geçen yıldan itibaren 21. yüzyılın en iyi yönetmenlerinden birisi olarak anketlerde adı geçmeye başlayan Arjantinli Lucrecia Martel’in başyapıtı “Zama” ile bu yıl 89 yaşında Akademi Ödülleri’ne aday gösterilerek Oscar tarihine geçen Anges Varda’dan “Mekanlar ve Yüzler” filmi de festival programında. Cinsel tacizi konu eden dört film yanında, Hollywood ve Türkiye sinema sektöründen kadınları bir araya getirip meseleyi etraflıca ele alacağız” dedi.

Türkiye’de yıllardır yönetmen kadınların sayısının artmadığına dikkat çeken Alin Taşçıyan; “2018’in çok başındayız, henüz 1 tane kadın yönetmenin filmi çıktı. Maalesef Türkiye film endüstrisinde; kadın yapımcılar şahane çalışmalar yapsalar da; yönetmen sayısı çok az. Geçen sene Türkiye’de, 151 yerli yapım vizyona girdi.12 tanesi kadın yönetmenlerin imzasını taşıyordu Bu çok ciddi bir sorun. Neden kadınlar film çekemiyorlar ya da filmleri yeterince görünür olamıyor? Endüstride herkes bu soruları kendine sormalı ve daha çok tartışılmalı” diyerek bitirdi.
 
Filmmor


Festival programı ve etkinlikleri:
16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali; kadınların filmlerini, sözlerini, düşlerini, masallarını, şiirlerini, öykülerini, yollarını, şarkılarını, umutlarını, dirençlerini, deneyimlerini 10-17 Mart İstanbul; 23-25 Mart Antalya; 30 Mart-1 Nisan İzmir; 6-8 Nisan Trabzon; 13-15 Nisan Bodrum, 20-22 Nisan Mersin, 27-29 Nisan Adana ve 4-6 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır’da kadınlarla buluşturacak.

Festivale tüm kadınlar davetli
Filmmor Kadın Filmleri Festivali; 9 Mart’ta festival yürüyüşü ile başlıyor. Yürüyüş, İstanbul’daki bütün gösterimlerin ve etkinliklerin ev sahipliğini yapan Fransız Kültür Merkezi’nde bitiyor ve festival başlıyor. Festival Fransız Kültür Merkezi’ne (http://www.ifturquie.org/events/filmmor/ adresinden) kayıt yaptırarak ücretsiz olarak izlenebilecek.

Biri umut veren diğeri korku salan iki “ödül”
Farklı bölümler altında 48 filmin gösterileceği festivalde yine yarışma bölümü yok, daima dayanışma var. Bununla birlikte sinemacılara biri umut olan diğeri korku salan iki ödül var; “Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Dayanışma Ödülü”. Basın toplantısında bu yıl Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Dayanışma Ödülü’nün ilk filmi Ölçek’le Emine Gezici Üstündağ’a verileceği açıklandı.

Diğeri, daha sonra açıklanacak, Türkiye sinemasındaki cinsiyetçiliğe dikkat çekmek ve aslında her sene bir daha vermemek umuduyla verilen “Altın Bamya Ödülleri”…

Ödüllü filmler, ilk gösterimler, merakla beklenenler
Yeryüzünün yüzlerce dilinden, onlarca ustasından filmler, atölyeler, paneller, forumlar ve söyleşilerle Kadınların Festivali’nin yine dopdolu bir programı var.

İlgili haberler

16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali programı
Yeryüzünün yüzlerce dilinden, onlarca ustasından filmler, atölyeler, paneller, forumlar ve söyleşilerle Filmmor'un yine dopdolu bir programı var.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER