@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 27.04.2012

Neden organik kozmetik kullanmalıyız?

Vücudumuza ne sürersek aslında onu bir bakıma "yemiş" de oluyoruz. Çünkü cildimize sürdüğümüz her şey, cilt tarafından emiliyor ve kana karışıyor. Bu yüzden organik kozmetik kullanmak demek, sağlığımızı da korumak demek...

Organik beslenmeden başlayan sağlığa dönüş, kozmetik dünyasını da etkiledi. Artık daha doğal ve saf içerikli ürünler kullanmaya çalışıyoruz. Bunun sebebi ise basit; son yıllarda artan kanser vakalarının sebeplerinden biri de kimyasal maddeler. Bu kimyasallar o kadar hayatımıza girmiş ki, ne tükettiğimizi, ne yediğimizi, ne sürdüğümüzü, bilmiyoruz! Birçok zararlı maddeyi çeşitli yollardan vücudumuza alıyoruz. Bunların arasında kozmetikler de bulunuyor.

Neden organik kozmetik kullanmalıyız?

Yüzümüze, vücudumuza sürdüğümüz her şeyi cildimiz emiyor. Bu yüzden sağlıklı olmak için sadece yediğimize içtiğimize değil, kullandığımız kozmetiklere de dikkat etmeliyiz.

Sağlıklı kozmetik, sağlıklı vücut demek, unutmayın...Bir ürünün organik olduğunu nasıl anlarız?

- Bir ürünün organik olması için, içinde sentetik maddelerin olmaması gerekiyor. Koku maddeleri, silikon, koruyucular, paraben, dioxin, benzyl, sodyum lauril sulfat, parafin, formalheid tipi kimyasallar içermemeli.

- Ürün içeriğinde kullanılan hammaddelerin de saf, katkısız yetişmesi gerekiyor. Yani organik hammadde şart.

- Bir ürünün organik olması için ürünün mutlaka sertifikası olması gerekiyor. Sertifikası olmayan ürünler organik değildir. Burada 2 önemli sertifika var: Cosmébio ve Ecocert sertifikaları. Ecocert; uluslararası sertifika kuruluşu. Cosmébio; sadece kozmetik alanındaki ürünleri sertifikalıyor. Organik ürünlerin ambalajında bu sertifikaların logolarının mutlaka olması gerekiyor.

- Organik ürünlerin ambalajları da %100 geri dönüşümlü olmak zorunda.


Organik kozmetik kullanmalıyız çünkü; geleneksel kozmetikleri kullandığımızda içindeki kimyasal maddeleri vücut atmak için o kadar uğraşıyor ki, gençleşmek için sürdüğümüz o kremler farkında olmadan aslında yaşlandırıyor.

Her kozmetik ürününün organiği olabilir. Çünkü doğada inanılmaz bir zenginlik var. Her hastalığın karşılığı var, her derdin devası var. Bitkilerin renginden, kokusundan, özelliğinden, dokusundan faydalanarak her ürün yapılabilir.

Yüz için kullandığımız ürünleri vücut için de kullanabiliriz.
Fakat vücut için olanları yüz için kullanmamalıyız. Özellikle göz çevresi için özel ürünler kullanmalıyız.

Organik ürünlerin son kullanım tarihi
Geleneksel ürünleri koruyucular sayesinde 10, 15 yıl bile tutabilirsiniz. Organik ürünleri koruyucular olmadığı için açtıktan sonra 6 ile 12 ay arasında tüketmeniz gerekiyor.

Bir de saklama koşullarına çok dikkat etmek lazım. Genel olarak, direkt ışık almayan, ısısı yüksek olmayan yerlerde ürünleri muhafaza etmelisiniz.


Seren PAK


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER