@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 03.01.2013

Saçınız yüz şeklinize uygun mu?

Yüzünüzün şekline göre değiştireceğiniz saçlarınızla mükemmeli yakalayabilirsiniz. Pudra.com'un önerileriyle yüz şeklinizi doğru olarak bulun, tavsiyeleri okuyun ve ünlülerden ilham alın!

Saçınızın şeklini değiştirirken ya da güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli ama en göz ardı edilen ayrıntı yüz şeklinizdir. Oval, yuvarlak, kare, kalp veya dikdörtgen yüzlerin öne çıkarmaları ve gizlemeleri gereken noktalar birbirinden ayrıdır. Pudra.com olarak ünlü yüzlerden ve saçlarından yola çıkarak yüz şeklinize göre saçlarınızda yapmanız ve yapmamanız gereken değişiklikleri yazıyoruz.

Saçınız yüz şeklinize uygun mu?

Oval yüz
Çoğunluğun ideal yüz şekli olarak benimsediği oval yüzlere yakışmayan saç şekli neredeyse yok gibidir. Ancak yine de herkes kendi yüz özelliklerini iyi tanıyıp kararlarını ona uygun vermelidir. Örneğin burnu büyük olan biri, saçını yandan ayırarak asimetri sayesinde ilgiyi direkt burnuna çekmekten kurtulabilir. Oval yüze sahip ama alnı geniş olan biri kahküllerle daha yumuşak bir görüntüye kavuşabilir.

yuz sekline gore sac oval
Carey Mulligan/Charlize Theron/Jessica Alba

Yuvarlak yüz
Yuvarlak bir yüzünüz varsa yüzünüzün genişliği uzunluğuna neredeyse eşit demektir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki saçınız ister uzun ister kısa olsun eğer kahkül kullanacaksanız düz bir kesimdense katlı kahkülleri tercih etmeniz daha mantıklıdır. Uzuna yakın saçlarda saç uçlarına vereceğiniz hacimli ve katlı görüntü yüzünüzü daha uzun göstermeye yardım edecektir.

yuz sekline gore sac yuvarlak
Adele/Ginnifer Goodwin/Kirsten Dunst

Kare yüz
Kare yüzlerde yüze daha yumuşak bir ifade vermek ve yüze sertlik katan yerleri ortadan kaldırmak için dikkati yüzün başka yerlerine çekmek gerekir. Uzun saçlara sahipseniz saç uçlarınızı katlı kestirerek daha hacimli görünmesini sağlayabilir ya da yumuşak dalgalarla dikkati saç uçlarınıza çekebilirsiniz. Çene hizasının biraz altında biten asimetrik küt kesimler de yüzünüzün karakteristik özelliklerini ön plana çıkaracaktır.

yuz sekline gore sac kare
Keira Knightley/Demi Moore/Kyra Sedgwick

Kalp yüz

Alnınız ve yanaklarınız gayet geniş fakat çeneniz incecikse yüzünüz kalp şeklinde demektir. Kalp şeklindeki yüzler çene hizasında kesilmiş küt saçlardan kaçınmalıdır. Yine aynı şekilde geriye sımsıkı taranmış at kuyruklarından ve saçın üst tarafına yapılmış krepelerden köşe bucak kaçmalılardır. Kahküllerle yakın dost olmalarında ise hiçbir sakınca yoktur.

yuz sekline gore sac kalp
Jennifer Love Hewitt/Reese Witherspoon/Christina Ricci

Dikdörtgen yüz
Halk arasında uzun olarak nitelendirilen dikdörtgen bir yüzünüz varsa kulak ve yanaklarınızın oraya atılmış katlar dikkati yüzünüzün ortasına çekeceğinden yüzünüzün daha oval gözükmesini sağlayacaktır. Tam çene hizasında kesilmiş saçlar ise yüzünüzü daha da uzun göstereceğinden bu hizadaki saçlar kaçınılması gereken boylardan biridir.

yuz sekline gore sac dikdortgen
Teri Hatcher/Sarah Jessica Parker/Liv Tyler

Bütün bu tavsiyeleri bir kenara bırakırsak aslında yüz şeklinizi doğru bilmek her şeyden önemli... Bu konuda karar veremiyorsanız kuaförünüze danışabilir ve onun da fikrini alabilirsiniz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER