@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 12.11.2015

Kaktüs suyunu spordan önce içmek faydalı mı?

Kaktüs meyvesi suyu antrenman öncesi ve sonrasında susuzluğunuzu gidermek için ideal mi? Kaktüs meyvesinin faydaları Pudra.com’da.

Dikenli incir, Hint inciri, Frenk inciri, Frenk yemişi adlarıyla da bilinen kaktüs meyvesi, adından da anlaşılacağı üzere özellikle sıcak ve kurak bölgelerde yetişen bir bitkinin meyvesi. Ülkemizde bu meyveyi Ege ve Akdeniz bölgelerinde İzmir, Muğla, Adana, Antalya ve Mersin illerinde bolca bulmak mümkün. Bu meyveyi daha önce yememiş olanlar güney illerine tatile gittiklerinde rastlamışlardır, seyyar arabalarda yöre halkı tarafından satılır. İçi bol çekirdekli olan kaktüs meyvesi, özellikle çok iyi bir C vitamini deposudur. Kabukları soyulduktan sonra yenebileceği gibi, suyu da içilebilir.

Kaktüs suyunu spordan önce içmek faydalı mı?
 
Ünlü antrenörler veya sağlıklı yaşamla ilgilenenler arasında yeni trendlerden biri de kaktüs meyvesi suyu oldu. Henüz Türkiye’de hazır şişelerde satışı yok ama antrenman öncesinde ve sonrasında kaktüs meyvesi suyu içmenin çok faydalı olduğu söyleniyor. Los Angeles’tan Diyetisyen Shira Lenchewski Elle Dergisi'ne yaptığı açıklamada şunları anlatmış: "Kaktüs meyvesi suyunun en önemli özelliği içerdiği Taurin. Taurin, vücudun doğal olarak ürettiği bir aminoasit. Çok güçlü bir antioksidan olduğu için de serbest radikalleri bastırıyor ve kas dokusunu güçlendiriyor. Ayrıca vücuttaki oksijenin daha hızlı dolaşmasına imkan vererek antrenman sırasındaki performansınızı arttırıyor." Bu özellikleriyle baktığımız zaman kaktüs meyvesi suyu antrenman öncesi ve sonrası direncinizi artırmak için tüketilebilir. Susuzluğunuzu gidermek için içtiğiniz normal suyun yerine geçer mi, henüz bununla ilgili bilimsel bir araştırma yok. Kaktüslerin çok fazla sıvı tutma özelliği olduğundan meyvesinin de içerdiği su oranı yüksek.
 

Kaktüs meyvesinin yararları

  • Çok iyi bir antioksidandır. Özellikle göz altındaki şişkinliklere iyi gelir ve cildi güzelleştirmeye yardımcı olur.
  • Sindirim sistemini düzenler. Kabızlığa iyi gelir.
  • C vitamini kaynağıdır. Magnezyum içerir. Bu özellikleriyle günlük olarak tüketilebilir. 
  • Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.
  • Lifli bir meyve olduğundan uzun süre tokluk hissi yaratır. Diyet yapanlar için ideal bir besindir. Şeker hastalarının tüketmesi tavsiye edilir.
 

Kaktüs meyvesi nasıl yenir?

Kaktüs meyvesi, sert ve dikenli kabukları olan bir meyve. Bu sert ve dikenli kabuk soyulduktan sonra farklı şekillerde tüketilebiliyor. Meyvenin kendisini de yiyebileceğiniz gibi püre haline getirebilir, smoothie veya kokteyllere ilave edebilirsiniz. Dikenli incir şerbeti yaparak da tüketebilirsiniz. Kaktüs meyvesini çocuklar da rahatlıkla yiyebilir.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Astım hastaları için mucize meyve: Hint ayvası
Bol vitaminli Hint ayvası cilde çok iyi gelirken, astım hastaları için de birebir. Hint ayvasının faydaları Pudra.com'da.

Zayıflatan süper yiyecekler
Hem hızlı yağ yakmayı sağlayarak hem de tok tutarak formda kalmayı ve kilo vermeyi kolaylaştıran 23 süper yiyecek Pudra.com’da.

Tarım ilaçları en çok hangi meyve ve sebzelerde bulunuyor?
Pestisitler en çok hangi meyve ve sebzelerde bulunuyor? Sağlığımızı nasıl tehdit ediyorlar? Tarım ilaçlarından kurtulmak mümkün mü? Pudra.com araştırdı.

Çocuklar için sağlıklı ve lezzetli smoothie tarifleri
Şeker içermeyen, meyve ve sebzelerle yapılan bu smoothie'ler çocuklarınız için! Çocuklarınızın keyifle tüketebileceği smoothie tariflerini mutlaka deneyin.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER