› 
 › 
pudra.com 31.08.2009

Mango’dan 80’lere dönüş

Mango 2009 sonbahar kış koleksiyonunu tanıtarak 80’li yıllara dönüş yaşattı.

Bu sezon Mango kadınında 80’li yıllara net referanslar veren giysiler ön planda. 80’ler omuz çizgisi ceketlerde ve dış giysilerde vurgulanırken, alt giysilerde siluet daralıyor; motosikletçi stili ve dar pantolonlar, leggings veya boru tipi etekler ön plana çıkıyor.

Mango’dan 80’lere dönüş

Derilerin sıcaklığı uygulamaların parıltıları ile bir arada: bez veya napa malzemeler üzerinde çıtçıtlar, süs pulları, taşlar veya fermuarlar… Hayvan desenleri giysileri süslüyor ve bunlara hareket hissi katıyor. Öne çıkan renkler siyah ve gri renkler, bir miktar kobalt mavisi ve granat dokunuşu… Tüm bu öğelerle Mango işlevsel bir lükse sahip yeni bir vizyonla birlikte hassas, seksi ve güçlü bir görüntü sunuyor.

HE Homini Emerito, yani Mango’nun erkek koleksiyonu bu sezon dıştan cepler, apoletler, kıvrımlar, çift düğme çizgisi, armalar, yamalar, Çin yakalar gibi detaylara sahip yapılı bir siluet ortaya koyuyor. Giysiler pamuklu kadife gibi kumaşlar üzerine uygulanıyor ve görünüm üniforma tipi, askeri veya İngiliz kolejleri stili günlük öğelerle tamamlanıyor. Renk paletinde farklı gri ve yeşil tonları, daha canlı tonlar olan frenk üzümü rengi, patlıcan tonu veya kobalt mavisi ile kontrast oluşturuyor. HE erkeği, doğanın tadını çıkararak ve daha temel değerlere dönerek daha rahat bir hava ortaya koyuyor. Koleksiyonda kalın Aran trikodan, fitilli kadifeden ve çift katlı kumaşlardan giysilere rastlıyoruz ve denim türü giysilerin de önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz. Doğal ve denizci tonları kırmızı dokunuşları ile bir arada bulunuyor.

Kuzey Amerikalı tanınmış tasarımcı Adam Lippes yeniden Mango ile işbirliği yaptı ve birisi kadın ve diğeri de erkek için olmak üzere iki koleksiyon tasarladı. Adam Lippes kadın için Adam for Mango’yu sunuyor ve bu koleksiyonda 80’li yılların etkisi açıkça göze çarpıyor. Ayrıca giysilerin sezon ötesi özellikli ve ayrıcalıklı olmasına özen gösteriliyor: pratik, sıcak ve benzersiz parçalar, fermuarları ve taşları karıştıran uygulamalar ve süs pulları üzerine uygulanan canlı tonlarla renklendirilmiş bir desenin bulunduğu parçalara eklenen ışıksı dokunuşlar... Kareliler, ipek şifon ve kumda yıkanmış ipek ve saten gibi yün temelli kumaşlara da rastlıyoruz. Renk paletinde ise, siyahın yanı sıra grinin farklı tonları, granat ve yavruağzı dokunuşları öne çıkıyor.

Tasarımcı, erkekler için, yine sezon ötesi olmanın yanı sıra benzersiz giysiler oluşturma felsefesinden yola çıkarak 50’li yılların havasına sahip rahat bir koleksiyon olan Adam for HE’yi sunuyor. Hem gündüz hem de gece giyilebilecek olan sezon ötesi ceketler omuz bölgesinde daha güçlendirilmiş bir yapıda ve daha canlı bir görünüm sunuyor. Triko kumaşlar, diş desenli yünlü kumaşlar, pamuklu kadife ve merinos gibi ince dokunmuş yünler ön plana çıkıyor. Grinin farklı tonları, siyah ve şişe yeşili ile üzüm renginin vurguları bu koleksiyonu oluşturan renklerden bazıları.

Son olarak, Zuhair Murad, Arap ülkeleri için özel olarak tasarlanmış olan bir koleksiyon çerçevesinde Mango ile işbirliği yapmaya devam ediyor. Onun klasik tarzı çerçevesinde, ihtişamlı kıyafetlerin tasarlanması aşamasında işlemeli manşetler ve süs pulları gibi ayrıntılardan faydalanılmış. Eski Hindistan Raj’ı ve bunun lüks öğeler içeren süslerinden alınan ilhamla birlikte, Lübnanlı tasarımcı yaldız, bej, pembe ve siyah dokunuşlar sergileyen kıyafetler, uzun etekler, bolerolar ve yelekler içeren bir koleksiyon tasarladı. Aksesuarlar, zerafetle işlenmiş ayakkabılar ve ince bir şekilde süslenmiş çantalar bu koleksiyonu tamamlayan unsurlar…


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER