› 
 › 
pudra.com 24.03.2011

Boyun ve gerdan bakımı nasıl olmalı?

Çoğumuz vücudun en hassas bölgelerinden biri olan boyun bölgesine fazla özen göstermiyor. Oysa boyun, yaşlılık belirtilerinin yoğun olarak görüldüğü bir bölge.

Aranızda günlük cilt ve vücut bakımının artık diş fırçalamak kadar gerekli olduğunu bilmeyen var mı? Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, boyun ve gerdan bakımı ile ilgili çok önemli bilgiler paylaştı bizimle...

Boyun ve gerdan bakımı nasıl olmalı?

Nemlendiricinizi boynunuza da sürün
Boyun bölgemizdeki deri, tıpkı göz çevresindeki kadar hassas ve narin bir yapıdan oluşuyor. Bu yüzden yağ ve ter bezleri de daha yoğun bir bakıma gereksinim duyuyor. Günlük boyun temizliğinde, yumuşak ürünlerin yanı sıra nemlendirici ya da hassas ciltler için geliştirilmiş maskeleri tercih etmek mümkün. Bunların dışında boyun bölgesini güzelleştirmenin bir diğer yolu da sıcak-soğuk duşlar. Kırışıklıkları önlemeye yarayan nemlendirici ürünler ise sadece yüze değil, boyun bölgesine de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Boyun egzersizi
Vücudunuza krem sürerken en dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, kremin emiciliği olmalı. Cilt tarafından kolaylıkla emilebilen ürünler kan dolaşımını hızlandırıyor ve hassas derinin tahriş olmasını önlüyor. Kişiye göre değişen boyun yapısı farklılık gösterse de, kozmetik ürünlerinin etkisini güçlendirmek için bazı küçük egzersizleri bilmekte fayda var. Bunun ilk adımı dik durmayı öğrenmek. Nasıl mı?

Sırt dümdüz ,omuzlar geriye ve çene yukarı. Oysa,omuzları düşürüp başınızı boşluğa bıraktığınızda kendinizi çok daha rahat hissediyor olmalısınız. Sadece yedi adet sinir sayesinde dengede durmasına karşın, başımızın vücudumuzun en ağır bölümü olması mucize değil.

Boyun, sadece çok az kemikle dengelendiğinden, dik bir duruşun gerçekleşmesi karmaşık bir kas sistemi sayesinde gerçekleşiyor. Gerçi boyun kasları, başın sürekli hareketi sayesinde oldukça antremanlı. Ama yine de özel birkaç boyun egzersizi, kasları güçlendirecek ve dolayısıyla da duruşu düzeltecektir.

Gerdanınız sarkmasın
Son zamanlarda gerdanınızdan rahatsızlık mı duyuyorsunuz? Öyleyse ıslık çalma egzersizlerine ya da parmaklarınızla yapacağınız basınç masajlarına başlamanın tam zamanı. Çenenizden başlayarak boğazınıza doğru yapacağınız 20 yumuşak parmak hareketinin etkisini hemen fark edebilirsiniz. Boynu ön plana çıkaran önemli unsurlar arasında elbise seçimi, saç şekli ya da modern aksesuvarlar sayılabilir. Serbest bırakılan uzun saçlar, kısa boynu iyice kamufle eder.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER