› 
 › 
11.10.2019

Yelda Aslan'ın 12 bin Göbeklitepe koleksiyonu MBFWI'daydı

Tasarımcı Yelda Aslan, ressam Serra Erdoğan'ın desenleri ile oluşturduğu "12 bin Göbeklitepe" adlı yeni koleksiyonu MBFWI'da sergilendi.

Şanlıurfa Göbeklitepe'deki 12 bin yıllık tarih; tasarımcı Yelda Aslan’ın ressam Serra Erdoğan’ın desenleri ile oluşturduğu “12 bin Göbeklitepe” adlı yeni koleksiyonu ile Mercedes Benz Fashion Week’te ilk kez izleyicilerle buluştu.
 
Koreografisi Özgün İnanç Gülle ile  yapılan defilenin stylingi Mert Yemencioğlu, müzikleri Tankut Karakurt tarafından hazırlandı. 9 Ekim 2019 Çarşamba günü 14. Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında Zorlu PSM'de gerçekleşen defile, Gesi Bağları türküsünün özel düzenlemesi ile açıldı. 
 
Yelda Aslan 12 bin göbeklitepe

 
Binlerce yıllık aşk, öfke ve inancın zamanda yolculuğu
 
İnsanoğlu’nun 12 bin yıl önce başlayan macerasının anavatanı Göbeklitepe’den dünyaya açılmasını, binlerce yıllık insanlık tarihinin yaşamsal duyguları olan aşk, öfke ve inancını fütüristik bir yapıda özel bir koleksiyona dönüştüren tasarımcı Yelda Aslan; Göbeklitepe için 22 farklı tema üreten sanatçı Serra Erdoğan’ın resimleri ve desenlerini kullanarak oluşturduğu bu özel çalışmaları ilk kez Mercedes Benz Fashion Weekte sergiledi.
 
Yelda AslanYelda Aslan kimdir?

Yeditepe Üniversitesi ‘’Reklam Yöneticiliği’’nden mezun olduktan sonra, özel Mediha Yener Stilistlik ve Modelistlik okulunu tamamladı. Akademik eğitiminin ardından tasarımlarını Yelda Butik mağazası adı altında satışa sundu. Tekstil ve hazır giyim sektöründe kendine özel tasarımlarıyla farklılığı arayan ve bu farklılığı çalışmalarına yansıtan Yelda Aslan, ilk solo defilesini “Rocky Girl” konsepti ile gerçekleştirdi.

Tema Vakfı ile yaptığı Sosyal sorumluluk defilesi  “Kök” ile farklı kitlelere ulaşan tasarımcı, Göbeklitepe 12 bin defilesi ile ressam Serra Erdoğan’ın Göbeklitepe’den ilham alarak gerçekleştirdiği çok özel desenleri kumaşa uyarlayarak Mercedes Benz Fashion Week’te izleyicilerle buluşturmayı hedefledi. 
 
Ressam Serra Erdoğan kimdir?
 
1981’de İstanbul’da doğdu. Amerikan Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ve Master of Business Administration eğitimlerini aldı. Yayınlanmış 14 kitabı olan Serra Erdoğan; roman, deneme, araştırma ve şiir türlerinde eserlere imza attı. Ekim ayında yayınlanacak Göbeklitepe kitabı ile eş zamanlı olarak hayata geçirdiği  tabloları dünyada ilk kez uygulanan kadife üzerine özel kalemlerle yapılan resimlerle sanat dünyasında farklı bir tarz ve deneyim yaratmıştır.
 
Serra Erdoğan

Eylül ayında Kırmızı Kudüs adlı sergisini açtı. Serra Erdoğan;  Göbeklitepe desenleri ile ilgili "Fütürizm resim anlayışında, yapılmak istenen şey, evrendeki hareketin anını tespit etmek değil, hareketin kendini duyurmaktır. Her şey hareket halindedir ve değişkendir. Hareket halindeki varlıkların gözde bıraktıkları etki algılanana dek hareket değişir işte tam da bu nedenle koşan at, dört değil yirmi ayaklıdır. Gözlerimizde yaratılan algının değişkenliği hayata da yansımaktadır. Göbeklitepe çalışmalarımda, geçmişin algısının geleceğe yaratacağı izdüşümünü ve bu hareketliliğin zamanın değişimine erişmesindeki algı deformasyonlarımızı işlemek istedim. Nesiller boyu aktarılan belleğimizin, köklerimizin tazelenmesi geleceğe aktarımı sanatla mümkün" diyor.

İlgili haberlerimiz:

​Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 8-11 Ekim 2019
14. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul başlıyor! 8-11 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşecek moda haftasına dair en detaylı program haberimizde.

​Ceren Ocak İlkbahar Yaz 2020 koleksiyonu
Ceren Ocak İlkbahar/Yaz 2020 koleksiyonunu, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında 9 Ekim Çarşamba günü Zorlu PSM'de sundu.

​Tülin Şahin doğumdan önce son defilesine çıktı
Y Plus yaratıcı direktörü ve kurucusu Yakup Biçer, "Pehlivan" adlı koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamındaki defilesiyle sundu.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2