› 
 › 
Hürriyet 05.02.2010

Tüm zamanların en iyi 10 çizgi filmi

Çocuklar kadar büyüklerin de severek izlediği tüm zamanların en iyi 10 çizgi filmi listesinde Nemo, Shrek, Buz Devri, Wall-E ve İnanılmaz Aile var. Peki ya diğerleri???

Jüri üyelerimizin önünebir takım kriterler koyduk. Listeye girecek filmlerin çocuklara uygun olması, yapımın şu anda sinemalarda gösterimde olması veya piyasada DVD’sinin bulunması gibi.

Tüm zamanların en iyi 10 çizgi filmi

En iyi 10 listesine girmeyi başaranların büyük bölümü son dönem Disney/Pixar yapımları. Çocuğunuzla eğlenceli bir yarıyıl tatili geçirmek istiyorsanız, işte en iyi 10 listemiz.


EN İYİ 10
1. Buz Devri
2. Ruhların Kaçışı
3. Wall-E
4. Oyuncak Hikayesi
5. İnanılmaz Aile
6. Yukarı Bak
7. Ratatuy
8. Kayıp Balık Nemo
9. Fantasia
10. Shrek


BUZ DEVRİ
Bir tuhaf üçlü
Tüylü koca mamut (Manfred), kılıç dişli kaplan (Diego), geveze ama miskin tembel hayvan (Sid)... Bu tuhaf üçlünün başından bugüne kadar tam 3 macera geçti. Ailesini kaybetmiş bir bebek, küresel soğuma, küresel ısınma ve dinozorlar ile uğraşmak zorunda kaldılar. Bu arada aşık oldular, evlendiler, çocuk sahibi oldular,
hayal kırıklıkları yaşadılar. Ama birbirlerinden hiç ayrılmadılar. Üç film, Oscar dahil onlarca ödüle aday gösterildi, bazılarını kazandı. Kahramanların Türkçe seslendirmelerini Ali Poyrazoğlu (Manfred), Haluk
Bilginer (Diego) ve Yekta Kopan (Sid) yapıyor.


RUHLARIN KAÇIŞI
10 yaşında olanlar ve olacaklar için
10 yaşındaki Chihiro ve ailesinin başka şehre taşınma zorunluluğu, maceralı bir yolculuğun başlangıcı olur. Önce mola yerinde yenilen yemek yüzünden, anne baba domuza dönüşür. Chihiro onlara yardım etmek isterken bir anda mola yeri ruhların istilasına uğrar. Chihiro korkuyla sarsılırken kolunu tutan gizemli yabancı Haku, ona yardımcı olacağına söz verir. Chihiro hayatta kalmak için, kendisini bir çeşit ‘hayalet dinleme tesisi’ olan otele kabul ettirmek zorundadır. Otelde
iş bulan Chihiro, sadece hayaletlerin gizem perdesini aralamakla kalmaz, esrarengiz Haku ile de aşkı yakalar. Yönetmen Hayao Miyazaki’nin “Bir zamanlar 10 yaşında olmuş ve bir gün 10 yaşında olacaklar için” sözleriyle anlattığı film, 2003 En İyi Animasyon Oscar Ödülü ile 2002 Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı aldı.


WALL-E
Oscar’lı animasyon
Dünya geri dönüşümsüz atıklar nedeniyle çöple kaplanmıştır. Dünyayı yöneten şirket, insanları kısa süreliğine dev bir uzay gemisine yerleştirmeye ve bu sürede dünyanın Wall-E adı verilen robotlarca temizlenmesine karar verir. Ancak temizlik düşünülenden uzun sürer. 700 yıl sonra dünyada tek bir Wall-E kalmıştır. Günlerini insanların ilginç eşyalarını toplayarak, akşamlarını ise “Hello Dolly” adlı müzikalin VHS kopyasını izleyerek geçiren Wall-E’nin hayatı, dünyaya gönderilen son derece gelişmiş ve plazma silahı ile donatılmış araştırma robotu EVE ile tanışınca değişir. Sürprizler, aksiyon, kahkaha ve macerayla dolu animasyon, geçen yıl 6 dalda aday gösterildiği Oscar’da en iyi animasyon ödülünü kucakladı.


OYUNCAK HİKAYESİ
Üçüncü bu yaz gösterimde
Oyuncağı çok seven Andy, uzay polisi Buzz Lightyear’ın hediye edilmesiyle birlikte, eski gözdesi Şerif Woody’ye olan ilgisini yitirir. Bir gün Buzz, yanlışlıkla pencereden aşağı uçunca, herkes Woody’nin onu öldürdüğüne inanır. Woody, kendisini temize çıkarmak için Buzz’ın arkasından gider. Film, 1995’te özel Oscar Ödülü aldı. Tom Hanks ve Tim Allen tarafından seslendirilen Woody ve Buzz, Türk çocuklarına Mehmet Ali Erbil ile Haluk Bilginer’in sesleriyle ulaştı. Disney/Pixar’ın en yaratıcı filmi seçilen, hasılat rekorları kıran filmin 11 yıl sonra üçüncüsü çekildi. Oyuncak Hikayesi 3’ün ABD’de bu ay, Türkiye’de ise Temmuz’da vizyona girmesi bekleniyor.


İNANILMAZ AİLE
Ödülleri sildi süpürdü
Bu ailenin her üyesi özel yeteneklere ve olağanüstü güçlere sahip. Ailenin babası Bob Parr, dünyanın en ünlü süper kahramanlarından biri olan Mr. Incredible kimliğiyle kötü güçlerle savaşıyor ve insanları kurtarıyor. 15 yıldan sonra emekliye ayrılarak kendisi gibi eski bir süper kahraman olan karısı ve 3 çocuğuyla birlikte sessiz, sakin bir yaşam sürmeye mecbur bırakılıyor. Ancak bir gün Bob’a iletilen mesaj, onu bir adaya ve burada üstleneceği çok gizli bir göreve çağırıyor. İşler umulduğu gibi gitmeyince Bob’un eşi ve çocukları da olaya dahil oluyor. İnanılmaz Aile, 2006’da animasyonlara verilen Annie Ödülleri’ni sildi süpürdü. En iyi film, yönetmen ve senaryo dahil 10 dalda ödül alan film, ardından Oscar’da da en iyi animasyon seçildi.


YUKARI BAK
Muhteşem 3 boyutlu
Macera hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen’ın hikayesini anlatıyor. Carl, bu çılgın yolculuğa başladıktan sonra en büyük kabusunu da yanında götürmekte olduğunu fark eder: Fazlasıyla iyimser, doğa kaşifi 8 yaşındaki Russel’ı. Tüm zamanların en muhteşem 3 boyutlu filmlerinden biri olarak görülüyor. Geçen yıl Cannes Film Festivali’nin açılış filmiydi. Baş kahramana Türkiye’de Erol Günaydın ses verdi.


RATATUY
Mutfakta fare var
Mutfakta fare mi var? Bu filmde bu sorunun cevabı “evet”. Hem de şef olmak isteyen bir fare. Çöplerle beslenen bir fare için, ailesini de karşısına alarak böyle bir mesleği seçmek, aslında başlı başına hayal! Ancak kaderin cilvesi, kahramanımız Remy’yi Paris’in kanalizasyonuna düşürünce, bu hayal, hayal olmaktan çıkıyor. Zira Remy’nin düştüğü yer ünlü Fransız aşçı Auguste Gusteau’nun üne kavuşturduğu, en ünlü yemek gurmelerinin müdavimi olduğu bir restoranın tam altı. Film ismini Fransızların ünlü türlüsünden (ratatouille) alıyor.

KAYIP BALIK NEMO
Bir kurtarma operasyonu
Okyanusta 3.7 trilyon balık yaşıyor, onlar birini arıyor: Nemo’yu. Dünyaya gelir gelmez annesini kaybeden Nemo, palyaço balığı Merlin’in oğlu. Okul çağına geldiğinde babasının korumacı tavrından sıkılan Nemo, yasak olduğu halde okyanusta yüzmeye kalkınca bir dalgıç tarafından yakalanır ve kendini bir dişçinin ofisindeki akvaryumda bulur. Merlin ve onun hafıza sorunlu arkadaşı Dory, okyanusta Nemo’yu aramaya karar verir. Psikolojik sorunları olan köpekbalıkları, balinalar ve deniz analarından oluşan engelleri aşmak kolay olmaz. Film, 2004’te en iyi animasyon dalında Oscar aldı.


FANTASIA
Çizgi sinema klasiği
Walt Disney’in, Mickey Mouse’u tanıtmak 1940’da çektiği film, animasyon tarihinin başyapıtı sayılıyor. Çizgi filmle klasik müziğin harmanlandığı Fantasia, 60 yıl sonra Disney’in kuzeni Roy Disney tarafından yeniden çekildi. Her bölümü değişik bir yönetmen tarafından hazırlanan ve 8 kısa filmden oluşan Fantasia 2000, Beethoven’ın Beşinci Senfonisi üzerine uyarlanan aydınlık-karanlık savaşı ile başlıyor. Pek çok farklı kahramanla tanışıyorsunuz bölümler boyunca. Elbette Mickey Mouse ve Donald Duck da unutulmamış. Her bölümün başında ünlü oyuncuların sunuculuk yaptığı film, umut, yeni başlangıçlar ve iyilik duygusu aşılıyor.


SHREK
Devlerin aşkı
Bataklıkta yaşayan yeşil dev ile güzeller güzeli Prenses Fiona’nın
aşkı. İlk film, 2002 Oscar’ını kazanmıştı. Devam filmleri çekilen Shrek, Mayıs’ta dördüncü filmiyle izleyici karşısına çıkıyor. 2001’de vizyona giren ilk film, Shrek’in yalnız yaşadığı bataklığın peri masalı karakterleri tarafından işgal edilmesiyle başlıyor. Bataklığını arındırmak için Lord Farquaad ile anlaşma yapan Shrek, güzeller güzeli Prenses Fiona’yı, ateş püsküren ejderhadan kurtarıp gelin olarak Lord’a sunacakken aşık olup evleniyor. 3D teknolojisiyle çekilen “Shrek Forever After (Şrek Sonsuza Dek Mutlu)” Mayıs’ta izleyiciyle buluşacak.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER