08.06.2021

Göbek bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı besinler

Diyetisyen ve Yaşam Koçu Tuğba Yaprak, göbek bölgesindeki yağlanmaya dikkat çekerek, bu bölgedeki yağları yakmaya yardımcı besinleri açıkladı.

Obezitede genel olarak tüm vücutta yağlanma artıyor fakat özellikle bel çevresindeki yağlanmanın artışı uzmanlar tarafından daha riskli olarak görülüyor. Bu durum genetik faktörlere ve kişinin beslenme düzenine göre değişkenlik gösteriyor. Bel çevresinde yağlanmanın fazla olduğu vücut şekline elma tipi vücut deniyor. Göbekteki yağlanma beraberinde iç organların yağlanmasını (visseral yağlanmayı) getiriyor. Elma tipi vücudu olan kişilerde kardiovasküler hastalıklar, hipertansiyon, Tip 2 DM, insülin direnci ise daha sık görülüyor. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Tuğba Yaprak, göbek bölgesindeki yağlanmaya dikkat çekerek, bu bölgedeki yağları yakmaya yardımcı besinleri açıkladı. 

Göbek yağlarını yakmaya yardımcı besinler

Göbek bölgesinin yağlanması; erkeklerde 30’lu yaşlardan sonra testesteronun ve fiziksel aktivitenin azalması, kadınlarda ise 40’lı yaşlardan sonra menopoz ile östrojenin azalması ve yine fiziksel aktivite azlığı nedeniyle artış gösteriyor.

Bel çevresindeki yağlanmaya neden olan besinler nelerdir?
  • Özellikle glisemik indeksi yüksek ve yağlı besinler vücutta yağ olarak depolanıyor ve göbek bölgesindeki yağlanmayı arttırıyor.
  • Ayrıca hamur işleri, trans yağlar, ambalajlı gıdalar, gazlı ve alkollü içecekler, basit şekerler içeriği yüksek gıdalar göbek bölgesindeki yağlanmayı arttırıyır.
  • Yapılan bilimsel çalışmalarda rafine şeker ve fruktozun göbek bölgesinde yağ olarak depolandığı belirtiliyor.

Göbek bölgesinde yağlanmayı arttıran gıdalar olduğu gibi yağ yakımına yardımcı gıdalarda mevcut. Fakat bu gıdaların kullanılmasıyla mucize bir zayıflama beklenmemesi gerekiyor. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Tuğba Yaprak'ın açıklamalarına göre, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile birlikte bu gıdaların alımına özen gösterilirse göbek yağlarının azaldığı gözlemlenebiliyor.

Bel çevresindeki yağlanmayı engellemeye yardımcı besinler
 
  • Yoğurt: Yoğurt içeriğindeki protein ve kalsiyum sayesinde tok tutucu bir özelliğe sahip. Ayrıca yoğurdun yağsız olarak tercih edilebilmesi de kalori değerinin azalmasını sağlar. Kişinin diyetine yoğurdun eklenmesi, göbek bölgesindeki yağ miktarının azalmasına yardımcı olacaktır.
 
  • Yumurta: Sabah kahvaltısında yumurta tercih edilmesinin büyük önemi vardır. Yumurta anne sütünden sonra en kaliteli proteini içerir ve uzun süre tok tutar. Bu sayede kişinin gün içerisinde gereksiz kalori alımına engel olur ve kan şekerinin daha uzun süre sabit kalmasını sağlar.
 
  • Yeşil çay: Özellikle düzenli egzersiz ile birlikte yeşil çayın kilo kaybında yardımcı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşinler, kalori kaybını ve bel çevresindeki yağ yakımını arttırmaktadır.
 
  • Kinoa: Son yıllarda sık tercih edilen bir besindir. Lif açısından zengindir bu sebeple dışkılamaya yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlık problemi yaşayanlara yardımcı olur. Bitkisel protein içeriği yüksektir. Kinoa, demir, selenyum, çinko ve antioksidan olan E vitamini yönünden de zengindir. Bu sayede göbek bölgesinde oluşan şişkinlikler yeterli lif alımına bağlı son bulacaktır.
 
  • Biber: Yüksek miktarda C vitamini içerir. Yağ yakımına yardımcı olan iyi bir antioksidan kaynağıdır. Demir içeren besinlerle birlikte tüketildiğinde demirin emilimini arttırır.

Bu besinlerin karışımlarıyla oluşturulan kürler de göbek yağlarının yakımına yardımcı olur. Kişinin kısa süre içerisinde güzel sonuçlar alarak ideal görüntüsüne ulaşmasını sağlar.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER