@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 10.06.2011

B vitamini rehberi

B vitamini hangi besinlerde bulunur? B vitamini türleri nelerdir? B vitamininin yararları nelerdir? B vitamini eksikliğinde vücutta neler olur? İşte, yanıtları…

B vitamini rehberi karnabahar 2
2/8

B1 vitamini


Gelişmeyi sağlayan, sindirimi kolaylaştıran B1 Vitamini, meyve şekerlerinin özümlenmesine, karbonhidratlardan enerji üretilmesine yardımcı olur.

B1 vitamini; süt, taze sebzeler, mercimek, bira mayası, koyun eti, fındık, ceviz, yumurta, portakal, ekmek, hamur işleri, nohut, balık, dana eti, kepek, sakatat, kuzu eti, sığır eti, muz, havuç, kestane, lahana, karnabahar ve unda bulunur.

B1 vitamininin eksikliği durumunda “Wernicke-Korsakoff” sendromu hastalığı görülür. Hafif dereceli eksikliği ise yorgunluk ve depresyonla sonuçlanır. B1 düzeylerindeki yetersizlik ise; gözlerde güçsüzlük, zihin bulanıklığı ve fiziksel koordinasyonda bozukluğa sebep olur.

Ayrıca iştah azalması, sindirim bozukluğu, kabızlık, yorgunluk, baş ağrısı, sinir ve dolaşım sistemi hastalıkları, kas krampları, ödem gibi sorunlara yol açabilir. B1 vitaminin uzun süre eksikliği “beriberi” adlı merkezi sinir sistemini yıkıcı ve bazen ölümcül derecede etkisi olan bir hastalığa yol açabilir.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2