Pudra.com 12.03.2012

"Muhteşem Yüzyıl"a şok suçlama

Muhteşem Yüzyıl dizi ekibi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Dizi yapımcıları Yarımburgaz Mağarası’nda izinsiz çekim yapmak, arkeolojik esere zarar vermek ve mekanı tahrip etmekle suçlanıyor.

“Muhteşem Yüzyıl” dizisi hakkında, tarihi mekanların tahrip edildiği ve izinsiz arkeolojik kazı yapıldığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.


Hürriyet'in haberine göre dizi yapımcıları, bazı bölümlerde mekan olarak kullandıkları dünyaca ünlü tarihi Yarımburgaz Mağarası’nda izinsiz çekim yapmak, arkeolojik esere zarar vermek ve mekanı tahrip etmekle suçlanıyor.

Dizinin Show TV’de yayınlanan 30’uncu bölümü için Küçükçekmece Gölü’nün kıyısında yer alan mağaranın içinde ateş yakıldı, 43 ve 44’üncü bölümlerde de Pargalı İbrahim’in yaralarının iyileşmesi için birinci dereceden arkeolojik SİT alanı olan Yarımburgaz Mağarası’nda yeni bir kazı yapılarak havuz oluşturuldu.

İzinsiz çekim
İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Ahmet Emre Bilgili, arkeolojik ve tarihi mekanlarda çekim yapmak için kendilerinden izin alınması gerektiğine dair yasa bulunduğunu, “Muhteşem Yüzyıl” adına Yarımburgaz’la ilgili olarak kendilerinden hiçbir izin alınmadığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın diziyle ilgili soruşturma başlattığını belirten Prof. Bilgili, şöyle konuştu: “Birinci dereceden sit alanında film çekilecekse, biz ancak Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü’nden bir arkeoloğun gözetiminde olmak şartıyla izin veririz. Durumu araştırdık ve bizden izin alınmadığını tespit ettik. İnsan, tarihi dizi yapanların tarihe daha saygılı olmalarını bekliyor.”


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER