› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 08.07.2009

Göğüs küçültme estetiği nasıl yapılıyor?

Göğüslerinin iriliğinden şikayet eden, bu nedenle sırt ağrısı çeken kadınlar için gögüs küçültme estetiği kesin çözüm…

Genelde göğüslerin silikon takılarak, dolgu maddesi enjekte edilerek büyütüldüğünü biliriz ancak tam tersi durumlar da oluyor. İri göğüsler, kadınlara sırt ağrısı gibi sağlık problemleri vermenin yanı sıra estetik olarak da rahatsız edici olabiliyor. Pudra.com, iri göğüslü kadınlar için bir alternetif olan meme küçültme ameliyatını araştırdı...

Göğüs küçültme estetiği nasıl yapılıyor?

Meme küçültme ameliyatı ne zaman yapılır? Ameliyat nasıl yapılır? Meme küçültme estetiğinden sonra hasta ne kadar sürede normal yaşamına döner? Bu soruların cevabı pudra.com'da...

Hangi koşullarda göğüs küçültme ameliyatı uygulanabilir?

 • Göğüsleriniz vücut yapınıza göre fazla iriyse,

 • Göğüslerinizin iriliği ve ağırlığı nedeniyle göğüs uçlarınız yere doğru bakıyorsa,

 • Bir göğüs diğerinden daha büyükse,

 • Göğüslerinizin ağırlığı nedeniyle sırt, boyun ve omuz ağrıları çekiyorsanız,

 • Göğüslerinizin altındaki cilt tahriş oluyorsa,

 • Göğüslerinizin büyüklüğü normal ve yaşamsal aktivitelerinizi etkiliyorsa,

 • Genel anlamda göğüslerinizin büyüklüğü kendinize olan güveninizi etkiliyorsa…

  Göğüs küçültme ameliyatı her yaşta uygulanabilse de genelde ergenlik sonrası tam gelişim tamamlandıktan sonraki yıllarda yapılması daha mantıklıdır. Eğer ilerde emzirmeyi düşünüyorsanız bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Doğum ve emzirme gibi durumlar göğüslerinizin şeklini ve büyüklüğünü etkileyebilir.

  İlk muayene
  Doktorunuz ilk muayenede göğüslerinizin ölçüsünü alır ve incelmeler yapar. Ayrıca resim de çekilecektir. Göğüslerin boyutu ve şekli, meme ucunun yeri ve deri kalitesi hep önemli unsurlar.

  Doktorunuza medikal geçmişinizi anlatmalı; alerjilerinizden, eğer varsa eski ameliyatlarınızdan bahsetmelisiniz. Ayrıca kilo vermeyi düşünüyorsanız bunu da ona açıklayın. Kilo kaybıyla birlikte göğüsler de küçülebildiği için ameliyat öncesi kilo vermeniz istenebilir.

  Ailenizin kanser geçmişine göre mamogram çektirmeniz de istenebilir. (Müdahaleden birkaç ay sonra aynı işlem tekrarlanır; böylelikle göğüslerdeki doku değişmeleri gözlemlenir).

  Doktorun sigarayı bırakmak ve/veya bir takım ilaçları almamak konusunda uyarıları olabilir.

  Ameliyat nasıl yapılıyor?
  Göğüsleri küçültmenin en rutin şekli üç adet kesik yapmaktır. Kesiklerin biri tanesi göğüs ucunun etrafına, biri göğüs altından meme ucunun dışına kadar, diğeri ise göğsün doğal kıvrımını takip ederek yapılır.

  Cerrah fazladan göğüs dokusunu, yağı ve deriyi aldıktan sonra göğüs ucu ve çevresi daha yüksek bir pozisyona getirilir. Bununla birlikte meme ucu gerginliğini kaybedip küçülür. Daha önce göğüs uçlarının üstünde olan deri aşağıya çekilir ve göğse yeni bir şekil verilir.

  Ameliyat Sonrası
  Ameliyat sonrası birkaç günü yatakta dinlenerek geçirmelisiniz. Birkaç gün sonra daha rahat hareket edebilirsiniz. Sırt üstü yatmanız önerilir. Gerilmek, eğilmek gibi hareketler şişliklere yol açabileceği gibi kanama da yapabilir.

  Şişlikler geçene kadar bir süre sporcu sutyeni giymeniz önerilecektir. Dikişler genelde üç hafta içersinde alınır.

  Göğüs çevresindeki hissiyatın azaldığını fark edebilirsiniz. Bu genelde geçici bir durumdur ancak düzelmesi zaman alabilir. Göğüslerin doğal bir şekil alması da sürebilir. Kesik yerleri birkaç ay boyunca kırmızı veya pembe olacaktır.

  Sonuçlar
  Çok kilo alıp vermediğiniz veya hamile kalmadığınız sürece göğüslerinizin boyutu aynı kalacaktır. Ancak, yer çekimi ve yaşlanmaya karşı gelemeyiz… Bu yüzden ilerde oluşabilecek deformasyonlara karşı ‘lifting’ estetiğini düşünebilirsiniz.

  Göğüslerinize yapılan kesikler zamanla belirsizleşecektir. Ancak, kesik çizgilerinin belirginliği kişiden kişiye değişir.

  (pudra.com tarafından surgery.com'da yeralan makaleden çevrilmiştir. )


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER