28.06.2021

Cilt lekelerine davetiye çıkaran yanlışlar!

Uzun süre ve tekrarlayan güneşe maruz kalındığında özellikle yüz ve el üzeri gibi güneşe açık alanlardaki lekelerde artış olmaması için ne yapmalısınız?

İZLE: GÜNEŞ LEKESİ NASIL GEÇER?👇 
Güneşin sıcaklığı ve ışığı bize mutluluk veriyor. Ancak her ne kadar güneşi sevsek de ona çok fazla maruz kalmak cildimiz için ciddi ölçüde zarara sebep oluyor. Dolayısıyla, yazın gelmesiyle beraber kırışıklıklar, kahverengi lekeler ve cilt yanıkları sorunumuz ve gündemimiz haline geliyor. Dermatoloji uzmanı Dr. Hasan Benar güneş ışınlarının zararlı etkileri konusunda uyardı.

Cilt lekelerine davetiye çıkaran yanlışlar!

Uzun süre ve tekrarlayan güneş ışığına maruz kalındığında özellikle yüz ve el üzeri gibi güneşe açık alanlarda görülen kahverengi lekelere güneş lekesi adı veriliyor. Her ne kadar güneşi sevsek de ona çok fazla maruz kalmak cildimizde ciddi ölçüde zararlara yol açıyor. Güneş lekeleri sadece güneşlenmekle değil, özellikle son dönemde moda olan ve tehlike oluşturan solaryumların sık kullanımı ile de meydana gelebiliyor. İşte bu nedenle güneş lekelerine karşı güneşten korunmanın önemi büyük. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hasan Benar, Pudra.com okuyucuları için bronzlaşmanın nasıl gerçekleştiğini ve güneş ışınlarının uzun vadede derimizde ne tür zararlara yol açtığını açıkladı.

Nasıl bronzlaşırız?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hasan BenarDermatoloji Uzmanı Dr. Hasan Benar'ın verdiği bilgilere göre derimize rengini veren hücreler olan melanositler derinin üst tabakasında yer alıyor ve renk maddesi olan melanin üretiyorlar. Melanin normalde koyu tenlilerde daha fazla, beyaz tenlilerde daha az üretiliyor. Bu durum kişiler arasındaki ten farklılıklarında net olarak görülüyor.

Güneşlenme ile ortaya çıkan deri renginin koyulaşması, yani bronzlaşma da hepimizin tanık olduğu bir durum. Peki biz nasıl bronzlaşıyoruz? Şöyle:
  • Güneşe maruz kalma sonrasında deride melanin üretimi artıyor ve derinin gözle görülen en üst tabakası içinde dağılıyor.
  • Aslında bu renk pigmentleri deriyi bir giysi gibi örterek güneşin zararlı etkilerinden korumaya çalışıyor.
  • Bu durum bize kişiler arasındaki bronzlaşma farklılıklarını da gösterir.
  • Bronzluk aslında derinin zararlı güneş ışınlarına karşı bir savunma mekanizması.

Cildimizdeki lekelerin güneş lekesi olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Benar “Güneş lekeleri, uzun süre ve tekrarlayan güneş ışığına maruz kalındığında özellikle yüz ve el üzeri gibi güneşe açık alanlarda görülen kahverengi lekelerdir. Güneş lekeleri sadece güneşlenmekle değil son yıllarda moda olan ve tehlike oluşturan solaryumların sık kullanımı ile de meydana gelebilir." açıklamasında bulunuyor.

Cilt lekeleri sadece güneşten dolayı mı oluşur?

KozmetikDermatoloji Uzmanı Dr. Hasan Benar'ın açıklamalarına göre cilt üzerinde oluşan lekeler sadece güneş ile değil yaralanma, akne, kozmetik ürünlerin kullanımı sonucunda oluşabileceği gibi hormonal değişimler, genetik yatkınlık, kullanılan bazı ilaçlar sonucunda da oluşabiliyor. Bu yüzden kişilerin sağlıklı değerlendirilebilmesi için mutlaka bir deri hastalıkları uzmanına başvurmalası gerekiyor.

Güneş, cilt yaşlanmasını da hızlandırıyor

Güneş lekelerinin, cildin yaşlı görünmesinin de en önemli nedenlerinden biri olduğunu vurgulayan Dr. Hasan Benar “Güneşe korunmasız yakalanmak, cilt yaşlanmasının ana nedenidir ve bu durum güneş lekeleri olarak da bilinen diğer uzun vadeli cilt problemlerine yol açabilmektedir. Güneş lekeleri daha çok, el ve yüz gibi güneşi en çok gören cilt yüzeylerinde oluşmaktadır” diye açıkladı.

Güneşin etkisiyle oluşan cilt lekeleri önemli sorunlara neden olabilir

Dr. Benar konu ile ilgili açıklamalarına güneş lekelerinin önüne geçilmesinin nasıl mümkün olduğuna değinerek devam etti. Benar “Erken yaşlanmayı önlemek, güneş hasarı belirtilerini onarmak hatta bunu tersine çevirmek her zaman mümkündür.

Cildinizi güneş hasarından korumak için yapmanız gerekenler
 
Güneş kremi
 
  • Günlük olarak en az 30 UVA ve UVB SPF içeren cilt bakım ürünleri kullanın.
  • Pamuklu, nefes alan ve açık renkli kıyafetler tercih edin.
  • Güneş gözlüğü seçimi modaya göre değil sağlık normlarına göre seçin.
  • Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde cildinizi doğrudan güneşe maruz bırakmayın.

Güneş kreminin parlak, genç görünümlü bir cildin anahtarlarından birisi olduğunu belirten Dr. Hasan Benar, güneş koruyucuların günlük güneş ışığı alımını azaltarak bağışıklık sisteminde mevcut bazı hasarları onarabilme şansı verdiğini ifade etti. Ayrıca cildin iyileşme sürecine olumlu katkılarda bulunduğunu da söyleyen Benar, günlük kullanımın uzun süreli cilt kanseri riskini de azaltabildiğinin altını çizdi.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER