18.10.2017

Ham bal ile mide ağrılarınızdan kurtulun

Düzenli olarak bal tüketimi ile midedeki ağrı ve yanma şikayetleri önlenirken, mide içi lezyon ve yaralar da iyileşiyor.

Mevsim geçişleri mide rahatsızlıklarının artığı dönemler. Sonbahar aylarında nem oranındaki değişimler ve güneş ışınlarındaki farklılıklar da mide rahatsızlıklarına zemin hazırlayabiliyor.

Balın mideye faydaları

Düzenli olarak bal tüketimi ile ağrı ve yanma şikayetleri önlenirken, mide içi lezyon ve yaralarının iyileştiğinin gözlemlendiği belirtiliyor. Sindirim sistemini düzenleme özelliğine sahip olan ham bal, mide asidini nötralize ederek, mideyi rahatlatıyor.
 
Özellikle antimikrobiyel etkisinin akut ve kronik mide lezyonlarını karşı mideyi koruduğu ispatlanmış olan ham balı, sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı tüketebilir, böylece midenizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.
 
Bal tüketirken bilmeniz gerekenler
  • Balın sağlık üzerine etkilerinden bahsedebilmek için yetişkinler için günde 3-5 yemek kaşığı ya da 50-80 gr. ya da 6-10 tatlı kaşığı bal tüketmeleri gereklidir (Yaklaşık 1,5-2 ay sonra olumlu etkiler görülmeye başlanır)
  • Çocuklarda balın tüketim miktarı çok önemlidir. Buna göre 1 yaşından büyük olmak kaydı ile çocukların kiloları başına ortalama 1 gr. bal tüketmesi öneriliyor. Örneğin 20 kg. olan bir çocuğun, günde 20 gr. yani yaklaşık 1.5 yemek kaşığı ya da 3 tatlı kaşığı bal tüketmesi gelişimi için büyük fayda sağlıyor.
  • Uzmanların verdiği bilgiye göre, arılar bal yapmak için nektar toplarlarken botulizm bakteri sporlarını da beraber alıp farkında olmadan bal yapımında kullanabilirler. Yetişkinlerde gerek vücudun savunma sistemi gerekse midenin asitli ortamı, bu bakterinin zarar vermesine müsaade etmezler. Bebeklerde ise hem savunma sistemi yeterli gelişmemiştir, hem de mide ancak anne sütünü hazmedebilecek durumdadır. Bu nedenle 1 yaşından küçük çocuklara bal yedirilmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Konuyla ilgili diğer haberler

Balın faydaları neler?
Balın yararlarını biliyor musunuz? Balın yararını görmek için günde ne kadar bal tüketmek gerekir? Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Sunay, Pudra.com'a açıklıyor.

Balın çocuklara yararları
Bal çocuk beslenmesinden neden önemli? Çocuklara ne kadar bal yedirmek gerekiyor? Ballı kahvaltı seçenekleri neler? Uzman Diyetisyen Dilara Koçak Gedik anlatıyor...

Bal hakkında bilmeniz gerekenler
İyi bal nasıl anlaşılır? Sahte bal ile doğal balı nasıl ayırt edebiliriz? Kimlerin bal yemesi sakıncalıdır? Bal hakkında merak edilen her şeyi Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Sunay, Pudra.com'a açıklıyor...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER